Tekemättä mitään pika-pikakorjauksena (jos pientä epäbalanssia) auttaa tankata vain 98E bensaa.
Pieneen vaivaan pieni korjaus eli varttitunnin perus-säätö: Pari edullista painemittaria Biltemasta (
linkki) ja mig-hitsaus suuttimet + tiivisterenkaat ajaa asian. Letkuihn vielä puristimet, ettei viisarit vipota liikaa (esim letkunsulkijat apteekista). Väliletkulla (kts.liitekuva) imaisemalla (~18 psi) tarkistaa, että näyttävät samaa lukemaa, jos ei, niin vääntämällä etulasia saa näyttämään.
Suuttimet ja letkut kiinni läppärunkojen sivuilla olevien ruuvien tilalle ja kone käymään. Sitten vain, VAIN sitä vasemman läppärungon alla olevaa ilmaruuvia kääntämällä 1/8-1/4 osakierrosta suuntaan tai toiseen, että mittarit näyttää samaa - ja se on siinä. Helppo säätö tehdä tyhjäkäynnillä. Helpompaa, kuin kaasutinkoneissa konsanaan.
Tärkeintä on, ettei koske mihinkään muihin ruuveihin, eikä rupea tekemään "perusteellisempaa" tasapainotusta. Yhdystangon nivelkuppeihin ja muuhun vivustoon toki WD40 yms voitelua.
Työ on siitä helppo, että jokaisen huollon, jolla on alipainemittarit ja ruuvimeisseli, tulisi hommasta suoriutua.
Pahinta on pitää säätöä monimutkaisena ja mennä muuttamaan yhdystangon pituutta tai pahimmassa tapauksessa keltaisella maalilla sinetöityä "pyhää ruuvia". Sitten on
