Tapahtumat muuttuvat.
Jo ainakin kymmenen vuotta sitten alkoi "töissä" ns. asiakaspohjaiset kutsutapahtumat. Ei mitään telttatapahtumia, vaan hotelli -/ kylpyläyöpymisillä. Nyt mennään jollain teemalla mm. diabetes, sydän etc.
Kuulostaa nuoremmilta ehkä naurettavilta, mutta kun se vaan yhdistää näitäkin porukoita tavallaan. Porukka vanhenee ja telttailut on telttailtu ainakin osaltaltani. Mieluummin kunnon huoneessa tai mökissä
ja satanen ei siitä iso raha ole. Moottoripyöräily on suhteellisen halpa harrastus pyörän hakkimisen jälkeen muutenkin. Jos on vara ostaa 30.000 € pyörä niin ei varmaan soputeltassa asustele.
Suuren majoituskapasiteetin omaavat paikat vetävät porukkaa. Jänkhällä Jytisee on jo 2000 pyöräilijän tapahtuma. Saariselkä, Levi, Ruka, Tahko ja varmaan muutkin tulevat mukaan jakoihin.
Pienetkin talkoovoimilla järjestetyt varmaan säilyy niin kauan kun vanhat jaksaa. . . olenkohan pessimisti ?
Mr