Kirjoittaja Aihe: Nevadan kytkinongelma  (Luettu 3081 kertaa)

Vaiska

  • Viestejä: 106
Nevadan kytkinongelma
« : Kesäkuu 16, 2020, 19:01:37 ip »
Vaimoni Nevadassa on toista vuotta kuulunut outoa sirinää, kun kytkimen painaa pohjaan. Nyt on tullut uutena ongelma, että vapaa ei tahdo aina löytyä. Vaihde vaan lukittuu ja vipua pitää nostaa voimalla, jolloin vaihde menee vapaan yli kakkoselle. Ei aina, muta aika usein. Kävin itsekin kokeilemassa Nevadaa ja kyllä se näin käyttäytyi.

Onko  veikkauksia, olisiko tämä samaa ongelmaa? Mitä osia kytkimeen pitää vaihtaa, jos sitä nyt aletaan remppaamaan? Jos kone aukaistaan, onko järkeä uusia myös muita osia. Nevadalla on ajettu noin 45 000 km.

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 554
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #1 : Kesäkuu 16, 2020, 20:46:27 ip »
Moi!

Et maininnut Nevadan vuosimallia? Vanhemmilla Nevadoilla on tyypillinen ilmiö hieman tahmeasti toimiva vaihteisto.
Itsellä oli vm 2002 ja sen vaihteiston kanssa oli ongelmia, kunnes opin paikoillaan ollessa keventämään kytkintä vaihteen siirron välillä.

Kuin myös risteyttä lähestyttäessä vaihdoin vaihteen pienelle, vielä liikkeellä ollessa.

Josko teillä olisi tästä kyse, vai olisiko tehtävä kytkimen säätö?
T. Kimmo

Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel

Vaiska

  • Viestejä: 106
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #2 : Kesäkuu 16, 2020, 21:35:22 ip »

Vuosimalli on 2009. Tämä vapaan jumittuminen on tosiaa nyt vasta äsken tullut ongelma. Sirinää on ihmetelty useammankin kaverin kanssa ja vaihdettu sokkona painelaakeri, mutta sillä ei ollut vaikutusta. Nyt on vaan odoteltu, että vika kasvaisi sen verran suureksi, että se löytyisi. Sikäli tämä jumi voisi liittyä tuohon sirinään.

canam

  • Viestejä: 46
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #3 : Kesäkuu 17, 2020, 08:51:14 ap »
Oletko säätänyt kytkimen käyttövivun välyksen vaihdelaatin päästä?
Siellä pitää olla pieni välys vivun ja työntötangon välillä.
Ole varovainen pienen jousen kanssa, ettei häviä.

Vaiska

  • Viestejä: 106
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #4 : Kesäkuu 17, 2020, 10:56:04 ap »
Selvitän,

Tutkivat Nevadaa Lahden MP-Servicessä viime talvena. Silloin oli vain sirinä ja päätettiin, että odotetaan ilmeneekö muuta. Jumiutumista ei ollut kevään ensimmäisissä ajoissa, vaan se ilmeni nyt vasta vähän aikaa sitten.

ei talvikunnossapitoa

  • Viestejä: 98
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #5 : Kesäkuu 17, 2020, 11:20:11 ap »
Aloita ihan helpommasta päästä. Katso että vaihdepolkimen läpivienti rungosta on kunnolla voideltu ja muistaakseni siinä pitäisi olla irtoholkki. Onko ehjä?
V50 Rosso club racer,  Nevada Cappuccino Racer kilvissä, Galletto 192 museo, SWM Silver Vase ja Cali III + Eml Sport

Hajakenttä

  • Viestejä: 955
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #6 : Kesäkuu 17, 2020, 13:47:05 ip »
Nevadan Anni on vuosimallia 2011 ja noilta osilta aivan samaa tavaraa. Siinä on ollut aivan uudesta asti sama ominaisuus. Valitin siitä myyjälle, joka ei tietenkään koeaajolla sellaista havainnut. Piikkiöstä sanottiin, että se nyt vaan on tummonen tuo pikkuvaihteisto, "saattaen vaihdettava". Olen sitten siihen tyytnyt ja tottunut. Sirinää ei kyllä kuulu, ainakaan näillä vanhoilla korvilla. Kampi vaan on kuin puuta kun vaihtaa ykköseltä ylös. Liikkuu vasta kun nostaa aavistuksen verran kytkintä. Jopa ilma kytkintäkin toimii kun kierrokset on sopivat, eli ei kuormitusta.

