Kirjoittaja Aihe: Carc-mallien madaltaminen  (Luettu 4158 kertaa)

Pekka Karjalainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 513
Carc-mallien madaltaminen
« : Heinäkuu 22, 2016, 13:30:28 ip »
Näyttää siltä keskivahvan googletuksen pohjalta, että 1200 Sportiin ei saa valmiina ns. koiranluita, joilla pyörää saisi madallettua. 750-Brevaan saa. Soitin Prätkäpajaan ja kysyin, millainen prosessi olisi niiden valmistaminen. Kuulemma hankala, ja tulisi maksamaan yli 400 € koska joutuisi viemään muualle piirrettäväksi ja koneistettavaksi. Antoivat muutaman linkin joista etsiä, mutta ei auttanut.

Kysymys: onko kahden lattaraudan työstäminen, joissa on reiät molemmissa päissä, hankalaa? Tietenkään oikeaa mittaa ei tiedä kukaan, siis kuinka paljon pidempiä niiden tulisi olla halutun vaikutuksen aikaan saamiseksi. Kun katselin japseihin valmistettuja, niin niissä on vierekkäin useita reikiä, joista valita tarkoitukseen sopiva (ja maksavat 50-60 €). Toiseksi, kohdistuuko niihin kovat voimat, jolloin materiaali ja kestävyys ovat haaste?

Jos joku tietää mistä noita saa mahdollisesti tilattua niin saa vinkata!



motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #1 : Heinäkuu 22, 2016, 14:15:59 ip »
Teetä suunnittelu tai tee itse piirustukset ja vie tarpeellinen materiaali vesi- tai laserleikkausliikkeeseen. Ainoastaan reikien sisämitta on tarkka että ei jää välyksiä. Tarvitaan todennäköisesti reikin kalvaus tavoitemittaan.

Pituuden päätteleminen on varsin helppoa: pyörä keskituelle niin että takapyörä on juuri ja juuri maassa kiinni ja etupää tuettu niin että se ei liiku pystysuunnassa esim. lastiliinoilla ja ottaa toisen pään koiranluupultin irti, nostaa takapyörää sen verran kuin madallusta tarvitaan ja mittaa syntyneen liikkeen määrän koiranluiden pituuteen jousitusmekanismista. Yksinkertainen homma.

Koekappaleethan voivat olla hyvinkin hyvää terästä joihin porataan tarkat reiät pyydetyille kohdille yhtäaikaisesti molempiin. Onnistuu ainakin Norsa Oy:n konekannalla ja tarkkuustyökaluilla varsin helposti jos siellä muutoin ehditään.

Yleisemmin ihmettelen tätä madaltamista koska pyörässä ei ole kallistuvarat ennestäänkään mitenkään suuret vaan jalkatapit raapivat asfalttia varsin herkästi. Lienee myös vakuutuskorvausongelma jos tapahtuu sen takia onnettomuus kun rakennetta on muutettu.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #2 : Heinäkuu 22, 2016, 14:45:38 ip »
Ei kiinnosta vakuutusyhtiötä, jos on koiranluut vaihdettu.
Jos tilaa riittää, niin ostat pultille/linkuston akseleille sopivia palloniveliä ja teet säädettävän version. Näitä on joskus ollut tarjolla japanilaisiin pyöriin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #3 : Heinäkuu 22, 2016, 14:49:52 ip »
Jos leikata tarvii niin täälä olis laaseri käytössä. Alumiiniakin saattaa löytyä ja rosteria ainakin.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #4 : Heinäkuu 22, 2016, 14:59:41 ip »
Kunhan mainitsin että muuttamisesta voi olla ongelmansa. Vakuutusyhtiöt kun ovat herkkiä löytämään kaikenlaista. Jopa vaihdetuista kahvakumeista on käyty oikeutta.
Olen hirvikolarini jälkeen suhtautunut epäluuloisesti vakuutusyhtiöihin käytyäni oikeutta ilmiselvien korvausperusteiden puolesta ja pääsin kuin pääsinkin kuntoutukseen ja sain puolen vuoden palkan kouraan jotka minulta oli ensin evätty täysin ulkokohtaisin perustein. Pyörässä vikaa, mahdollinen ylinopeus, ajovirhe ym. olettamusta. Itse sitten piti todistella että hirvi se kuitenkin oli kadulla johon törmäämisen aiheuttamia vammat olivat. Pyöräänhän ei paljoa vikaa tullut eikä vakuutusyhtiö aluksi käsitellyt asiaa hirvikolarina vaan työtapaturmana koska se tapahtui työmatkalla.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #5 : Heinäkuu 22, 2016, 16:10:41 ip »
Jos leikata tarvii niin täälä olis laaseri käytössä. Alumiiniakin saattaa löytyä ja rosteria ainakin.

