Kirjoittaja Aihe: Menikö eku?  (Luettu 12521 kertaa)

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Menikö eku?
« Vastaus #45 : Elokuu 01, 2021, 16:15:18 ip »
Hajakentän toteutus jännitteenkoettimesta on hieno. Omaan käyttööni ledi merkkivalona ei käy. Normaalitilanne ajoneuvosta
vikaa haettaessa on että, jännitettä tulee kun kuormaa ei ole. Kuormitettaessa se jännite sitten häviää. Muutaman watin kuormitus
paljastaisi nuo "piilevät" viat. Käytän 21W polttimoa jos on epäilys huonosta virrankulusta, se yleensä riittää.
Epäilyttävissä tapauksissa kuormitetaan 55W ajovalopolttimolla hieman pidempään jos tutkittavan sähköjärjestelmän mitoitus tuon kuorman muuten sallii.
Toki pitää huomioida myös virran tulopuolella mahdollisesti olevan ohjainlaitteen sietokyky, siinä mielessä ledi puoltaa paikkaansa.
Sohc van Helmi.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Menikö eku?
« Vastaus #46 : Elokuu 01, 2021, 17:12:08 ip »
Harmaa johto mitattiin ja siihen liittyvässä avattavassa liittimessä ( tankin etupuoli ) oli ohmi mittauksella useita "pinnejä" siihen yhteydessä
Mr

Sivutuen releen(41) muiden johtojen värit on kaaviossa määritelty paitsi, navalta 30 napaan 86 (se nyt katkaistu napa) tuleva johdin.
Se voinee olla minkä värinen tahansa, mitä johtoa on sattunut johtosarjan tekijällä olemaan. Kaaviossa kytkentä on tehty suoraan 30-86.
Todellisuudessa liitos voi olla jossain muualla ja johto "häviää" nyt jonnekin johtosarjan sisään. Asia varmistuu kun katsoo releen kannasta.
Napaan 30 ja 86 tulee jännite kun ohjaustangon tappokytkin asetetaan asentoon RUN, samalla syntyy yhteys moneen muuhunkin paikkaan.
Siksi mitattaessa Ohmi-mittarilla releen(41) navasta 86 yhteyksiä muualle sähköjärjestelmään, niitä löytyy useista paikoista.

Jälleen kaavion mukaan, kun sivutuki potkaistaan ulos, sivutuen asennon tunnistavan katkaisimen(33) navat yhdistyvät ja sivutuen rele(41) vetää.
Silloin katkeaa virta startin releen(35) ohjauksesta, ECU:n releiden(27 ja 44) ohjauksesta ja bensahanalta(14). Guzzi on silloin vaaraton.
Nyt kun teillä on sivutuen katkaisimen johdot yhdistettynä Guzzin pitäisi myös pysyä vaarattomana....

Jos tilanne näyttää kuitenkin mittausten mukaan joltain muulta, johtosarjassa on edelleen jossain yhteen sulaneita johtoja
Sohc van Helmi.

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: Menikö eku?
« Vastaus #47 : Elokuu 01, 2021, 22:39:25 ip »

Muistaakseni oli jolloinkin puhetta että pyörän erikoisuus oli että" kytkinvaijerimaadoituksella " se käynnistyi automaattisesti sivutuen käännöllä....en muista oliko avatessa vai ylöslaittaessa?. 

Että sillai

Mr
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Menikö eku?
« Vastaus #48 : Elokuu 03, 2021, 09:20:09 ap »
Lähti sitten tilaus Dinselle.Mukana tulee käytetty johtosarja releitten ja sulakeitten kanssa.Toivottavasti ratkaisee ongelman.

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: Menikö eku?
« Vastaus #49 : Elokuu 26, 2021, 15:42:10 ip »
Taidan laittaa elämäni kuntoon ja ostan bemarin

Ei auta.

Ostin ekaks yhden ja se ei auttanut. Sit ostin toisen eikä sekään auttanut. Nyt on perhana kolme toimivaa 1100cc pyörää kaipaamassa ajamista ja huolenpitoa :I