Kirjoittaja Aihe: G-B  (Luettu 38068 kertaa)

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #15 : Maaliskuu 03, 2014, 22:07:50 ip »
Lainaus
ruisku pyörää minulla ei ole ennen ollutkaan
Kun siinä on paljon V11 tekniikkaa, niin eikö tuo moottorinohjausjärjestelmäkin lie Marellin 15M, viimeinen ilman katteja. Siitähän olisi näpsä lukea kartat ja verrata vaikka vakio V11 karttoihin, että mitähän siellä on mahdollisesti tehty... Italo-ohjelmaa...;)
Lainaus
alkuperäisen tyyppisiä uusia renkaita
Jos yhtään on meininki käydä koettamassa radalla (mitä varten se lienee rakennettu...) niin ne lienee pehmeähköt renkaat?  V11 mallissa oli tehtaalta uutena aina Bridgestonet. Mutta varmaan Ghezzi-Brian edellyttää pitävämpää kumia? Pirelli Diablo Rosso II renkailla pyöräytin Mandellon juhlissa joku vuosi sitten ja sen jälkeen on ollut Conti Sport Contact 2 (takarengas kestää reilut 4000 km). Kun olen kokematon olen käyttänyt testeissä hyvin menestyneitä, varmuudeksi...
V11 - it defines you.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #16 : Maaliskuu 04, 2014, 10:08:56 ap »
Niillä nyt alla olevilla kummituksilla ei juuri kannata kyläkierrosta poutasäällä enempää ajaa. Voivat olla melkoisen muovista tavaraa. Joku kokenut kuski saattaisi niistä vielä radalla saada ominaisuuksia irti kunhan pinta menee hiukan ruvelle.

Oletko, Juise, tutustunut GuzziDiag nimiseen ohjelmapakettiin? Lyhyesti kerrottuna sillä voi tehdä vianetsintää tietokoneella, kopioida tiedostoja moottorinohjauksesta, muuttaa asetuksia ja syöttää tiedostoja moottorinohjaukseen.
Joka tapauksessa jossain vaiheessa haluan tehdä tietokoneelleni varmuuskopion Supertwinin alkuperäisestä moottorinohjaustiedostosta. Jos et itse innostu kopioimaan.

Tekniikkajulkaisuja ladattaviksi omalle koneelle: http://www.manualedereparatie.info/en/categorii/Moto-Guzzi.html

Tässä toinen linkki mutta vähemmän V11 tietoa. Jotain kuitenkin: http://guzzitek.org/gb/accueil_gb.htm

Sieltä vain valikoimaan sopivia sopivalla kielellä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #17 : Maaliskuu 04, 2014, 12:03:04 ip »
Liekö pätkääkään v11:stä poikkeava. Tuskin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Marko

  • Viestejä: 612
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #18 : Maaliskuu 04, 2014, 18:36:34 ip »
Paiolin huoltoa vois kysyä vaikka JLMeccanica / J. Leiman.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #19 : Maaliskuu 04, 2014, 20:19:48 ip »
Lainaus
Koetin googletella asioita että mitä nykybensa tämän ikäisessä aiheuttaa
Jos on "muovitankki" kuten V11 mallissa, suositus on ajaa mahdollisimman vähän alkoholia sisältävällä bensalla. V11 tankit pyrkivät lisäämään pituuttaan nykybensoilla. Jos moottori on kireämpi kuin vakio V11 niin luulisi VPowerin hyvin maistuvan...

Lainaus
Kurkut on tyypilliseen tapaan alkaneet hapristua
Eivät kestä virheettöminä kovin kauaa V11 mallissa, S-D on hyvänä pidetty toimittaja näissä.

Lainaus
Abaut siinä öljypropun kohdilla on kolme eri propun näköistä
Taisi olla vielä niin että korjaamo-opas ohjaa käyttämään sitä roppua, joka ei ole alimmainen. Saapahan valita...ei kulu yksi ja sama roppu.

