Kirjoittaja Aihe: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?  (Luettu 5984 kertaa)

TK

  • Viestejä: 294
Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« : Syyskuu 10, 2019, 11:39:28 ap »
Olisiko mahdollista? Olen siis laittamassa hihnavetoista laturia 1993 malliseen 948cm3 moottoriin ja 1200 koneen osilla tulisi aika siisti ja hyvin suojattu. Rungossa on tilaa eikä pakoputkissakaan ole yhdysputkea.
https://www.ebay.com/itm/2008-Moto-Guzzi-Breva-Sport-1200-GUARANTEED-RUNNING-Engine-Motor-976918/264430514825?epid=28024163247&hash=item3d91497289:g:ukoAAOSwy-ddU7jp

Edit: Eipä taidakkaan löytyä semmosta hihnavetokoppaa johon sopisi myös Quotan moottorin etukiinnitys..

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #1 : Syyskuu 10, 2019, 12:49:26 ip »
Noin äkkiseltään sanoisin että jos jakopään koppa, se alumiininen, vaihdetaan 1100 tai 1200 -mallista joissa on laturi ylhäällä niin kampiakselin pään tiivistys ja holkit siihen menisivät uusiksi. Rungon kiinnikkeet eivät täsmäisi myöskään. Osassa on valmiina laturin kiinnikkeet ja hihnan kireyden säätö.

Olen tehnyt ja teettänyt muutostöitä aiheen tiimoilta siten että kampiakselin päähän on saatu hihnapyörä (Ahdinta varten V10-moottoriin jossa spine-runko.) mutta myös laturi samalla kertaa. Laturi vain upotettiin syvemmälle jakopään suuntaan ja siitä poistettiin jäähdytinsiivikot. Toisella kertaa hihnavetoinen laturi tuli vasemman sylinterin alle mutta sytytyskomponentit kampiakselin päähän. Tämä tapahtui Tonti-runkoiseen 850-koneeseen.

Vanhemmissa malleissa, joissa on alunperin ollut Bosch käynnistinmoottori kampiakselin pää on kartio. Myöhemmissä malleissa akselin pää on lieriö joka osaltaan helpottaa asnnustyötä ja osien sijoittelua.

Mutta jos tarkoitat muovista hihnasuojaa niin mikään ei estä kokeilemasta. Tarvitsee taakseen sovitelevyn. Suosittelen moniurahihnaa. Pienikokoista auton laturia voi pyörittää noin kaksinkertaisella kierrosluvulla kuin mitä on moottorin kierrosluku. Samalla latausteho kasvaa moninkertaisesti ja sitä on heti tyhjäkäynniltä saatavissa. Toki bensaa kuluu hieman enemmän mutta toisaalta akku on täynnä lähes koko ajan. Sillon laturi tuottaa vain sen mitä on kulutus.

Vaikka jossain vaiheessa 70-luvun alkupuolella siirryttiin Tonti-rungon yhteydessä vaihtovirtalaturiin niin lohkon valussa säilyivät silti vuosikymmeniä tasavirtalaturin kiinnityskohdat valussa. Niitä ei vain ole koneistettu auki. Niitä voi hyödyntää. Tai sitten kiinnittää laturin runkoon. Näin olen nähnyt tehdyn myös loop-runkomallisiin pyöriin.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #2 : Syyskuu 10, 2019, 13:20:31 ip »
RAdicalguzzi Saksassa on tehnyt tuota muutosta toisinpäin. Eli Tontirunkoon 8V-kone ja vanha koppa. Eli kiinnitykset koneeseen lienevät suurin piirtein samat.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TK

  • Viestejä: 294
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #3 : Syyskuu 10, 2019, 13:29:45 ip »
Osassa on valmiina laturin kiinnikkeet ja hihnan kireyden säätö.

Alumiinikoppaa tarkoitin ja just tämä "helppous" oli mielessä, kampuran tiivisteet ja holkit ei ole ongelma.
Rungon etukiinnikkeiden puuttuminen ja/tai sopimattomuus tekee hommasta kuitenkin niin hankalaa että taidan laittaa laturin ja hihnan kiristysosat runkoon. Latureita mulla jo on, käytännössä vastaavia mitä 1200:ssa on vakiona, kampuran pääkin on suora joten hihnapyörän löytämisenkään ei pitäisi olla kovin hankalaa.

TK

  • Viestejä: 294
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #4 : Syyskuu 10, 2019, 13:36:05 ip »
RAdicalguzzi Saksassa on tehnyt tuota muutosta toisinpäin. Eli Tontirunkoon 8V-kone ja vanha koppa. Eli kiinnitykset koneeseen lienevät suurin piirtein samat.

Tämä oli vähän mielessä ittelläkin, yritinkin just vakuuttaa itselleni että olisi tosi järkevää ostaa tommonen 1200 kone kun saisi kopan quotaan ja loput jo jonkin aikaa mielessä pyörineeseen tonti runkoiseen raaseriin..

