Kirjoittaja Aihe: Kytkinnesteen vaihto  (Luettu 2353 kertaa)

Junkers

  • Viestejä: 468
Kytkinnesteen vaihto
« : Toukokuu 23, 2023, 11:12:31 ap »
1100 Brevaan ajattelin vaihtaa kytkinnesteen (jarrunesteet tuli vaihdettua viime vuonna). Netistä löytyvästä räjäytyskuvasta päättelin, että homma hoituu niin, että vanha neste poistuu kahvaa pumpatessa akkukotelon kannen viereen kiinnitetystä letkusta (kuva). Ei kai tässä hommassa mitään jarrunesteen vaihtamisesta poikkeavia jippoja ole.

Miten tarkkoja olette tavanneet olla sen suhteen, että uusi neste otetaan aina avaamattomasta pullosta ? Mulla kuin jäi viime vuonna puoli purkillista jarrunestettä pulloon, jonka ruuvasin tiukasti kiinni ja lisäksi vielä teippasin korkin saumat huolella umpeen. Eihän uuden nestepullon hankinta taloutta heilauta mihinkään suuntaan, mutta kun ei viitsisi tarpeettomasti mahdollisesti käypää nestettä haaskatakaan.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Kytkinnesteen vaihto
« Vastaus #1 : Toukokuu 23, 2023, 12:20:12 ip »
Kyllä tiiviisti säilytettyä nestettä voi käyttää jos on varma siitä että siihen ei ole absorboitunut (Olikohan oikea sana?) ilmaa.
Jos haluaa olla varma niin voi aina mitata mittalaitteella nesteen vesipitoisuuden. Itse käytän tätä: http://www.motomatti.fi/2018/12/jarrunestetesteri-testauksessa-ja.html

Muutoin kytkinneste ei ole kovilla kuten sama aine jarruissa joissa on suuria kuumuuksia ja suuria paineita. Kytkinnesteellä on leppoisat oltavat eikä vaihtoväli ole niin kriittinen kuin jarrujen osalta.

Vesipitoisuus sekä jarruissa että kytkimessä aiheuttaa syöpymistä sekä kumi- että metalliosissa. Lisäksi siellä sisäpuolella piilossa tapahtuu kaikki syöpyminen. Jarrunesten vesipitoisuus jarruissa voi aiheuttaa jarrujen toimintavajausta juuri silloin kun jarruja eniten tarvittaisiin. Vesi jos jarrunesteessä kiehahtaa muuttu se kaasuksi ja ei enää tapahdu mitään vaikka kuinka polkisi.

Noin yleensä ottaen, erityisesti jarrunesteen osalta, en kovin vanhaa nestettä laittaisi jarruihin. Remontti on kalliimpi kuin kuin pullollinen uutta nestettä. Oston jälkeen jarrunestepullo pidetään seisomassa hyllyssä vaikka yön yli ennen käyttöä. Pulloa ei saa ravistaa eikä "lorottaa" niin että kuplia syntyy. Kuplia ei välttämättä silmällä erota.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Kytkinnesteen vaihto
« Vastaus #2 : Toukokuu 24, 2023, 10:47:35 ap »
Kirkas, säilytettykin neste menee itsellä käyttöön, samea kierrätykseen.
Kytkinnestekin vaihtuu nätisti alipaineella. Joko sellaisella, mitä autotarvikeliikeet myy, tai apteekista saatavalla isolla ruutalla. Pumppailulla sitten ne viimeiset kuplat pois.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Kytkinnesteen vaihto
« Vastaus #3 : Toukokuu 24, 2023, 11:11:41 ap »
Noin yleensä ottaen on nyky-Guzzeissa tehty nesteiden vaihto helpoksi. Ilmausruuveja on joka käänteessä kuten jo heti kahvasylintereissä. Kiittää myös täytyy erillistä letkua joka tulee satulan alle ja siitä on helppoa ilmata kytkin.

Itse suosin metodia jossa ilmausruuvin kierteeseen laitan hieman "putkimiehenteippiä" jos ilmausruuvissa ei ole omaa tiivistettä. Ilmaruuvia auki vain hieman niin että ilmatessa on vastusta kahvaa puristellessa mutta vanha neste tulee ulos.

Injektioruisku on hyvä apu myös nestesäiliöiden tyhjäämiseen. Ensin säiliö sillä tyhjäksi ja uusi neste tilalle. Sitten vain nestettä letkuun pumppaamalla niin kauan että ilmausruuvista tulee kirkasta nestettä.

Homman voi tehdä myös toisinpäin: tyhjennetään säilö vanhasta nesteestä ja injektioruutalla ilmausruuvista uutta sisään. Truutataan niin kauan että säilössä on puhdasta nestettä. Säiliötä joutunee välillä tyhjentämään.

Joskus ilmakupla voi jäädä sylinterien tai liitosten nurkkiin. Siihen ei auta juuri muu kuin nopeuttaa nesteen virtausta. Hyvä keino on myös irrottaa kohde ja nostaa se letkuineen mahdollisimman korkealle. Silloin ilma pyrkii ylös ja on helpommin ilmattavissa pois. Integraalijarruissa joissa on pitkät linjat niin tätä keinoa voi yrittää. Myös nopea virtaus letkustossa edistää ilmaantumista.

Toki yleisesti kerrotaan, erittäin vaarallinen temppu miten kahvan, erityisesti jarrukahvan, tuntuman saa jämäkäksi jos se sitä ilmaamisen jälkeen ei ollut: Pumpataan kahvalla niin kauan että saadaan paine järjestelmään ja kahva mahdollisimman etuasentoon. Sitten laitetaan monenmonta kierrosta kuminauhaa puristamaan jarrukahvaa todella suurella voimalla. Seuraavana päivä kahva on tunnokas ja normijarrutus tuntuu toimivan erinomaisesti. Mutta homma on valetta: kun jarruneste kuumenee niin nesteeseen väliaikaisesti seonnut ilma muuttuu jälleen kuplaksi ja jarruteho katoaa.