Kirjoittaja Aihe: Stelvion sähköhäiriö  (Luettu 6323 kertaa)

Tapsa61

  • Viestejä: 5
Stelvion sähköhäiriö
« : Elokuu 02, 2015, 18:02:19 ip »
-
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 22, 2015, 09:46:43 ap kirjoittanut Tapsa61 »

Camn

  • Viestejä: 2 582
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #1 : Elokuu 02, 2015, 18:57:33 ip »
Tässä pari linkkiä joissa käsitellään samansuuntaista ongelmaa:

http://www.guzzitech.com/forums/threads/stelvio-ntx-ecu.11556/

http://www.guzziclub.fi/hscms/foorumi/index.php?topic=4273.0


Tuo että pesun jälkeen / kosteus antaisi olettaa että nuo ylemmän tarinan ecun liittimet..?
V11 - it defines you.

Tapsa61

  • Viestejä: 5
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #2 : Elokuu 02, 2015, 19:04:14 ip »
_
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 22, 2015, 09:46:28 ap kirjoittanut Tapsa61 »

Pithecus

  • Viestejä: 51
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #3 : Elokuu 02, 2015, 19:58:35 ip »
Grisoissa on ollu sellaista ongelmaa että lyö kipinän tulpanhatun läpi kanteen. Tämä aiheuttaa toisen pytyn pätkimistä tai sammumista kokonaan. Itsellä tuo ilmeni joskus pesun jälkeen ja joskus sateella kunnes löysin ongelman aiheuttajan. Läpilyöntipaikka on tulpanhatun mutkan alapuolella, siihen tulee ihan selvä reikä kuten liitteenä olevasta kuvasta näkyy. Itse laitoin tuohon väliaikaisena pika-hätäkorjauksena puolitusinaa kierrosta erkkaria. Se oli siinä sitten muutaman vuoden ilman mitään ongelmia. Viime talvena sitten vaihdoin tulpanhatut kokonaan toisen tyyppisiin.
Stelviossa tuo kansi on ainakin kovasti samannäköinen kuin Grisossa niin ehkä siinä voisi olla samanlaisia ongelmiakin.

motomatti

  • Viestejä: 13 479
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #4 : Elokuu 02, 2015, 20:12:09 ip »
Tietämättä tarkemmin Stelviosi mallia voin arvata että ECU IAW5AM on rungon etuosassa ohjausakselin takana ja siinä on kaksi mekaanisesti lukittavaa sarjaliitintä. Laite on pienikokoinen josta liittimien koko yhteensä on liki itse laitteen kokoinen. Jos kapineen päällä ja liittimien mekanismeissa on likaa on ensin koitettava saada lika pois ettei sitä mene liittimien sisään avatessa eikä hennot muovipidikkeet hajoa avatessa. Liittimissä on mekanismi jota käännettäessä se vetää liitoksen auki ja vapauttaa sen. Myös kiinnitys tapahtuu liittimen mekanismia hyödyntäen.

Jos jostain odottamattomasta syystä liittimeen on päässyt kosteutta voi sen sisään syntynyt hapettumia. Ne pitää poistaa erityisellä liittimien puhdistukseen tarkoitetulla puhdistusaineella. Puhdistuksen ja kuivauksen jälkeen liitin käsitellään tarkoitukseen valmistetulla liitinsuoja-aineella. Tavallista CRC:tä ei pidä käyttää vaan vain tarkoituksenmukaisia aineita.
On hyvä myös selvittää miksi liittimeen on päässyt kosteutta: onko tiivisteissä vikaa, onko pyörää pesty painepesurilla tai onko se ollut muutoin alttiina kosteudelle tavallista enemmän vai kaikkia näitä yhteensä.

Toki vika voi olla muuallakin. Johtosarjassa, katkaisimissa, virtalukossa, jne.

