Kirjoittaja Aihe: totaalisen off-topic -ketju  (Luettu 654021 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #840 : Tammikuu 06, 2016, 21:43:22 ip »
Pakkasautoilun ihanuutta, talvi -16.

Aamulla auto narussa tunnin verran, pakkasta 26 astetta. Vähän hitaahkosti pyöräyttäen käyntiin silti. Tässä välissä lähdin käyttämään koiran lenkillä ja hain salikassin sekä eväät töihin. Nyt auto käy kevyesti seilaten tyhjää. Ja vikavalo palaa. Ja ei vastaa kaasupolkimen liikkeisiin. Autossa on sähköinen kaasupoljin. Jätin päiväksi muhia ja lähdin vaimon autolla töihin.
Onneksi minulta löytyy autoon Guzzidiagia vastaava ohjelma/johto-yhdistelmä. Sillä illalla kurkaten, sekä poljin että kaasuläppä olivat unohtaneet toimensa.. Nollasin koodit ja käyntiin. Toimii ja kaikki ok. Hetken kuluttua tyhjäkäyntiä käytyään alkaa taas aaltoilla ja kaasu lopettaa vastaamisensa. Uusi nolla lennosta ja Vikakerta ei enää palaa. Koeajon perusteella toimii normaalisti.
Mukavaa puuhaa tämä talviautoilu. Sentti lunta ja viisi astetta pakkasta kevääseen asti, kiitos.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Junkers

  • Viestejä: 463
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #841 : Tammikuu 08, 2016, 22:59:40 ip »

Autoliiton Moottori-lehdessä 1/2016 oli juttua vuoden 2016 moottoripyöräuutuuksista. Guzzin MGX-21 ja V9 mallien esittelyteksteissä todettiin niissä olevan pitkittäinen / pitkittäin asennettu V2-moottori. Pisteet autoliiton toimittajalle.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #842 : Tammikuu 08, 2016, 23:38:17 ip »
Se olikin AUTOliiton mies. Niissähän katsotaan kampurasta, onko moottori pitkittäin vai poikittain.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Machiavelli

  • Viestejä: 266
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #843 : Tammikuu 09, 2016, 03:33:06 ap »
Sanoo tilastot tms. jonninjoutavuudet mitä hyvänsä... mun Alfa lähti avaimesta käymään viikon seisonnan jälkeen! Naapuriruudun "vähäpäästöinen" saksalainen jäi miettimään jotta mistä olisi sähköä tarjolla... sopii pilkata italialaisia, sähkövikaisia paskoja... arvatkaa kuka poistui parkista hymyillen...

egon

  • Viestejä: 968
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #844 : Tammikuu 09, 2016, 08:33:18 ap »
Tuosta Machiavellin stoorista palautui mieleen ilta Helsinki-Vantaa lentoaseman parkissa noin 10 vuoden takaa. Viikon 10 lopulla palasimme viikon reissulta Kanarialta ja pakkasta oli heti reilusti. Vanha uskollinen Opel Corsa ei tietenkään ollut pistokepaikalla. Hiukan hirvitti, että minkälainen ottelu on edessä, mutta kun ovet sai ensin revittyä auki, niin auto käynnistyi ihan hyvin.  Siinä sitten skraabattiin ikkunoita ja nosteltiin pussukoita sisään kun naapuriruuduissa uudehkojen autojen startteja mouruutettiin, konepeltejä nosteltiin ja apuja soiteltiin sormet kohmeessa. Taisi joku katsella hiukan haikeasti peräänkin kun lähdimme ajelemaan ja toiset jäivät pimeiden autojensa vierelle hyppelemään.  

Oli muuten huimasti mainettaan parempi auto se sama rinkelimosse.
« Viimeksi muokattu: Tammikuu 09, 2016, 13:02:24 ip kirjoittanut egon »

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 178
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #845 : Tammikuu 09, 2016, 09:56:01 ap »
Meilläkin oli 80-luvulla Corsa, malli ennen Opelin maineentärvelyä.
Sillä ajettiin melkein 300 000, mutta sähkölaitteiden ja liittimien suunniteltu
käyttöikä taisi olla 200 000. Peli saattoi sammua kun ajoi pienen töyssyn yli,
sähkökatkoksesta johtuen. Sen kanssa oppi myös, ettei käyvään moottoriin
kannata suihkuttaa kosteudenpoistospraytä, jonka ponneaine on propaani.
Sitten yhtenä samana päivänä käsijarruvaijeri hankasi bensatankin puhki ja
öljynpainevalo syttyi (ilmeisesti kyllä anturivian takia). Todettiin, että tämä
oli nyt tässä.

