Kirjoittaja Aihe: Huohotus  (Luettu 4659 kertaa)

v65 tt

  • Viestejä: 35
Huohotus
« : Heinäkuu 07, 2016, 16:32:36 ip »
Nyt kun innostuin kyselemään neuvoja niin olis taas pikku ongelma.
Guzzista joku on ottanut ilmanputsarin pois ja öljyn huohotuksen keräilysäiliöstä oli viety putki suoraan maahan.
No sehän kovilla kierroksilla lykkäsi öljyä pihalle.Tein ja laitoin toisen sailiön alkuperäisen jatkoksi ja se auttoi mutta silti hiukan vielä ruiskii.
Onko hyviä ideoita.Olen kuullut että jotkut on tehnyt kokonaan uuden huohotus järjestelmän.

Junkers

  • Viestejä: 468
Vs: Huohotus
« Vastaus #1 : Heinäkuu 07, 2016, 16:51:41 ip »
Tänä keväänä uusin Nevadaan noita huohotusletkuja ja samalla paluuletkun, joka johtaa runkoputkien välissä olevasta muovisäiliöstä takaisin öljypohjaan. Minusta hieman outo viritys tuo suora letku maahan. Lieneeköhän ollut alunperin lainkaan tuollainen ?

v65 tt

  • Viestejä: 35
Vs: Huohotus
« Vastaus #2 : Heinäkuu 07, 2016, 17:55:33 ip »
Niin kun se mikä menee nyt maahan niin on alunperin mennyt ilmanputsariin.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Huohotus
« Vastaus #3 : Heinäkuu 07, 2016, 19:31:25 ip »
Kun katsotte mallikohtaisesta räjäytyskuvasta niin yksi huohotusöljyn paluuletku menee öljypohjaan öljyn pinnan alapuolelle. Jäljelle jäänyt höyry on sitävastoin johdettu imupuolelle ja menee palotilojen läpi suurimmalta osalta palaen siellä.

Hiukan on eroa vuosimalleittain että onko kyse lieriömäisestä ilmansuodattimesta vain neliön muotoisesta, levymäisestä suodattimesta. Jälkimmäinen on uudempi ja hankalampi versio.

Että huohotuksen saa kuntoon ilman alkuperäistä öljynerotusta ja asianmukaisen huohotusöljyn palautuskierron niin se loppu huohotuspaine voidaan johtaa ulkotilaan eikä enää imupuolelle. Kun systeemin on tehty hyvin niin huohottimesta ulkoilmaan tulee lähinnä kuumaa ilmaa.

Esimerkiksi TunturiTT on tehnyt toimivan systeemin joka sietää jopa rata-ajoa ilman että öljy roiskuisi.

Eiköhän noita ohjeita hiljalleen aiheesta löydy ja siitä on jo aiemmat keskustelut olemassa. Foorumin Haku-toiminnolla löytyy.

Tuossa on aihetta sivuttu varsin hyvin: http://www.guzziclub.fi/hscms/foorumi/index.php?topic=5862.15

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Huohotus
« Vastaus #4 : Heinäkuu 07, 2016, 21:37:25 ip »
Taikana tuollaisessa ilman imua olevassa järjestelmässä on riittävä tilavuus huohotinpurkilla ja avarat huohotuslinjat purkkiin. Oman purkin kattona on kartiosuodatin, joten huohotusta ei rajoita juuri mikään. Siten tiivisteet pysyvät paikallaan, eikä öljy karkaile. Öljynpaluu vakioreittiä öljypohjaan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

v65 tt

  • Viestejä: 35
Vs: Huohotus
« Vastaus #5 : Heinäkuu 07, 2016, 22:16:51 ip »
Ahaa. Eli nyt kun mulla on kaksi säiliötä niin voisinkin jättää poistoletkun mikä menee maahan kokonaan pois ja tilalle suodattimen.
Olenko oikeassa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Huohotus
« Vastaus #6 : Heinäkuu 07, 2016, 22:33:21 ip »
Todennäköisesti ei riitä virtaus. Mulla purkissa kuori on muistaakseni 60mm putkea, kolme huohotusletkua sisään, öljynpaluu alapäästä ja kartiosuodatin sen putken avoimessa päässä. Alunperin kokeilin kahdella letkulla, eli pelkillä venttiilikoppien letkuilla, niin nokka-akselin stefa pullahti pihalle. Esim jakopäänkopan yläreunaan mahtuu tekemään nipan letkulle. Koppa on helppo irroittaa ja porata pöydällä. Omasta poistin kierroslukumittarin pyörittäjän ja ruuvasin nipan sen reikään.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

v65 tt

  • Viestejä: 35
Vs: Huohotus
« Vastaus #7 : Heinäkuu 07, 2016, 23:05:39 ip »
Okei.Eikös jollain ollut tehty öljyntäyttökorkin kautta.
Pitää suunnitella.
Kiitti vinkeistä.

