Kirjoittaja Aihe: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?  (Luettu 4978 kertaa)

Camn

  • Viestejä: 2 583
Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« : Joulukuu 18, 2013, 20:29:09 ip »
Tuli vastaan linkki mukavaan 93 -vuotiaan Carcanon haastatteluun vuodelta 2002 (on ehkä linkitetty jo aiemmin):

http://www.animaguzzista.com/index.jsp?linkPagina=17545&lingua=it

Tässä joitakin otteita:

Presidentin vartiojoukkojen komentaja sanoi että he tarvitsevat uuden moottoripyörän, koska Falcone ei enää näytä hyvältä. Koska hevosiksikin valitaan suuret yksilöt, pitää uuden moottoripyörän omata vastaavat näyttävät ominaisuudet. Tämä oli lähtölaukaus V moottorin kehittämiselle. Kaikki tuon moottorin jatkojalostus perustui tähän projektiin. Tuohon aikaan olivat myös ne ”Fiat 500” ja armeijan 3x3 –kulkuneuvo kokeilut.  Poliisi ja armeija pitivät V moottorista ympäri maailman, niinpä V moottori valittiin voimanlähteeksi ja pyörää myytiin hyvin poliiseille useisiin maihin. Luotettava, yksinkertainen, hyvin toimiva ja ennen kaikkea pitkäikäinen.  ”En keksinyt mitään uutta V90 kohdalla, rakenne on hyvin looginen ja järkiperäinen ja hyvin käytännöllinen matkakäytössä. Se oli ainoastaan hyvä ratkaisu moottoriksi, jossa oli nuo vaaditut ominaisuudet.”  Siitä tehtiin 750 cc versio, joka oli urheilullinen, melkein kilpamoottori.  Carcano ei pidä konstruktiota sopivana kilpakäyttöön (kardaanivedosta johtuvista syistä), vaan erityisesti yleiskäyttöön. Hän ei koskaan kuvitellut, että moottorista joskus myöhemmin tehtäisiin 850 ccm Le Mans versio, neliventtiilinen versio tai 1100 ccm versio, joista kaikista tuli suuri menestys. Ja kaikki johtuen vain siitä, että eräs vartiojoukkojen komentaja halusi joskus näyttävän moottorin joukkojensa moottoripyörään...  Carcano pitää ongelmallisena sitä, että Guzzin moottorit perustuivat vielä 35 vuotta ensikonstruktion jälkeen samaan moottoriin, joka on jo kehitetty maksimiinsa, josta mietitään vielä vesijäähdytteistäkin versiota…

Jos Guzzi ei olisi vetäytynyt kilpakentiltä, yhtiö olisi kehittynyt nykyaikaisemmaksi, organisoitunut toisella tavalla. ”Kun tulin taloon 1936, olin ainut insinööri Guzzilla. Aina kun tuli eteen ongelma tai vaikeuksia, ihmiset tulivat luokseni ja sanoivat ”entäs nyt, mitäs nyt tehdään” ?  Olin niin innoissani että olisin maksanut saadakseni olla töissä Guzzilla, en missään vaiheessa miettinyt tuntikortteja.  Joskus porttivahti sanoi tullessani aamulla että Tri Parodi etsii jo minua. Vastasin kyllä, olen myöhässä mutta olin vielä puolen yön aikaan piirtämässä.  Minun ei tarvinnut koskaan leimata tuntikorttiani, tein työtä intohimosta.
Carcanon ehdottamasta tuulitunnelista tuli Carlo Guzzin päähänpinttymä. Ja sitä tosiaan käytettiin. “Edut ovat melkolailla itsestään selviä. Teimme tietynlaisen katteen ja 15 päivän kuluttua muilla oli täysin samanlainen…”

1957 yhteishenki katosi, 1965-66 saakka meni melko mukavasti kunnes SEIMM saapui… (ja Carcano sai luvan lähteä). Carcano myöntyy haastattelijan mielipiteeseen että hänen lähtönsä jälkeen innovaatiot loppuivat.
V11 - it defines you.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #1 : Joulukuu 19, 2013, 10:49:40 ap »
Hyvä linkki!