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #846 : Tammikuu 09, 2016, 10:30:28 ap »
Ei ole vielä tänä talavena tarvinnut käyttää miun 30-vuotiasta diisselimersua "roikassa".
Enkä muuten Rouvan 1,6 bensaoopelissakaan.
Ehjä auto lähtee pakkasella käyntiin ja esilämmitys hoidetaan lumiharjalla...

Kun on riittävän pitkä työmatka, niin akuissa riittää virtaa ja muutenkin autot pysyy notkeena ;D
Tämäkin vielä! ! !

GinTurismo

  • Viestejä: 293
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #847 : Tammikuu 09, 2016, 10:41:10 ap »
Vaimon sukulaisia poikkesi joulunkanttiin meillä, ovat asuneet kymmeniä vuosia Ruotsissa. Kertoivat, että heidän talonsa on lämmitetty itse tehdyllä puulla jo vuosikymmenet, mutta nyt se loppunee, kun moottorisahan käyttöön vaaditaan ajokortti:
En tätä siltä istumalta uskonut, mutta kyllä se niin on:
http://www.skogsstyrelsen.se/Produkter--Tjanster/UTBUD/UTBILDNINGAR/Motor-ochrojsag/Motorsagskorkort-Niva-A/

Vähän on tulkinta vielä epäselvää. Omaa metsää saa kai sahata ilman korttia, mutta velipojan tai naapurin metsää ei:
http://sakerskog.se/2562-2/

Entä sirkkelit, rälläkät, porakoneet, jne...

Milloin näemme päivän, että parranajoon vaaditaan ajokortti ?
Vielä yksi GT, kiitos.

Pekka

  • Viestejä: 2 152
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #848 : Tammikuu 09, 2016, 11:20:53 ap »
Se päivä voi olla lähempänä kuin luulettekaan. Maalaisjärjenkäyttö kielletään niiltäkin
kellä sitä vielä on, normit, direktiivit ja holhous senkun lisääntyy.
Sohc van Helmi.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #849 : Tammikuu 09, 2016, 11:21:34 ap »
Naapureiden, tojotamiesten, tuomitsema Diesel Dacia on ollut varma talvipeli. Yhdistettyä Nissanin ja Renaultin tekniikkaa. Valmistettu Romaniassa. Nyttemmin on myös tallipaikka mutta yllättävän usein pikkupaku seisoo kadun varressa kun autotallille on muuta käyttöä. Niin kuin nytkin. Talli kun on pakkaskaudella ainoa edes kohtuullisen lämmin tila jos aikoo moottoripyörään tehdä pikkuremonttia tai huoltoa. Omaan pajaani kun moottoripyörää ei saa kuin osina kantamalla. Peltihalli (kesäremonttitila ja varasto) on aina vielä kylmemmän tuntuinen kuin ulkoilma paitsi kesähelteellä ei.

Dacialla ajetaan satunnaiset kauppareissut ja pikku kyläilyt. Kerran viikossa, torstaisin, ajan neljäkymmentä kilometriä edestakaisin käydäkseni kerhoillassa ja saadakseni akkuun henkeä. Akku on vielä alkuperäinen Rombat kalsiumakku joka on jo osoittanut heti kuuden vuoden jälkeen lieviä luopumisen merkkejä.

Lainaus
Milloin näemme päivän, että parranajoon vaaditaan ajokortti ?
Mulle ihan sama. Hiuksia olen käyttänyt parturissa viimeksi yli kolmekymmentä vuotta sitten.
Parta kasvaa myös minkä kasvaa. Todennäköisesti olen säästänyt tuhansia euroja.

Sehän on selvää että tänne otetaan malli naapurista. Voimme odottaa että maahamme perustetaan Turvallisen Vapaa-ajan Virasto, SaLeA, (Safe Leisure Agency tai latinaksi "Tuota") joka valvoo ruohonleikkureita, moottorisahoja, sirkkeleitä ym muita vapaa-ajan harraste- ja työvälineasioita ja niiden käyttöön vaadittuja lupia.