Aapo

  • Viestejä: 716
Vs: Huohotus
« Vastaus #8 : Heinäkuu 08, 2016, 11:13:47 ap »
Kuin helkkaristi ne teidän moottorit oikein huohottaa? Mun V75:ssä oli pitkään muuten alkuperäinen huohotus, paitsi ennen ilmanputsariin mennyt letku oli jatkettu takapyörän ohi ulkoilmaan. Ei se putkenpää ollut koskaan edes kunnolla kostea, lähinnä kosteaa vesihöyryä sielta tuli, kuten MM sanoi. Nykyään letku menee taas ilmanputsarikoteloon.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Huohotus
« Vastaus #9 : Heinäkuu 08, 2016, 12:06:12 ip »
Oikeastaan ainoa syy miksi huohotusvirtaus kasvaa on männän ohi pääsevä puristus- ja työpaine.
Toki täysin kunnossakin oleva moottori huohottaa kun se pumppaa käydessään kampikammion tilavuutta pienemmäksi ja isommaksi riippuen mäntien kulloisestakin liikesuunnasta. Männät kun käyvät liki yhtäaikaa ala-asennossa jolloin tulee kampikammioon paine ja sen alentamiseksi huohotussysteemi koittaa alentaa painetta niin että kampikammiossa olisi enimmäkseen jonkintasoinen alipaine.

Jos uloshuohotusmäärä on suuri niin kannattaa alkaa miettimään onko moottori tiivis eli suorittaa ohipuhallusmittaus. Puristuspainemittauskin kertoo jotain kun se tehdään seuraavasti: ensin mitataan kaasu avattuna paljonko puristuspainetta löytyy kun startilla konetta muutama kierros pyöräytetään. Sitten toinen mittauskierros niin että tulpanreiästä laitetaan kankeahkoa voiteluöljyä tilkat mäntien päälle ja mitataan uudelleen. Jos puristuspaine nousi merkittävästi voi päätellä että vuotoa tapahtuu mäntien ohi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Huohotus
« Vastaus #10 : Heinäkuu 08, 2016, 12:11:21 ip »
Kuin helkkaristi ne teidän moottorit oikein huohottaa? Mun V75:ssä oli pitkään muuten alkuperäinen huohotus, paitsi ennen ilmanputsariin mennyt letku oli jatkettu takapyörän ohi ulkoilmaan. Ei se putkenpää ollut koskaan edes kunnolla kostea, lähinnä kosteaa vesihöyryä sielta tuli, kuten MM sanoi. Nykyään letku menee taas ilmanputsarikoteloon.

Olen poistanut omastani koko alkuperäisen huohotinpurkkijärjestelmän ja asentanut vaahtomuovisuodattimet. Korkeilla kierroksilla pitkään riivatessa öljy tulee ulos. Kun on kunnon systeemi, ei tule. Yhtään letkua en vedä ilmanputsariin tai kurkkuun tms, koneeseen menee vain ilmaa ja bensaa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

v65 tt

  • Viestejä: 35
Vs: Huohotus
« Vastaus #11 : Heinäkuu 08, 2016, 19:28:31 ip »
Nyt tein uuden huohotin järjestelmän.
Otin sen oma tekele säiliön pois ja laitoin alkuperäisen säiliön ylläpuolelle biltemasta ostetun ns.öljynhuohotussuodattimen.
Tuntuu toimivan loistavasti eikä tule öljyä mistään.
Riittääkö virtaus sitä en tiedä mutta kaveri ketä harrastaa kilpa-autoilua niin heillä on bemarissa sama systeemi.
Harmitti kun suttasi takavannetta.Nyt ei suttaa.Välillä tulee pientä öljyn karyä nokkaan tankin alta.
Aijon kyllä teettää alumiinista kunnon säiliön ja siihen hyvä huohotus poisto.
Raision jäähdytin korjaus kuulemma tekee niitä.
Vaihteisto tuntuu aina vaan paremmalta.