>> Kauppiaan kulut kasvaa koko ajan ja muutaman pyörän ja yhden kypärän kaupalla kuluja ei saa katettua. <<
Niin... Myyntihinnassa on suuri osa maksuja, jotka kauppias tilittää edelleen saamatta mitään itselleen; Ajoneuvovero, alv ja tehdashinta. Loppusumma on katetta, jolla maksetaan kaikki myyjän kulut, sisältäen mm. vakuutusveroa, sähköveroa, kiinteistöveroa, huoltovarmuusmaksua, polttoaineveroa jne., vain muutamia mainitakseni.
Erään aatesuunnan henkilöiden mielestä kate ja voitto on sama asia ja tuosta "voitosta" voi ihan hyvin maksaa yritysveroa.
Nykyään on EU ja internet tuonut muassaan sen, että vaikkapa kypärää käydään sovittamassa kaupassa ja sitten se tilataan Saksasta halvemmalla. Ja lopuksi kiukutellaan, kun se tuttu korttelin mp-tavaratalo lopetti... "... vaikka kävin ostamassa jopa paikkarasian... ".