Lainaus
koko öljypohjaa irroiteta enää suotimen vaihtoa varten
Yllättävän monessa rakennetussa sportissa on öljynsuodatin siirretty kokonaan ulkopuolelle. Nyt on ne hienot kuvat jo kadonneet viestin alkupäästä enkä voi tarkistaa, mutta jos on vakio V11 öljypohja jonkinlainen konsensus lienee siitä, että parasta on kuitenkin irrottaa öljypohja aina (no, jos on monta pyörää ehkä ei jaksa niin paljon aina harrastaa). Tiivisteet ovat halpoja ja pääsee putsaamaan paikat hyvin. Ja jos et ole Guzzifoorumeita hyvin paljoa kolunnut, letkuklemmarin käyttö suodattimessa on näissä malleissa erityisen rauhoittava kokemus. Kun suodatin on ylöspäin (ei öljypohjassa kuten Calissa), se kiertyy itsestään mieluusti auki jos kiristys ei ole tapahtunut kaikkien taiteen sääntöjen mukaan tai vanha tiiviste jää epähuomiossa paikalleen.
V11 - it defines you.

JuhaV

  • Vieras
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #20 : Maaliskuu 05, 2014, 15:41:59 ip »
Pitää olla myöhemmin yhteyksissä tuohon JL meccanicaan.

Sieltä selvinnee myös se kukahan se on ne vanhat renkaat ruvelle oikein ajanutkaan ;)

Ja onnittelut komeasta ja harvinaisesta pyörästä !

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #21 : Maaliskuu 06, 2014, 17:36:38 ip »
Onnittelut Juice!
Tuosta muistuu mieleen syksy 2001 ja Guzzin kasikymppiset Mandellossa.
Edesmennyt Salmen Jape halusi etsiä Ghezzi-Brianin pajan Leccosta. Tuumasta toimeen. Kaveri lähetti Suomesta käsin tekstiviestillä G&B:n osoitteen ja paineltiin Leccoon. Kaupungin laitamilla kantattiin ensimmäiselle huoltsikalle ja näytin osoitetta yhdelle autoaan takkaavalle kaverille. Yllättäen kertoi olevansa menossa niille kumille. Pyysi seuraamaan.

Vedettiin varmaan parikymmentä minuuttia kiertoliittymästä toiseen ja aloin olla jo varma, että kaveri kusetti turisteja oikein huolella ja naureksi ratin takana. Olin jo erkaantumassa saattueesta kun hän näytti kylttiä jossa oli kaivattu kylän, tai mikä lie, osoite. Sitten alettiin etsiä katuosoitetta. Kävin kysymässä asiaa jopa yhdestä hautaustoimistosta. Pikkuhiljaa asia alkoi tarkentua. Tiedettiin kummalta puolelta pääkatua etsiä ja lopulta osuttiin oikealle kadulle. Jopa talonumerokin löytyi, mutta ei merkkiäkään Ghezzi-Brianista. Lisää harhailua ja palattiin taas takaisin siihen missä pajan olisi pitänyt olla. Puolittain teollisuusaluetta se kuitenkin oli. Toinen puoli asuintaloja.

Jalkauduin moton selästä ja kävin katsomassa portinpielessä olevaa metallikylttiä ja siinä se oli. Ghezzi-Brian. Näytti aivan asuintalolle ja menin soittamaan ovikelloa. Mummo tuli avaamaan ja oivalsi heti mistä oli kyse. Ghezzi-Brian, Ghezzi-Brian ... ja talutti toiselle ovelle. Soitin kelloa ja Ghezzi tuli avaamaan. Selitin tankeroenglannilla, että mistä ollaan. Rahaa ei ole ostaa pyörää mutta kiinnostaa kyllä pirusti. Eikun peremmälle vaan. Juotiin espressot toimistossa ja sitten jatkettiin tuotantotiloihin. Sijaitsivat muuten hammaslääkärintuoleja valmistavan firman perällä. Sermeillä erotettu tila ja keskellä nostopöytä. Ympärillä palikat siististi hyllyissä ja laatikoissa.

Pyörittiin siinä varmaan kolme varttia ottaen kuvia sporteista ja yhdestä nakumallista. Olikohan Furia, tai jotain sinne päin. Aloin valmistella jo lähtöä ja kohteliaita kiitoksia vieraanvaraisuudesta kun Ghezzi kysyi haluammeko ajaa sportilla. Olisiko se mahdollista? Toki. Tankkasivat pyörän ihan meitä varten ja työnsivät ulos läpi hammaslääkärituolipajan. Pyörä käyntiin ja lämpimäksi pihalla ja heitimme Japen kanssa kumpikin reitin kylästä vuorile nousevalla serpentiinillä. Oli meillä naamat näkkärillä.
Jäi todella hieno muisto uskomattoman ystävällisestä kohtelusta ja vieraanvaraisuudesta.

