Kirjoittaja Aihe: Jarrupääsylinterin kasaus  (Luettu 2184 kertaa)

sepe

  • Viestejä: 9
Jarrupääsylinterin kasaus
« : Syyskuu 19, 2020, 13:10:24 ip »
Tuli tenkkapoo etujarrun pääsylinterin männän asennuksessa. Männän perään tulee kumitiiviste ja sen ohut metallirengas sekä prikka. Miten päin ne tulevat? Ne voi työntää putkenpätkällä perille, mutta mikä ne pitää siellä? Setin mukana ei tullut mitään jousiprikkaa ja asennusohje oli jonkun vehkeen takajarrusylinterille.

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Jarrupääsylinterin kasaus
« Vastaus #1 : Syyskuu 19, 2020, 14:32:40 ip »
Löytyykö esim. tuolta vihjetta?
https://www.stein-dinse.biz/eliste/index.php
Tämäkin vielä! ! !

sepe

  • Viestejä: 9
Vs: Jarrupääsylinterin kasaus
« Vastaus #2 : Syyskuu 19, 2020, 15:01:26 ip »
Kiitos, mutta eipä ollut apua. Tuolta juuri tilasin korjaussetin. Pyörä on LM3.

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: Jarrupääsylinterin kasaus
« Vastaus #3 : Syyskuu 19, 2020, 19:29:21 ip »
Olen joskus ammoin n. 25 v sitten vaihtanut Cali II:een pääsylinteriin (LM:ssä lienee sama) korjaussarjan Moto Italian pihassa. Kapen kanssa ilmailtiin lerpuksi mennyttä kahvaa ja kun ei auttanut Kape haki hyllystä korjaussarja ja siinä se vaihdettiin ja heti tuli kahvaan jämäkkyyttä. En muista yksityiskohtia, mutta äkin se oli vaihdettu. Palvelu oli siihen aikaan hyvää. Osat, neuvot ja apu samasta paikasta osien hinnalla. Asuin silloin niillä kulmilla ja oli helppo pistäytyä.

Nyt sitten viime syksynä juuri tuo uloin prikka pullahti pois. Mäntä työtyi liian pitkälle ulos ja kahvaan ei jäänyt tyhjää liikettä juuri ollenkaan. Kun lisäksi prikka pyöri sitä ihmetellessäni jonnekin tallin nurkkiin, tilasin talvella SD:ltä z-osana koko pääsylinterin jotain 125 euron hintaan. Kun siihen vielä vaihdoin Brembon korkin, niin täydestä menee.

En tiedä mikä voima sitä toppariprikkaa paikallaan pitää. Kävin tallissa katsomassa vanhaa sylinteriä eikä siinä ainakaan mitään uraa tms. prikalle ole.

Ei tainnut tästäkään apua olla ...

sepe

  • Viestejä: 9
Vs: Jarrupääsylinterin kasaus
« Vastaus #4 : Syyskuu 19, 2020, 19:36:04 ip »
Asia ratkesi ihan itsestään. Työnsin tiivisteen yksinkertaisesti sopivalla putkenpätkällä sisään ja se jää sinne. En tosin minäkään ymmärrä. mikä sen siellä pitää! Mutta pikku ilmaus päälle ja voila!