Jos tankkiin on kertynyt vettä voi sitä olla myös öljyn joukossa.
Tankkiin kertyneen veden suhteen, mutta vain kaasutinpyörissä, auttaa tankkaamalla matalaoktaanista bensiiniä jossa on runsaasti etanolia joukossa. Se vie vedet mennessään tankista ja kaasuttimista. 98 ja 99-oktaanisissa etanolia on varsin vähän, alle 5%.
Ruiskupyörissä vedestä ei juuri muuta välitöntä haittaa ole kuin peltitankkisissa pyörissä voi pelti ruostua. Korkeapainepumppu kyllä painaa veden suuttimista läpi eikä asiaa kuljettaja edes huomaa.
Ei silti ole haitaksi kummassakaan tapauksessa tankata syksyllä paremmin säilyvää pienkonebensaa. Myös täysi tankki ehkäisee tehokkaasti tankin sisäpuolista hikoilua. Silloin myös bensiinin haihtumispintaa on vähän.
Moottorin sisällä on paljon tyhjää tilaa ja metalliseinämät. Ilmankosteus pääsee sinne melko vapaasti kun lämpötila vaihtelee tai on muutoin kostea paikka. Vesihöyry tiivistyy metallipinnoille ja valuu sieltä painavampana öljyn alle öljypohjaan josta öljypumppu imaisee sen ekassa käynnistyksessä "voitelemaan" moottorin laakereita.
Talven jäljiltä voi öljypohjassa olla useampikin desilitra vettä.
Vesi lähtee pois tehokkaasti öljyn joukosta kunhan saa öljyn lämpötilan yli 100 asteiseksi joksikin aikaa.
Itselläni oli kylmä talli, peltiseinät ja maalattia, jossa säilytin osaa moottoripyöristäni ja katselin kun pakkasen laannuttua koneen kyljet ulkopuolelta olivat paksussa huurteessa. Niin olivat myös sisäpuolelta. Nykyisin säilytän kaikkia pyöriäni tasalämpöisessä, noin 16 astetta, hallissa.