JuhaV

  • Vieras
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #22 : Maaliskuu 07, 2014, 08:43:53 ap »
Eikun peremmälle vaan. Juotiin espressot toimistossa ja sitten jatkettiin tuotantotiloihin. Sijaitsivat muuten hammaslääkärintuoleja valmistavan firman perällä. Sermeillä erotettu tila ja keskellä nostopöytä. Ympärillä palikat siististi hyllyissä ja laatikoissa.

Heh, mikä ihme näissä guzzeissa kiinnostaa noita hammaslääketieteen edustajia:  John Wittner: American dentist, highly skilled pilot and mechanic, craftsman of the 1000 Daytona, with engineer Umberto Todero.

Onko niin että he ovat joutuneet tutustumaan guzzisteihin jotka ovat käyneet kiristyttämässä hammaspaikkojaan säännöllisin väliajoin, vaiko niin että guzzistit ovat käyneet putsauttamassa hammasväleistään itikoita. Syy jälkimmäiseen tietenkin se että guzzilla ajaessa syy väkisinkin on leveässä hymyssä.

- j -

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #23 : Maaliskuu 07, 2014, 09:14:52 ap »
Tai sitten tätä harrastetaan hammasta purren..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #24 : Maaliskuu 07, 2014, 10:07:52 ap »
Tai sitten niiden mielestä muut merkit on liian nössöjä - hampaattomia  ;D
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

Ekku

  • Viestejä: 895
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #25 : Maaliskuu 07, 2014, 10:18:39 ap »
Tai sitten niiden mielestä muut merkit on liian nössöjä - hampaattomia  ;D

Tai Guzzi-harrastajien keski-ikä on niin korkea, että niillä ei ole enää omia hampaita suussa...  ;D

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #26 : Maaliskuu 07, 2014, 10:24:47 ap »
Tuo Dr. John-tieto taitaa olla lievää liioittelua: tietääkseni mies on ammatiltaan hammasteknikko eikä siis tongi ihmisten omia, alkuperäisiä, purukalustoja.

Guzzr

  • Viestejä: 672
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #27 : Maaliskuu 15, 2014, 00:14:09 ap »
Tää malli varmasti "heittää" pikkukiviä etupyörästä - kun on niin lyhyt etulokasuoja.
Olisko idea laita etulokasuojanjatke esim. läpinäkyv. plexistä (sopis ulkonäkösyistä) tai vastaava- muuten moottori ja kopan saa pian maalata?

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #28 : Maaliskuu 15, 2014, 17:25:45 ip »
Tässä muutama kuva G&B pajalta Leccosta syksyllä 2001. Sama reissu josta kerroin tuolla aiemmin viestiketjussa.
Kuvaajana Jarmo "Jape" Salmi. Rahattomana suomalaisena renkaanpotkijana minä. Villapuserossa isäntä itse.
Kuvat skannattu paperikuvista.

« Viimeksi muokattu: Joulukuu 04, 2017, 17:47:33 ip kirjoittanut LeCa »

Guzzr

  • Viestejä: 672
Vs: Ghezzi-Brian Supertwin 1100 -01
« Vastaus #29 : Maaliskuu 22, 2014, 19:54:15 ip »
hei. Aamulla kun katselin Classic Bike Guide,n joulukuun numero, myyntisivulta näen mustan 900 SS 1980, fr South Yorkshire, restored 5 y ago,(single & dual seats)
ja pyydetty hinta  ; 16200 Br.pund (ehkä 20000eur Suomessa sitt.)
Hienot vanhat m-pyörät maksavat nykyään.

Saako kysyä - onko paljon "työtä" sun Ducc,illa ,-classic ?

Samassa mp-lehdessä anthonygodin,illa on myyntiilmoitus. Hän on myynyt vastaava vm. -81 900 SS
http://anthonygodin.co.uk/sold-cars/