Öljysumua ajautuu aina hiukan imuilman sekaan koska se on tarkoituksella sinne johdettu. Eli kampikammion "päästöt" poltetaan moottorissa. Ilmansuodattimen pohja pyrkii siksi olemaan aina hieman öljyinen. Se ei ole haitallista.
Silloin kun tuota öljylimaa kertyy runsaammin juuri venttiilikoneistoon ja muuallekin se tukkii huohotuskanavat niin paine pyrkii nousemaan lievästi ja painaa moskan ilmansuodattimen kotelon suuntaan.
Eri malleissa on hieman eri käytännöt. Toisissa on riittävät tilat öljysumun lauhdutukselle kuten juuri mainittu V10 ja V11-mallien spine-runko. Siellä öljylima tukkii lähinnä öljytilan pohjaan menevän paluukanavan. Huollon yhteydessä, kun öljyt on laskettu pois se on helppo puhaltaa auki paineilmalla. Itsellä on pari kertaa ollut tukkoinen.
Quotassa öljylima-savu-ilmiö oli lähes jokapäiväinen talvikäytössä.
Kerran itseltä tukkeentui öljyliman vuoksi huohotusjärjestelmä kokonaan ja kampiakselin takapään stefa pullahti pois paikoiltaan jolloin moottoriöljyt voitelivat kytkimeen oikein huolella. Huoltiksen pihassa asensin stefan takaisin paikoilleen, puhdistin huohotusjärjestelmän ja jatkoin matkaa. Opin kerralla että röörit pitää pitää auki.
Kytkinkotelon yläosassa keskellä on tärkein huohotusjärjestelmän osista: huohotusventtiili. Ainakin vanhempien mallien huoltokirjassa oli ohje sen puhdistamisesta "ennen ajokauden alkua". Vanhemmissa kyseessä on läppäventtiili, uudemmissa -80 - 90-lukulaisissa, jne on kuulaventtiili. Edellä kerrotusta tapahtumasta lähtien olen ottanut ko. osan tsekkaamisen huolto-ohjelman piiriin uudemmissakin pyörissäni.
Pikkulohkoisissa on hiukan erilainen zydeemi.