Ei ehkä kannata alumiinista tehdä:

http://www.moottoripyora.org/keskustelu/showthread.php/288441-Triumph-Daytona-675-takalinkusto-2007-2008-hengenvaarallinen-valmistusvika
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #6 : Heinäkuu 22, 2016, 16:31:06 ip »
Piti oikein kumartua kattomaan. Ei tuola suoralla raudalla mun mielestä mitään saa aikaan.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #7 : Heinäkuu 22, 2016, 17:21:06 ip »
Rautaahan tuolla ei juuri olekaan. Valualumiiniä vain. Pultit ovat rautaa. Nivelsysteemissä on kaksi liikkuvaa pääosaa iskarin ja laakereiden lisäksi. Tuon karkeasti kolmoin muotoisen osan mittasuhteita muuttamalla saisi ehkä jotain aikaiseksi. Se sisältää läjän neulalaakereita ja niiden tarkkuuskoneistettuja pesiä kuten tuo pitkittäisuunnassa olevan osan etupäässäkin on. Laakerointipisteitä muuttamalla saa korkeutta säädettyä. Jos itse pitäisi tehdä muutos koneistaisin 6000-sarjaisesta alumiinista tuon pitkittäisen osan uudelleen hieman pidempänä. Osa on ylhäältä katsoen V-kirjaimen muotoinen ja siinä on vain kaksi laakeria yhdessä reiässä. Sikäli helpompi valmistaa.

Liitekuvassa nivelistö etuvasemmalta katsoen

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #8 : Heinäkuu 22, 2016, 17:32:44 ip »
Tuota kolmiopalaa ei todellakaan kannata lähteä sorkkimaan. Sen mitoituksella saavutetaan suunniteltu liikerata ja haluttu progressiokäyrä.
Tuota kaksipäistä haarukkaa voi pidentää. Sen pituudenmuutokselle löytyy Googlella nyrkkisääntö; niin ja niin paljon pituutta laskee perää niin ja näin paljon.
Kun alkuperäinen on kädessä, en näe osassa mitään ihmeellistä, mitä ei saisi teräksestä hitsattua.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #9 : Heinäkuu 22, 2016, 17:39:53 ip »
Ai, ai, teräksestä hitsattua osaa en tuohon laittaisi. On kuin vahinkoa houkuttelisi.
Umpialumiinista koneistettuna tulee luja. Kuten tarkoituksella väärin ilmaistaan: billetistä valmistettu.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #10 : Heinäkuu 22, 2016, 18:13:46 ip »
No ei siinä kyllä mitään ihmeellistä ole. Muutama holkki ja pari taivutettua lattaa. Hitsaten kiinni. Tietenkin jos ei osaa tehdä kestävää rakennetta..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Carc-mallien madaltaminen
« Vastaus #11 : Heinäkuu 22, 2016, 19:39:58 ip »
Tiedän kyllä mille hitsarille veisin jos tarvitsisi raudasta tehdä mutta alumiinista se tulee tasalaatuisempi eikä tarvitse kallista ja aikaavievää hitsausta lainkaan. Hitsauksen jälkeen joutuisi joka tapuksessa koneistamaan reiät laakereita ja pulttia varten. Helpompi on ottaa suorakaiteen muotoinen pala alumiinia, porata siihen reiät ensitöiksi, kalvaimella viimeistellä laakeripesät ja sen jälkeen jyrsiä ylimäärä materiaalista pois. Epäilen että halvemmaksi tulisi. Tuolla aiemmin jo esitin tavan mitoitukselle.