Kirjoittaja Aihe: Vs: Stelvion vääntökuoppa  (Luettu 3667 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Stelvion vääntökuoppa
« : Helmikuu 05, 2014, 20:29:27 ip »
Lainaus
Stelvion vääntökuoppaa paikattua päivityksen tekemällä?

Todennäköisesti löytyy tehtaan päivityskin mutta se ei ole välttämättä avuksi juuri sillä huonolla kohtaa: korjataan ne kohdat tiedostoista kuntoon joissa ilmenee puutteellista toimintaa.

Luin jokin aika sitten lehtiartikkelin jossa mainittiin eräässä Aprilian mallissa ilmenevä "Guzzimainen" vääntökuoppa. Tuosta kuopasta on siis tullut tavaramerkki MagnetiMarellin moottorinohjauksia käyttävissä pyörissä. Se kuoppa on aivan tarkoituksella sinne tehty eikä siis vika lainkaan. Yhtä tarkoituksella sen voi korjatakin: Lataa tietokoneellesi GuzziDiag ja GuzziDiag Reader sekä hanki OBD-kaapeli sekä adapteri. Kopioi Reader-ohjelmalla pyöräsi moottorinohjaustiedosto ja lähetä se mulle sähköpostissa. Katson mitä siihen tarvitsee tehdä. Sen jälkeen lataat tietokoneellesi GuzziDiag Writer-ohjelma ja siirrät pyöräsi moottorinohjaukseen sulle lähettämäni muutettu tiedosto. En tee tätä ihan ensimmäistä kertaa.... Ja muutkin ovat tehneet.

Ohjeet ja välineet löytyy toisaalta foorumilta: http://www.guzziclub.fi/foorumi/index.php?topic=3793.0

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Vs: Stelvion vääntökuoppa
« Vastaus #1 : Helmikuu 09, 2014, 17:20:47 ip »
Taitaa tosiaan olla niin, että tehtaan kartan "perusjutut" voi oikaista ilman mitään dynoja tai koeajoja jos on kokemusta riittävästi. Hienosäätö tai käyttökohteen mukainen säätö (esim. rata-ajo) sitten erikseen. Tuoretta pohdiskelua GuzziDiag -kehittäjien suunnalta:

"'Se on niiden karttojen kanssa vähän niin, että kukin tulee uskollaan autuaaksi. Jos teettää kymmenellä eri huippuvirittäjällä kartan, saa kymmenen erilaista karttaa. Mikä niistä on oikea?  Olen nähnyt karttoja, jotka ovat maksaneet paljon rahaa ja jotka ovat tehneet omistajansa onnellisiksi, koska he ovat maksaneet niistä paljon.  Mutta kartoissa ei ole ollut juuri mitään muutoksia…  4V moottoreiden kartat ovat tehtaan jäljiltä liian rikkaalla suurimmalta osalta karttaa. Jos on normaalia avarampi ilmansuodatin, ei ehkä ole ongelmia…"
V11 - it defines you.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Vs: Stelvion vääntökuoppa
« Vastaus #2 : Helmikuu 09, 2014, 19:04:36 ip »
Monet tehtaan päivityskartat noudattelevat samaa linjaa: ruiskutuksessa ei eroja vanhaan ole juurikaan mutta uudessa sytytysennakkoa on useissa kohdissa lisätty. Se korrelloi hyvin rikkaan seoksen suhteen. Paljon bensaa - iso ennakko että kaikki ehtii palamaan. Siinä sivussa tulee myös lisää tehoa. Tässä tyypillinen sytytyksen erokartta vanha vs uusi TunerPron kuvaamana. Kartta kuvaa kahden päivityksen välistä eroa mutta ei sytytysennakon suuruutta. Se täytyy taasen katsoa sytytyskartasta. Ylöspäin olevat alueet ovat suurempi ennakko, kuopat: pienempi ennakko ja tasainen: ei muutosta. Tämä 2V koneessa. Itse tein Brevaan tehtaan päivityskartan pohjalta lambdanäytön avulla kartat: kulku on juoheaa ja tankillisella pääsee yli 400 km.

Kuvaan liittyvä blogiteksti: http://www.motomatti.fi/2013/07/guzzidiag-writer.html
« Viimeksi muokattu: Helmikuu 09, 2014, 20:19:53 ip kirjoittanut motomatti »

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Vs: Stelvion vääntökuoppa
« Vastaus #3 : Helmikuu 09, 2014, 20:02:15 ip »
« Viimeksi muokattu: Helmikuu 09, 2014, 22:00:52 ip kirjoittanut Ikkala »
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Vs: Stelvion vääntökuoppa
« Vastaus #4 : Helmikuu 09, 2014, 20:19:25 ip »
Nämä moottorinohjaus jutut voisi varmaan siirtää niille sopivampaan ketjuun. Lähinnä siksi että löytyy, kun niitä tarvii.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Vs: Stelvion vääntökuoppa
« Vastaus #5 : Helmikuu 09, 2014, 20:35:50 ip »
Lainaus
Tuntuu että sielä se teho luuraa.

Juurikin niin. Se vain on juuri hankalaa että muuttaako sytytystä ruiskutuksen mukaan vai ruiskutusta sytytyksen mukaan. Homma on jossain määrin samanlaista kuin on neljäjalkaisen pöydän jalkojen lyhentäminen vuorotellen: tasapaino löytyy mutta pöydästä voi tulla matala tai vino.
Ehkä asiaa voitaisi miettiä absoluuttisen tehon vs talouden lähtökohdista: puhtaan tehon hakija lisää polttoainetta ja koittaa saada sytytykseen riittävän ennakon että tarjottu polttoaine myös palaa kunnolla.
Talouden kannalta asia ei ole kuitenkaan käänteistä edelliseen nähden. Tietysti laihalla mennään tiettyyn pisteeseen saakka taloudellisesti mutta ominaisuudet eivät välttämättä vastaa toiveita kun moottoria joutuu käskyttämään enemmän ja kulutus kasvaakin pyrkimyksistä huolimatta. Koko homma on kompromissia.
Lisämausteensa tuo moottorin käyntiominaisuudet: moottorin voimantuotanto ei ole mikään lineaarinen viiva joka kasvaa vasemmalta oikealle vaan moottorin käynnissä on huonoja ja tehokkaita kohtia ihan rakenteesta johtuen. Ilman virtaus moottorin läpi ei ole tasaisesti kasvava arvo kuin pienellä osalla kierroslukualuetta.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Vs: Stelvion vääntökuoppa
« Vastaus #6 : Helmikuu 09, 2014, 21:13:08 ip »
Ikkalakin heittää nykyisin niin kovaa läppää että ihan hirvittää... kun puhuu kokemuksen syvällä rintaäänellä. Laitoin tuon oman penkkiurheilijatason referaatin siis tuonne jatkoksi, muutkin voinevat siirtää sinne omansa niin ovat asiaan liittyvät jutut samassa jonossa.

http://www.guzziclub.fi/foorumi/index.php?topic=4127.210
V11 - it defines you.