Kirjoittaja Aihe: T5P ei käynnisty  (Luettu 17916 kertaa)

I.H.

  • Viestejä: 1 264
T5P ei käynnisty
« : Huhtikuu 11, 2017, 18:09:10 ip »
Moi, tänään piti sitten ottaa ensimmäiset savut T5P :stä ja viedä se museoajoneuvon rekisteröintikatsastukseen, mutta toisin kävi, pari kertaa lupaili ja sitten loppui sekin, starttaa kyllä hyvin ja akkukin ladattuna. Pyörä seissyt n. 9 kk tankki ja kaasuttimet tyhjanä. Vikaa sitten hakemaan polttoaine tai sytytyspuolelta, onko mitään muuta varmaa tapaa kuin katsoa tuleeko kipinää tulppiin ?
Titaniumin kuski

Guzzr

  • Viestejä: 672
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #1 : Huhtikuu 11, 2017, 18:57:58 ip »
Samalla voi katsoa jos tulpat ovat
kuivat vai kosteat - bens. tulee riittävästi. Puhdista tulpat ja katso oikea väli.
Käytä toinen akku + starttikaapelit.
Voit "ruiskuta tulpareikiin väh. pensaa.
Sopivasti ryyppyä ja kaasu oikeassa asennossa.  Yritä vaihda - uudet tulpat.

Tai juoksu-moottorikäynnistys alamäessä.  Kakkosvaihde ja vahva henkil. työntämään. Tai starttikaasu.

Tarkista bensaletkut ja kaasut.kumit.

 

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #2 : Huhtikuu 11, 2017, 19:45:16 ip »
Starttipilottikäynnistysspray on hyvä kaveri.
Suihkaus ja jos hörähtää, niin vianetsintä helpottuu kummasti.
Tämäkin vielä! ! !

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #3 : Huhtikuu 11, 2017, 20:08:03 ip »
Suihkaus tulpanreiästä, vai ?
Titaniumin kuski

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #4 : Huhtikuu 11, 2017, 20:10:14 ip »
Suihkaus tulpanreiästä, vai ?
Eikun starttauksen aikana jostain aukosta imupuolelle.
Tarkoitus on saada sitä herkästi palavaa käynnistysspraytä sinne sylinteriin, jotta selviää onko kipinä oikeaan aikaan kotona.
Tämäkin vielä! ! !

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #5 : Huhtikuu 13, 2017, 17:40:33 ip »
Joko se tärähti käyntiin?

Taitaa olla -86:lla joku epidemia päällä, äsken starttailin calia eikä meinannut millään herätä vaan heräsi sitten kuitenkin. Koskaan ole noin kauaa ottanut ainutkaan mopo.... Heinäkuulla se on tainnut viimmeksi olla käynnissä. Oli varmaan vaan kaasarit päässy kuivaksi ja koppuraksi kun en ole muistanut hanoja avata välillä, muista edes koska viimeksi.

En ole vielä edes museotarkastajalle saanut soitettua. Pitäisi vähän ruuvata mutta pyörä on tuola peränurkassa kaiken takana. Meni suunnitelmat uusiksi sen viimmesen vaihdon takia mutta kun tästä kelit lämpenee ja saa romuja säilöttyä ulos niin eikö se siitä.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #6 : Huhtikuu 13, 2017, 23:14:43 ip »
T5P sai jo museoajoneuvostatuksen, mutta kun pitäisi vielä katsataa, mutta ei tainnut tykätä 9kk:n seisottamisesta   ???
« Viimeksi muokattu: Huhtikuu 14, 2017, 09:13:13 ap kirjoittanut I.H. »
Titaniumin kuski

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #7 : Huhtikuu 13, 2017, 23:27:27 ip »
Varmaan pitää tuo oma kasikutonen koittaa tulille. Tietää sitten onko tämä epidemia..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

egon

  • Viestejä: 973
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #8 : Huhtikuu 14, 2017, 07:17:38 ap »
Kipinätilanteesta saa helpoiten käsityksen kun ruuttaa tippakannulla millilitran bensaa molempiin sylintereihin tulpanreijistä. Jos kipinää ei huvita ulkoilla, niin moottori ei reagoi strattausyritykseen mitenkään. Toinen vahtoehto on, että jyrähtää. Kolmas vaihtoehto on, että jää käyntiin. Monena keväänen meillä on pitänyt ruhonleikkuri herättää tuolla tempulla. Kun se pääsee alkuun, niin toimii tass yhden kauden normaalisti.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #9 : Huhtikuu 14, 2017, 10:53:26 ap »
Tässä on ilmeisesti "toimivan pyörän syndrooma" kyseessä. Pyörä joka toimi aiemmin moitteitta mutta seisottuaan muutaman kuukauden tai vaikka kymmenen vuotta ei enää käynnisty.

Kyseisessä tapauksessa sähkölaitteet ovat yleensä kunnossa ja jos akku on uusi tai varmistettu toimivaksi, startti pyörittää hyvin mutta käynnistystä ei tapahdu eikä bensiini haise vaikka tankkiin on vaihdettu uusi bensiini.