Liitteenä kuva ECUsta.
Suosittelen hankkimaan itselle korjaamokäsikirjan ja osakuvat niin pyörän anatomia selviää parhaiten. http://guzzitek.org/gb/accueil_gb.htm
Työkaluosiossa on selvitys miten käyttää diagnostiikkaohjelmia omalla tietokoneella.

motomatti

  • Viestejä: 13 479
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #5 : Elokuu 02, 2015, 20:14:53 ip »
Tässä vielä periaatekuva johtosarjan etuosasta. ECU on osanro 2.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #6 : Elokuu 02, 2015, 20:26:24 ip »
Mulla olis johto ja ohjelmat lähellä Jyväskylää, mutta en ole ehtinyt perehtyä tuon käyttöön. Joten en tohdi muiden pyörillä harjoitella.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Tapsa61

  • Viestejä: 5
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #7 : Elokuu 02, 2015, 22:24:59 ip »
-
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 22, 2015, 09:47:30 ap kirjoittanut Tapsa61 »

Passo Stelvio

  • Viestejä: 120
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #8 : Elokuu 03, 2015, 08:19:30 ap »
Moi
Mulla oli uutena samanlainen häiriö, pesun ja sateen jälkeen nyki ja ei käynyt kunnolla.
Tulpan johdoissa (molemmissa) oli ihan silmin havaittavia reikiä. Takuuseen tuli uudet eikä sen jälkeen mitään ongelmaa

Tapsa61

  • Viestejä: 5
-
« Vastaus #9 : Elokuu 04, 2015, 12:53:25 ip »
-
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 22, 2015, 09:48:04 ap kirjoittanut Tapsa61 »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #10 : Elokuu 04, 2015, 13:10:34 ip »
Voidaan tuota katsoa. En vielä osaa sanoa milloin kerkeää, mutta ilman muuta voidaan harjoitella.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 479
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #11 : Elokuu 04, 2015, 16:42:48 ip »
Reader on liki pakollinen siinä tapauksessa että aiotaan syöttää Writerillä uusi moottorinohjaustiedosto pyörään. Vaikka tiedostosta olisi muutettu vain yksi bitti tai kyse on tehtaan tekemästä tiedostosta niin aina ensin Readerilla otetaan sen hetkinen tiedosto talteen eli kopioidaan moottorinohjaustiedosto tietokoneelle ja siitä vielä varmuuskopio muistitikulle, tms. Tällä toimenpiteellä otetaan siis kopio eikä pyörän ECUssa olevaan tiedostoon tule mitään muutosta tai merkintää kopioinnista. Homma on turvallinen tehdä.

Näin toimien on ainakin se viimeinen, edes jotenkin toimiva, moottorinohjaustiedosto tallessa ja siihen voi palata jos säädöt menevät pieleen tai haluaa palauttaa muusta syystä alkuperäistiedoston takaisin pyörään.

Pullakahvit on hyvä idea siksi aikaa kun tietokone kopioi tiedostoa. Mutta seurata pitää koska kopioinnin lopussa on vain lyhyt aika klikata "valmis" -ilmoitusta. Nimimerkillä "kokemusta asiasta". Kävi nimittäin niin että jäi tuo klikkaus tekemättä ja tiedosto oli tietokoneella typötyhjä. Vain tiedoston nimi oli. Onnistui seuraavalla kerralla kun oli tarkkana lopputoimissa.

Merkkihuollossa toimitaan toisin: Uusi päivitys kun ajetaan ECUun ja se ei olekaan hyvä niin vanhaan ei voi enää palata. Mutta GuzziDiagillapa voi. Kunhan on ensin käyttänyt Readeria.

Tapsa61

  • Viestejä: 5
-
« Vastaus #12 : Elokuu 20, 2015, 21:43:30 ip »
-
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 22, 2015, 09:48:30 ap kirjoittanut Tapsa61 »

motomatti

  • Viestejä: 13 479
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #13 : Elokuu 20, 2015, 21:59:53 ip »
Lainaus
Tulpanhattu oli rikki, ei sen kummempaa vikaa.
Näinhän se usein on: perusasiat ensin kuntoon.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Stelvion sähköhäiriö
« Vastaus #14 : Elokuu 20, 2015, 22:05:00 ip »
Nyt viime aikoina palstalla olleiden juttujen perusteella; kannattaisi varmaan 5-10 vuotiaiden tuplatulppaisten omistajien ryhtyä katsomaan tulpanhattujaan kriittisemmin silmin. Alkaa näköjään olemaan eka satsi tiensä päässä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.