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #5 : Syyskuu 10, 2019, 22:20:29 ip »
En ehkä ihan hiffannut mikä oli ideana, mutta koppien vaihto ei mene heittämällä kumpaankaan suuntaan.
Suurimmat ongelmat lienevät se alemman kiinnityskohdan puuttuminen uudemmissa rungoissa olleista ja uudempien moottoreiden
erilainen huohotusjärjestelmä. Kampiakselitkin ovat eripituiset.
Sohc van Helmi.

TK

  • Viestejä: 294
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #6 : Syyskuu 11, 2019, 20:41:06 ip »
Hyvä kuva, kiitoksia.

Ideana oli helpottaa laturin asentamista Quotaan josta lähtee alkuperäinen ducati energia kampuralta. Aloitin aiheen vähän hätäisesti ja tajusin nopeesti ittekin ettei uudempi koppa ole kovin hyvä ratkaisu, laturin kiinnikkeet runkoon syntyy paljon helpommalla kun rungon kiinnikkeet. 

TK

  • Viestejä: 294
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #7 : Syyskuu 11, 2019, 20:48:11 ip »
Toi jälkimmäinen haaveilu liittyy tähän Tunturinkin mainitsemaan rakennelmaan: https://radicalguzzi.com/radical_guzzis_v12
Tossa on tuoreempi 1200 kone, vanha 5-lovinen ja edessä vanhanmallinen koppa.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #8 : Syyskuu 11, 2019, 21:27:15 ip »
Laturin hihnan koppa syntyy helpoiten lasikuidusta. Ensin, esimerkiksi, leikkaa Saunasatulevystä (Styreenilevy ei käy.) sen muotoisen palan kuin kotelo pitää olla. Sitä on helppo liimata kuumaliimalla. Sitten vain pakkeli pintaan ja sopivan loivat muodot huomioiden kiinnityskohdat. 2k-maali päälle, sen kovetuttua useampi kerros muottivahaa ja vahan kovetuttua laminoidaan muotti mallin päälle. Hartsin kovettumisen jälkeen irrotetaan muotti, paklataan mahdolliset huokoset ym virheet piiloon ja maalataan. Maalin kovettumisen jälkeen taas muottivahaa ja laminoidaan muotin sisään lasikuidusta ja hartsista varsinainen hihnasuojus. Sitten viimestellään reunat ja maalataan. Myös hiilikuidusta voi tehdä samalla vaivalla. Ei ole nätin osan teko sen kummallisempaa ja saa totetuttaa sisäistä muotoilijaansa. Mitä huolellisemmin tekee niin sitä parempi tulee.
Alipainesäkityksellä, hiilikuidulla ja epoksilla tulee vielä kevyempää mutta vaatii enemmän vaivaa ja materiaaleja. Tarpeet ovat suht edullisia.
https://www.biltema.fi/veneily/veneen-huoltotuotteet/komposiitit/lasikuitukangas-2000023907

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #9 : Syyskuu 11, 2019, 22:18:29 ip »
Styroksi käy ihan samalla tavalla. Teippaa sen vaan pakkausteipillä ympäri. Ei syövytä styreeniä sen jälkeen.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #10 : Syyskuu 11, 2019, 22:31:56 ip »
Sopiihan sitäkin kokeilla mutta eikö olisi helpompi tehdä materiaalilla joka varmasti kestää ja toimii tehtävässään?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #11 : Syyskuu 12, 2019, 06:33:12 ap »
En viitsisi jankuttaa, mutta tuo styroksin teippaaminen on varmaan yksi käytetyimpiä ja vanhimpia kikkoja alalta. Siivosti tehtynä sillä saa valmiin pinnan. Ei tarvitse maalata ja itse asiassa edes vahata. Polyesterihartsi ei tartu pakkausteippiin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #12 : Syyskuu 12, 2019, 10:31:50 ap »
Olisipa alan teollisuus tiennyt tuon niin hinnat olisivat halvenneet ja moninkertaisilta paklauksilta ja 2k-maalauksilta säästytty.

TK

  • Viestejä: 294
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #13 : Syyskuu 12, 2019, 17:47:35 ip »
Oon tehny aika paljon lasikuituveneiden korjaus- ja muutostöitä ja muotillakin muutaman jenkkiauton puskurin, volvon konepellin, jne.
Aioin muutenkin tehdä äänenvaimentimien asennuksen jälkeen jonkinlaiset lasikuituiset sivumuovit ja todennäköisesti muotit alkuperäisistä etupään katteistakin, pitää sitten samalla väsätä joku koppa.
Ulkonäöllisistä syistä voisi oikeestaan jättää hihnan ihan näkyvillekin, jos tekisi käämin kiinnikkeisiin ruuvattavan levyn jolla sais toisen stefan alapyörän alle suojaksi..

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Breva/Norge jne. jakopään koppa vanhempaan lohkoon?
« Vastaus #14 : Syyskuu 12, 2019, 19:10:01 ip »
Käytännössä hän se ei tarvi kun juuri sellaisen roiskesuojan. Tuo kiinnikkeisiin tehtävä levy voisi olla vaikka pleksiä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.