Kirjoittaja Aihe: Ajokausi päättyy  (Luettu 28785 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #15 : Lokakuu 01, 2017, 15:26:25 ip »
Tuo on kyllä vähän. Se ei varmaan Heinon kassassakaan näytä miltään.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #16 : Lokakuu 01, 2017, 16:29:49 ip »
Guzzi lienee ainoa valmistaja jolla isot myy enemmän kuin keskikoiset pyörät?
Se kertoo siitä ettei oikein olla kartalla suhteessa mitä ostetaan.
Eiköhän Heinon kassaa pidä kituliaasti yllä BMW.


motomatti

  • Viestejä: 13 491
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #18 : Lokakuu 01, 2017, 17:36:47 ip »
Lainaus
Eiköhän Heinon kassaa pidä kituliaasti yllä BMW.
Heino luopuu Bemun myynnistä.
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/muutoksia-bmw-moottoripyorien-jalleenmyyntiverkostossa/

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #19 : Lokakuu 01, 2017, 18:21:13 ip »
Taitaa Heinokin olla sitten kohta finaalissa.
Ei hyvää kuultavaa Guzzien taholta, periaatteessa ihan sama, toivon vain että jotenkin jatkoa olisi hienolle pyörämerkille suomessakin.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #20 : Lokakuu 01, 2017, 19:18:53 ip »
Guzzi lienee ainoa valmistaja jolla isot myy enemmän kuin keskikoiset pyörät?


Taitaa Suomessa olla sama juttu muillakin isoilla merkeillä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 491
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #21 : Lokakuu 01, 2017, 19:46:03 ip »
Lyhyt katsaus pääosin keski-ikäisten miesten sekapyöräkerhon kalustoon: jäseniä noin 50, pyöriä noin 60 kpl. Yli kaksi kolmasosaa yli 1000 cc koneisia. Kokojen keskiarvo noin 1400 cc. Niistä vajaat puolet japanilaisia, loput eurooppalaisia ja amerikkalaisia. Japanilaisista suurin osa alle 4 vuotta vanhoja, eurooppalaiset ja amerikkalaiset keskimäärin kymmenvuotiaita.
Japanilaiset vaihtuvat useimmin uuteen japanilaiseen ja usein toisen merkkiseen, muut harvemmin mutta merkki on liki aina sama kuin entinen.

Tämä käytäntö kertoo jotain pyöristä ja pyörien omistajien "merkkiriippuvuudesta".

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #22 : Lokakuu 01, 2017, 21:52:52 ip »
Näyttää vähän siltä, että on eräällä tavalla muodikkaampaa harrastaa isompia kuutioita. Markkinat tietenkin vastaavat tähän. Ainakin kustomeissa tuntuu näin olevan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 491
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #23 : Lokakuu 01, 2017, 22:01:06 ip »
Lainaus
muodikkaampaa harrastaa isompia kuutioita
Onhan se mukava ajella kun tietää että reservissä löytyy. Aikanaan NSU testasi että jatkuvaan 200 km/h nopeuteen riittää 16 hevosvoimaa. Laite tosin oli sikarin muotoinen puikula. Mutta hyvä referenssi.

Isoissa kuutioissa ei kuitenkaan ole nykyään kovinkaan suurta tehoa. Vanhat tykkää lätkytellä menemään jytkeen saattelemana.
Lieneekö myös helpompi säätää päästöjä kun on pytyissä kuutioita?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #24 : Lokakuu 01, 2017, 23:02:04 ip »
Tod näk. Tehollinen keskipaine kun on matala, jotkin mittattavista ainesosista ilmeisesti putoavat.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #25 : Lokakuu 01, 2017, 23:03:25 ip »
"BMW:n esittämät vaateet yhteistyön jatkamiseksi eivät olleet liiketoiminnan kannalta mahdollisia"

Kun on kyseessä paljon kaikkialla myyvä merkki, jolla on hyvin kattava mallivalikoima ja suuri myynti: taitavat vertailla saksalaisella pieteetillä kunkin maan ja sen sisällä kunkin dealerin markkinaosuutta. Jos jonkun kohdalla notkahtaa - sopimus poikki. Oma juttunsa on sitten vielä se, että konekaupan piirissä kaikenlaisia kilpailijoita riittää. Jos jonkun valmistajan laite käy kaupaksi ja sillä on hyvä markkinaosuus, valmistajan/maahantuojan puheilla riittää porukkaa, joka lupaa myydä enemmän kuin nykyinen edustaja...
« Viimeksi muokattu: Lokakuu 02, 2017, 08:21:24 ap kirjoittanut Camn »
V11 - it defines you.

Junkers

  • Viestejä: 468
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #26 : Lokakuu 02, 2017, 18:01:04 ip »
Kyllä taitavat olla tämän vuoden ajot paketissa. Edellislauantain hienossa syyssäässä tehty rapian 300 km:n lenkki taisi jäädä kauden viimeiseksi ajoksi. Toisaalta voi olla hyväkin lopettaa kausi todella onnistuneeseen ajokokemukseen. Karvan alle 3000 km kertyi 1100 Brevan mittariin (olen enemmän tällainen sunnuntaiajelija). Kiitoksia kaikille, jotka keväällä annoitte arvokkaita kommentteja pyörän hankintaan. En ole ostostani katunut. Hieno pyörä ajella. Ulkonäköäkin ovat kaikki juttusille tulleet kehuskelleet. Talven aikana ajattelin asentaa hankkimani korotuspalat ohjaustankoon ja jalkatappien hienoinen alentaminen myös on harkinnassa. Pienikin muutos voisi olla polvikulmalle hyväksi.

egon

  • Viestejä: 973
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #27 : Lokakuu 02, 2017, 18:49:20 ip »
Omalla Brevalla tulee jalkaterät tosi lähelle maata tiukassa kurvassa. Samaa polvikulmajuttua olen miettinyt ja tullut siihen tulokseen, että takamusta voisi kokeilla tuumalla korottaa.

motomatti

  • Viestejä: 13 491
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #28 : Lokakuu 02, 2017, 18:59:53 ip »
Toistakymmentä vuotta ajelin 1100 Brevalla. Miellyttävä ajolleen ja sopi matkailuunkin vaikka ihmeempiä katteita ei ollutkaan. Lisäksi kulutti vähän. Sopi myös kahdelle hengelle. Näki niin Jää- ja Pohjanmeren kuin Välimerenkin. Ja paljon siinä välissä.

Selkävaivan takia hankin Brevaan myös matalan satulan ja korotin ohjaustankoa. Valitettavasti sitä ei voinut paljoa korottaa koska letkut ja johtimet eivät antaneet periksi. Myöhemmin korkea satula oli paremmin sopiva.

Oma ajokauteni ei ole vielä päättynyt kuin kahdella pyörällä. Jatkan kolmella. Ties vaikka vielä kokoontumisajoonkin lähtisin telttailemaan.

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: Ajokausi päättyy
« Vastaus #29 : Lokakuu 02, 2017, 19:56:55 ip »
Titaniumilla ajokausi päättyi RM Heinon syysajeluun, tänään uudet öljyt ja suodatin moottoriin. T5:lla voi vielä ajella, jos sattuu vielä ajokelejä.
Titaniumin kuski