Ja Carcano ehdotti seuraavaksi moottoriksi 3-sylinteristä dieseliä!
Ja kyllä turbodiesel-triple olisikin erinomainen matkapyörä.  :)
Emeritus-guzzisti

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #2 : Kesäkuu 17, 2016, 22:10:53 ip »
Sattui reissulla lehtitelineessä silmään:
"
350 ccm luokkaan Carcano kehitti uuden moottorin ja näki vaivaa vähentääkseen painoa. Kaudelle 1957 valmis kilpapyörä painoi katteineen ainoastaan 98 kg (kuivapaino), XXX ccm versio ei sekään enempää kuin hiukan yli 100 kg.  Carcanolla oli siis 350 ccm moottorin lisäksi XXX ccm moottori, kun Moto Guzzi ilmoitti syyskuussa 1957 täysin yllättäen vetäytyvänsä Grand Prix kilpailuista.  Sekä V8 kilpapyörä että käyttövalmis XXX ccm - - moottori olivat yhtäkkiä romurautaa.
"
Tietokilpailukysymys: paljonko kuutioita ja montako sylinteriä?
V11 - it defines you.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #3 : Kesäkuu 17, 2016, 23:15:59 ip »
Kauden 1957 500-kuutioinen single painoi 106,5 kg - 42 hv, 233 km/h. Guzzi vetäytyi vuonna 1958.
Emeritus-guzzisti

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #4 : Kesäkuu 18, 2016, 00:06:09 ap »
Just.
Sattui silmään toisaalla (kaveri alkaa ajaa vakiopyörien nopeuskisoja Aprilia RSV Millellä; 1999/pienimpiä ilmanvastuslukuja 0,301 ja "the best production line bike for use on track"), että Guzzin V8 on omaa luokkaansa... "Moto Guzzi GP V8: 0.186"

http://elmoto.net/showthread.php?t=3400
V11 - it defines you.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #5 : Kesäkuu 18, 2016, 10:32:23 ap »
BTW Keith Campbell otti 350-kuutioisten maailmanmestaruuden Guzzilla v. 1957 ja mulla on epämääräinen muistikuva, että kaveri olisi ollut Eläintarhan ajoissa ko. vuonna tai edellisenä (sai surmansa Ranskassa 1958). Onko tietoa tai mistä tietoa voisi saada?  ???
Emeritus-guzzisti

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #6 : Kesäkuu 18, 2016, 14:24:32 ip »
Perustietoa: https://en.wikipedia.org/wiki/Keith_Campbell_(motorcyclist)

Kaipa herrasta on tuotettu enemmänkin persoonakohtaista tietoa.
Moottoriurheilun vuosikirjoista, senaikaisista lehtiartikkeleista ja mahdollisesti hengissä olevilta kilpaveikoilta, sukulaisilta, jne. saanee vaivan kanssa lisätietoa. Wikin jutun pohjalla on pari linkkiä.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 18, 2016, 18:43:48 ip kirjoittanut motomatti »

ei talvikunnossapitoa

  • Viestejä: 99
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #7 : Kesäkuu 18, 2016, 14:54:03 ip »
Australialainen Keith Campbell on näemmä käynyt voittamassa Eläintarhanajojen 350-kuutioiset Nortonilla vuosina -55 ja -56 . Lähteenä Timo Katajamäen Eläintarhanajot moottoripyörille - kirja.
V50 Rosso club racer,  Nevada Cappuccino Racer kilvissä, Galletto 192 museo, SWM Silver Vase ja Cali III + Eml Sport

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #8 : Kesäkuu 18, 2016, 15:38:31 ip »
Britit on kirjoittaneet läjäpäin moottoripyöräilyn ja kilvanajon menneistä ajoista. Ebay ja englantilaiset kirjakaupat auki vaan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #9 : Kesäkuu 18, 2016, 18:07:31 ip »
Australialainen Keith Campbell on näemmä käynyt voittamassa Eläintarhanajojen 350-kuutioiset Nortonilla vuosina -55 ja -56 . Lähteenä Timo Katajamäen Eläintarhanajot moottoripyörille - kirja.

Kiitos tiedosta! Olin katsomassa -56 ja -57, mutta eipä jäänyt kaikkea muistiin, mutta Campbellin nimi kuulutuksesta. Olin 7- ja 8-vuotias. :)
Emeritus-guzzisti

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #10 : Kesäkuu 23, 2016, 13:43:47 ip »
Guzzi kaipaisi Carcanon tyylistä innovaattoria kehitystyöhön.
Jotenkin tuntuu ettei asiat oikein edisty pyörävalikoiman tiimoilta, missä on sportimmat mallit?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Mutta kuka olikaan ins. Carcano ?
« Vastaus #11 : Kesäkuu 23, 2016, 13:52:53 ip »
Konsernin muilla merkeillä..
Hyvä pyörä, parempi mieli.