Nevadan vaihteisto on erittäin kronkeli kytkimen säädöistä. Kytkin vaijeri pitää voidella (joka syksy) valuttamalla (perä)öljyä irrotetusta yläpäästä. Talvivarstoinnin ajaksi voi sitten laitta valmiiksi rättiä vaijerin alapäähän, ettei sottaa paikkoja. Seuraavaksi kannatta säätää vaijerin yläpään pikasäätörulla suunnilleen keskelle ja sitten säätää alhaalta kytkinkaran paininkampi oikeaan asentoon niin, että sillä on pieni välys karan päähän. (En tiedä, mutta arvaan, että sirinä tulee painelaakerista sen seurauksena, että em. välys puuttuu ja painelaakeri on pyörinyt ja kulunut silloinkin kun kytkin on ylhäällä.) Pikasäätörullaa tarvitaan ja sillä on oltava säätövaraa kumpaankin suuntaan, koska kylmässä ja kuumassa kytkimelle asettuu aivan eri asento. Kuumassa, Milanon ruuhkassa iltapäivän 38° helteessä, kytkinlevyt turpoavat ja lakkaavat irrottamasta ja vaihde alkaa juuttua, pahimmillaan kaikki vaihteet. Silloin voi vaikka liikennevaloissa tuupata sen kumitutin alemmaksi ja kääntää pikasäätörullaa pari kierrosta vastapäivään ja taas alkaa toimia. Kun tullaan vuoristoon 5° lumirajalle saa jo rullata myötäpäivään kun sama ilmiö alkaa taas.

Sentire la forza!
Terv: Timo

Vaiska

  • Viestejä: 106
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #7 : Kesäkuu 17, 2020, 13:59:55 ip »
Kiitos tiedosta. Täytyypä varata aika kytkimen säädölle ja vasta sen jälkeen pohtia, täytyykö konetta alkaa purkaa.

kvlm

  • Viestejä: 378
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #8 : Kesäkuu 17, 2020, 16:18:42 ip »
..vapaasta; myös V85tt käyttäytyy kuin pikkulohkoissa on tapana -kylmänä ei tahdo saada vapaalle, vaatii 1-2km ajon. Uutena pelasi ok, "vaiva" alkoi kun mittarissa oli 16tkm


-KG-

Vaiska

  • Viestejä: 106
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #9 : Kesäkuu 20, 2020, 11:41:27 ap »
Tein pikasäädön kytkinvivun päästä, kuten "Hajakenttä" neuvoi. Ajettiin äsken kymmenkunta kilometriä ja vaimo sanoi vaihteiston pelaavan nyt paremmin. Ei nyt kuitenkaan vielä iloita, vaan ajellaan lisää. Hieno juttu, jos ratkaisu oli näin yksinkertainen. Oltiin jo vaihtamassa koko kytkintä, kun se sirinäasia ei rauhoitu. Kuunnellaan sitäkin jatkossa, helpottiko.

En ala sitä kytkinvaijerin alapäätä itse säätämään. Ryssin pari vuotta sitten Nevadan jarrukengän kanssa ja pyörä seisoi kuukauden kesken parhaan ajosesongin. Ei viitsi ottaa samaa riskiä uudestaan.

Olen aiemminkin huomannut, että tämä "parviäly", jota foorum tuottaa, on varsin tehokas apu. Kiitokset kaikille ongelmaa ratkoneille.

Hajakenttä

  • Viestejä: 955
Vs: Nevadan kytkinongelma
« Vastaus #10 : Kesäkuu 21, 2020, 11:11:41 ap »
Lainaus
En ala sitä kytkinvaijerin alapäätä itse säätämään.

Se on kuitenkin hyvin tärkeä, eikä siinä mitään vaikeaa ole; ruuvi paininvivun läpi; sen sisempi pää painaa karaa; säädetään selkäpuolelta ja kiristetään lukitusmutteri. Sillä pitää olla pieni välys paininvivusta karaan silloin kun ylhäällä pikasäädöllä on varaa kumpaankin suuntaa ja kytkimen käsikammella pieni löysäliike alussa. En osaa sanoa rakotulkin paksuutta, mutta välys kuitenkin. Yläpään pikasäädöllä tulee helposti juuri se vaikutus, että kytkin kantaa ja pyörittää painelaakeria jatkuvasti ja sitä se ei kestä. Tarkoitus on hoitaa pikasäädöllä vain tarvittaessa se olosuhteiden aiheuttama jumittuminen pois.
Sentire la forza!
Terv: Timo