Joo, ei ole ilmeistä ongelmaa säätämisessä. Lähinnä säälin tiivisteitä. Alkuperäiset kestävät useammankin säädön vaikka merkkihuollossa, aikanaan, olivat vaihtaneet uudet ja alkuperäiset menivät roskikseen.
Säätämistarvetta on ollut äärimmäisen vähän omassa pyörässäni. Osin juurikin tuon stetoskoopin käytön ansiota.
60.000 km huollon yhteydessä tarkastin asian em. tavalla. Ison välyksen kuulee erittäin hyvin. Pienenneen välyksen suhteen näin ei ole. En silti, näin vähän ajetussa koneessa, joudu itselleni uskottelemaan että välys mitenkään voisi pienetyä. Se vaatii, vähintään, lievää venttiilivauriota. Välitys kun nokka-akselilta on varsin lyhyt. Sen jälkeen on nostimet sekä keinuvivut joissa on säätö ja venttiilit.
Guzzilla on vuosikymmenien, liki sadan vuoden, kokemus neliventtiilikansista joten osannevat tällaisen emmentaaljuustoa muistuttavan kuusireikäisen kannen tehdä.
Öljypohja pitäisi päästää irti seuraavassa huollossa. Katsoisin millainen sakkavelli sinne on syntynyt. En ole, vielä, tutkinut paljonko pitää purkaa muita rakenteita.
Huoletonta on meno ollut lukuun ottamatta RM Heinon tekemää teknistä virhettä. Eivät sitä itse olleet oivaltaneet vaan korjasin vaivan. Halpahan pyöräni oli kun ei ollut ajokuntoinen ostettaessa. Vaikka kokolailla uusi.
30.000 km kohdalla tein RVS-käsittelyn jolloin käyntiääni muuttui varsin miellyttäväksi. Jossain vaiheessa uusin käsittelyn kun käy niin että öljynvaihto osuu ajokauden alkuun. Saa sitten ajaa koneen oikein kuumaksi.
Viime syyshuollossa vaihdoin perä-, vaihteisto- ja moottoriöljyn että keulaöljyn nyt talvella. Peräöljyn vaihto on isotöinen, keulaöljyn vaihto erinomaisen helppo. Sisäkalut on otettava kokonaan pois että kaikki öljy vaihtuu. Toiseen iskunvaimentimeen ei öljy vaihdu muutoin. Sisäosat ovat eri puolilla erilaiset eivätkä tyhjene paikoillaan ollessaan.
Moottorin käyntilämpötila on alhainen. Se aiheuttaa tarpeetonta polttoaineen kulutusta ja kulumista. Moottoriöljyn lämpötila olisi hyvä olla aina yli sata astetta. Siksi olenkin peittänyt jäähdyttimen ja asentanut moottoriöljyn lämpömittarin.
Moottori on sen verran tehokas että täyttä tehoa tulee käytetyksi harvoin jos ollenkaan. Olen laittanut polttoaineen joukkoon etanolia noin puolet ja ajanut koneen kuumaksi. Ei ole karstoittumisongelmaa. Tehoakin tulee mukavasti lisää. Käy kyllä pelkälläkin etanolipolttoaineella mutta kovin kylmänä.
Kokonaivälityksen muttaminen takarenkaan koon ja tyypin osalta oli merkittävä vaikutus polttoaineen kulutukseen. Nyt saa isoimman vaihteen käyttöön jo satasen vauhdissa niin että moottori käy reippailla kierroksilla eikä tule ns. vedätyksen tunnelmaa. Syksyllä laitoin uuden takarenkaan. Katsastutin muutetun takarengaskoon ja -tyypin: 205/55R 16 91V. Samalla merkittiin eturenkaan ristikudoksinen kumi papereihin vaihtoehtoisena.
Alkaa olla jo pientä hytinää ajokauden aloitusta odotellessa. Akku on latingissa, säilössä kylmässä ja kaikki huollettu tai tarkastettu. Pyörä Kerholla hyvissä lähtökuopissa. Tosin ajokauden aloitan toisella pyörällä. Tiet ovat alkukaudesta likaisia ja karheita.