Harvoin on ollut hotelleissa mitään mahdollisuutta kuivattaa kamppeita. Joskus on aamulla vedetty kosteita varusteita päälle ja annettu ajoviiman lopulta kuivata. Kyllä se tärkeää on jos vähänkin aikoo lajitoveria palvella.
Päivänä muutamana kävi meillä palotarkastaja. Ei tullut yllättäen, mutta silti, vahingossa oli saunassa pyykkiä kuivumassa. Siinä sitten seisottiin luentoa kuulemassa ja naama peruslukemilla luvattiin, että ei enää koskaan. Oikeassahan se oli. Aika monta tulipaloa on syttynyt saunassa kuivatetuista kamppeista ja pyykeistä. Ja lakihan sen sanoo myös.
Kun olen noita nahkatöitä opetellut tekemään, olen oppinut myös kovetettujen nahkaesineiden valmistusta. Nahkahan oli ennen muovien ja bakeliittien keksimistä niitä vastaava materiaali erilaisilla kovetusmenetelmillä. Eräs kovetus tehdään kuivattamalla märkä ja muotoiltu nahka yli 55°c lämmössä. Jos kovettaminen ei ole tarkoitus voidaan sanoa, että siinä lämmössä sitten nahkaesine menee pilalle. Sanoisin, että ei nahkakamppeita saunaan. Ulkomaalainen saunanlämmitykseen tottumaton kyllä helposti tekee kallita vahinkoja.
Kaupallisissa kuivauskaapeissa, vaikka kuinka hienoissa, on tilan riittävyys heti ensimmäinen ongelma. Suuri veden poistotarve on toinen, eli kuivauskapasiteetti. Siis varsinkin juuri moottoripyöräilyä ajatellen, vaikkapa neljän hengen porulalle. Jos olisi vaikka ulkokuistia/lasikuistia sen verran, että voisi rakentaa lämpöeristetyt seinät ja erottaa niillä kunnon komeron. Mieluummin pari neliötä. Jos se pimentää lasikuistia niin voi sen seinät olla lasiakin. Pääasia kuitenkin lattialämmitys. Siis betonivalulaatta jossa laillinen lämmityskaapeli. Mielellään kaksi termostaattia, toinen säätämään lämmön 30 – 40° paikkeille ja toinen varmistamaan turvallisuus alle 50°. Kunnollinen poistoilman ulospuhallin ylhäältä ja tuloilman aukko lähelle lattialaattaa, jos mahdollista sen keskeltä, jolloin ilma jo tulee lämmitettynä. Seulaverkkoritilä alas puolen metrin korkeudelle pikkutavaroita varten ja pitämään lattia vapaana. Uskoisin sen syntyvän helposti kuivauskaappia halvemmalla. Käyttökulut per käyttökerta, sähkö, eivät päätä huimaa kun eristeet tehdään kunnolla. Ja teho on omaa luokkaansa. Talvellakin kuivuu pilkkikamppeet.
====
Varsinkin ulkomaalaiselle on suuri ihme saada vaeltaa vaikka pienikin lenkki talvisessa metsässä, vaikka olisi aurattu metsätie, etenkin iltahämärän aikaan. Joillekin on aivan omituinen ja pelottava ihme kävellä jäällä. Kyllä se metsä on monelle kumma/pelottava paikka kesälläkin. Ja soutuvenellä tai kanootilla pääsee järvellä pari kertaluokkaa lähemmäksi luontoa kuin moottoriveneellä. Eikä lohifileen loimutukseen tarvitse lähteä takapihaa kauemmaksi. Turistien, myös kotimaisten, kanssa sujuu tarinointi ihmeen paljon paremmin vaatimattomassa kotamajassa tulilla, kuin kristallikruunujen alla. Omien onkimien tai pilkkimien ahvenien halstraaminen saattaa joillekin suomalaisillekin olla ensimmäinen lajinsa elämys tässä yltäkylläisessä yhteiskunnassa.
PS. Kerran olin hauskassa hotellissa Berliinin lähellä. Pihassa oli kanoja ja ankkoja. Karjaa oli navetassa ja hevosia ja poneja haassa. Lapset ratsasti poneilla ja aasillakin. Kukko kiekui herätyksen aamulla. Yksi pikkupoika kertoi innoissaan kuinka oli ollut traktorin kyydissä isännän kanssa pellolla kyntämässä. Hotelli oli moderni ja moitteeton, ruoka hyvää ja saksalaista. Pyörä joutui kyllä olemaan yötä ulkona laajassa pihassa.
Landhotel Löwenbruch
Alt-Löwenbruch 57
(ehemals Dorfstraße 3)
Ludwigsfelde
14974 DE
+49337886270