Vanhemmissa Guzzeissa starttimoottori kyllä pyörittää vaikka tappokytkin olisi sammutusasennossa. Lisäksi mahdollinen sivutuen kytkin voi kytkeä sytytysjännitteen pois jos sivutuki on käytössä. Lisäksi kytkinvaijerissa voi olla käynnistyksen estävä kytkin. (Tarkoitettu käynnistämiseen silloin kun vaihde on päällä mutta kytkin vedettynä.) Vapaavalon kytkimen toiminta on yhteydessä edelliseen. Mutta todennäköisesti seisonnan jälkeen nämä asiat ovat kunnossa mutta tiedän tapauksia että on startattu akku jos toinenkin tyhjäksi vain siksi että sivutuki tai tappokatkaisin on "päällä". Tai sivutuen katkaisin on jumissa.

Mutta edellä olevissa tapauksissa pyrkii bensiini haisemaan kun startataan. Vain kipinä puuttuu. Seisonnan aikana on voinut kaasuttimiin, erityisesti suuttimiin ja seosputkeen sekä neulaventtiiliin kertyä bensiinissä olevia kiintoaineita jotka tukkivat kanavat. Siinä suhteessa toivoo että vika löytyisi sähköpuolelta sillä kaasutinremontti on ikävämpää hommaa.

Ainoa varma keino tähän tautiin on purkaa kaasuttimet osikseen, puhdistaa tai vaihtaa osat (Ns korjaussarja on hyvä hankkia etukäteen.) uusiin kuten tiivisteet ja neulaventtiili.
Jokainen kaasuttimien tukkeutunut kanava ja reikä, erityisesti seosputkessa, on avattava ja tarkastettava.

Ultraäänipesu auttaa asiassa vaikka sen lisäksi tarvitaan yleensä vielä mekaanista puhdistusta.

Toinen tapa on laittaa uudet bensiinit ja varmistua että bensiinihana toimii ja kaasuttimet täyttyvät ja odotella muutama vuorokausi että uusi bensiini liottaa sakkautumat niin että kaasuttimet toimivat ainakin jotenkin. Tällä menetelmällä jää aina epäilys siitä että ovatko kaasuttimet silti tehtäviensä tasalla. Epäkuntoiset kaasuttimet voivat aiheuttaa konevian ajan myötä. Kaasuttimet on myös säädettävä hyvin. Siihen on ohjeistusta toisaalla. https://gruppomotoguzzifinlandiary.kuvat.fi/kuvat/GMGF-yleiset/Tekniset+tiedotteet/Kaasuttimen+s%C3%A4%C3%A4t%C3%B6/

Tässä tapauksessa voi olla melko varma että kaasuttimet on purettava ja puhdistettava. Se antaa myös varmuuden siitä että ainakin ne ovat kunnossa jos käynnistymisongelmia esiintyy vielä.
« Viimeksi muokattu: Huhtikuu 14, 2017, 15:42:28 ip kirjoittanut motomatti »

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #10 : Huhtikuu 14, 2017, 12:58:24 ip »
Tuossa sitä oli tietoa yllin kyllin, pyörä seissyt tuo 9kk tankki ja kaasuttimet tyhjänä, joten uudet bensat käytössä, tulpat ja tulppahatut vaihdettu, akku ladattu, hyvin pyörittää. Kyllä meikäläisen eväät alkaa olla käytetty, joten täytynee kääntyä ProItalia/Marko Nurmen puoleen.
Titaniumin kuski

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 554
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #11 : Huhtikuu 14, 2017, 13:20:12 ip »
Moi,
Virtalukko on saattanut tulla tiensä päähän!
Kontaktia katoaa/huono tiettyjen pinnien välillä ja avot!
Kimmo
Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #12 : Huhtikuu 14, 2017, 15:54:37 ip »
Eihän se nyt noin vaikeaa voi olla. Katso tuleeko kipinää. Jos tulee niin vika on todennäköisesti kaasuttimien puolella. Kaasuttimet ovat yksinkertaiset kapineet ja kaasuttimien kohokammioiden pohjat ovat kiinni yhdellä ruuvilla. Vanhemmissa seitsemäntoista millin avaimella, hieman uudemmissa neljäntoista. Kohokammion pohja lähtee alaspäin vetämällä irti. Lika voi hieman jarruttaa. Kiertää tai vääntää ei saa vaan vetää suoraan alaspäin. Kun kohokammiot ovat auki niin, yleensä vasemmassa kaasuttimessa on enemmän likaa pohjalla. Kammio kun on irrotettu niin suuttimet ja koho/neulaventtiilikokonaisuus on purettavissa. Pääsuutin kun on irti niin sen yläpuolella on seosputki. Se tulee alakautta pois myös.

Hanki räjäytyskuva kaasuttimen tyypin mukaan niin se selvittää rakennetta avartavasti.

Olisiko tämä sivulla 49: http://www.guzzitek.org/parts_list/gb/850/850T5PA_1985-1989_PL(GB).pdf

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #13 : Huhtikuu 14, 2017, 17:47:36 ip »
Onko tämä kärjetön peli?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: T5P ei käynnisty
« Vastaus #14 : Huhtikuu 14, 2017, 20:02:03 ip »
Ei ole, kyllä siinä katkojan kärjet on ja Dellorto BHP 30 kasuttimet.
Titaniumin kuski