Voin kuvitella että heinäkuussa tulee virkahenkilö mökille ja haluaa nähdä ettei siellä ole laittomasti käytettäviä työvälineitä ja takavarikoi kirveen koska talven aikana haristunut puuvarsi ei ole tarpeeksi kireä terän silmään. Tietenkin hän mittaa myös kelluvan laiturin kallistuman ja kirjoittaa sakon sekä laittaa sen käyttökieltoon liian kallistuman vuoksi kun 75 kg (Henkilön virallinen paino Suomessa. Uskokaan pois!) paino on sijoitettuna laiturin nurkkaan. Myös puutoimisen kiukaan hiukkaspäästön testaamattomuuden vuoksi kiuas on käyttökiellossa kunnes katsastus on suoritettu. Saunaa saa toki muutoin käyttää puhdistautumiseen. Jne.

Tämä johtaa tietenkin työvälinekätkentään johon valveutunut naapurimaamme reagoi ja lähettää virkamisapua perustettavan erikoisrymän koulutukseen jotta vaaralliset kätkentään osallistuneet yksilöt ja laittomat työvälineet voidaan saattaa tuomiolle ja tuhoamislaitoksiin.

Jos olisin nuorempi hakeutuisin heti virkaan. Sopisi jotenkin luonteelle.....

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #850 : Tammikuu 09, 2016, 11:32:46 ap »
Tuosta Machiavellin stoorista palautui mieleen ilta Helsinki-Vantaa lentoaseman parkissa noin 10 vuoden takaa. Viikon 10 lopulla palasimme viikon reissulta Kanarialta yölennolla ja pakkasta oli heti reilusti. Vanha uskollinen Opel Corsa ei tietenkään ollut pistokepaikalla. Hiukan hirvitti, että minkälainen ottelu on edessä, mutta kun ovet sai ensin revittyä auki, niin auto käynnistyi ihan hyvin. 
<snip>

Olipa mullakin diesel-Corsa 8 vuotta. Kerran oli Rukalla huippupakkasissa 3 yötä (muistaakseni) - lisäsähköä tarvitsi hän (eikä ollut ainoa sillä parkkipaikalla) - mutta se oli ainoa kerta. Muuten käynnistyi aina hyvin (paitsi jos venttiilien säätö ei ollut kohdallaan, mutta käynnistyi silloinkin). 287802 km tuli sillä ajettua. 50 hevosvoimaa!
Emeritus-guzzisti

gringo

  • Viestejä: 143
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #851 : Tammikuu 09, 2016, 12:40:29 ip »
Itsellä pakkasraja -15 astetta lenkkeilyn suhteen. Dieselväyryselläni -17 yön seisomisen jälkeen (ei lohkolämmitintä). Itselläkin tiettyjä vaikeuksia käynnistyä jo koko yön on seissyt. Ei nuo väyryset enää mersuja ole muuta kuin tuhottoman ruostumisen suhteen. Toisaalta, kaverini on ajanut väyrysen ensimmäisellä vuosikerralla 850000 ja sanoi että miljoonaan asti ajaa. No, hän on autoalan ihmisiä, oma paja ja kaikki. Vanha 124-koppainen meseni pudotti vetoakselin ja virtalukkokin hajosi, mutta se oli anteeksiannettavaa kun mittarissa oli 750000. Joululahjaksi sain paikalliselta korjaamolta kahden tonnin laskun kun piti saada väyrynen katsastettua. Osa summasta toki oli normihuoltoa.
Englannin ihmekin pihasta löytyy, rover 75, ja siinä onneksi lohkolämmitin. Sillä on hyvä huristella kun johtotähti lakkoilee. Sumujen saaren ihmeellä joutuu silloin tällöin ongelmiin, jos sataa vettä, mikä on yllättävää ajatellen valmistusmaata. Kyseessä siis aito rover eikä valepukuinen honda. Tosin bmw:n omistuksessa mössivät siihen yhden pahan tyyppivian.
Terv. Viraton 85-kiloinen kasa biomassaa

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #852 : Tammikuu 09, 2016, 13:19:03 ip »
Mulla biomassaa on vain suolessa. Muuten luuta, nahkaa ja laardia jossa joitain punaisia raitoja koska liikkuu.

Kerronpa tarinan joka uhmaa otsikkoa. Liittyy nimittäin Guzzin ja vielä moottoripyöräilyynkin jota asiaa kaikki eivät ennakkoluuloisuudessaan kykene yhdistämään.

Olin kaupoissa entisestä poliisimoottoripyörästä sen huutokaupasta ostaneen henkilön kanssa. Oli ostanut halvalla pojalleen 18v lahjaksi mutta pojalle ei kelvannut "kun ei keuli". Asia joka sittemmin on kumottu: kyllä keulii ja pitkälle. Asiaan. Halusin tietenkin tehdä koeajon. Myyjä sanoi että ota viikonlopuksi ajoon. Sehän sopi.

Ensin renkaisiin henkeä, tarkistuksia ja teltta tarakalle eli taipaleelle. Poikkesin perjantaina eräässä kokoontumisajossa mutta en viihtynyt ja jatkoin matkaa idän kautta pohjoiseen. Yllätyksekseni olin yötä seuraavan kerran vasta Karigasniemellä. Aamiaisen jälkeen suunta edelleen pohjoiseen. Kävin Nordkapissa. Silloin sinne oli lauttayhteys. Viivyin siellä ja Honningsvågissa melko pitkän ajan pitkälle iltapäivään asti. Oli alkanut satamaan kun ajoin satamaan. Lautalle oli jonoa ja monia Saksan kilvissä olevia moottoripyöriä pyrkimässä lautalle. Japanilaisia pyöriä suurin osa. Jokunen Bemu.

Lautan alakannella oli kuumaa ja märkää mutta yläkannen sateeseenkaan ei viitsinyt mennä joten suurin osa porukassa hikoili märissä vaatteissa alakannella ajoneuvojen vieressä.

Aikanaan tultiin mantereen rantaan ja ajoneuvot piti käynnistää. Moottoripyörät olivat etuosassa. Niitä poljettiin ja startattiin mutta eivät vain halunneet käynnistyä. Arvelin jo että pitääkö ryhtyä itsekin työntöhommiin. Laitoin virrat päälle ja painoin starttinappia. Välitön vaikutus: kone käy. Kaasuttelin reippaasti leuhkuutani. Takanani oleva henkilöutoilija tuli italian kilvissä olevasta autostaan ulos koko perheensä kera ja alkoivat tuuletuksen forza Italia! -huutoineen. Kiva oli ajaa ulos ylhäässä yksinäisyydessä ja jättää muut tutkimaan pyöriään laiturilla reippaassa norjalaisessa sateessa.

Päivämäärä oli 8.8.-88. Koeajo meni siis hieman pitkäksi (yli 3000 km) mutta kaupat tuli.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #853 : Tammikuu 09, 2016, 14:49:53 ip »
Itse säästelen ihan mielellään autoa lämmittällä ennen pakkasilla kiusaamista. Pieni vaiva laittaa roikalle. Ja onhan sinne mukavampi itsekin kömpiä, kun on sisäpinnat lämmitetty. Se raakana kylmästä käynnistäminen ei pidemmän päälle voi hyvää tehdä moottorille. Vaikkei se käynnistymiseen varsinaisesti apuja tarvitsisikaan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #854 : Tammikuu 09, 2016, 15:35:46 ip »
Muutaman päivän -30C jäädytti autosta akun.
Tuli mieleen kirjoittaa aiheesta, koska lienee aika yleistä pulma.?
Ongelma juontaa siihen että ajot on usein liian lyhyet (kylille ja takaisin 11km suuntaansa) 72Ah akun latautua ja on ilmeisesti joutunut toimimaan vajaana.
Täysihän ei olisi jäätynyt.
58euron 47Ah huoltovapaa tuli haettua naapurin kyydissä tilalle pikaratkaisuna.
Mutta rennommin ajatellen nyt kun taas pääsee kulkemaan, voi toimia paremmin kaikkiaan tuo pienempi.
Ja ompa toinen tilalle (edellyttäen että tokenee) jos pulmia, Citikassa tuo akun vaihto ei kauaa kestä kun onnistuu ilman mitään työkaluja.

Guzzi sen sijaan lähti tallin -2C lämmössä heti.
Pikkuisen höyryä putkista tuli joten kosteudet lähti ja lämpimäksi käyttö teki hyvää voitelulle ja akkukin samalla taas täyteen siitäkin.
Hyvää teki kuunnella pyörän käyntiä.