Kirjoittaja Aihe: Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli  (Luettu 6340 kertaa)

Ekku

  • Viestejä: 894
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« : Kesäkuu 02, 2006, 06:30:20 ap »
Sattuisiko joku tietämään asteluvut otsikossa mainitulle nokka-akselille?

Kasata pitäisi, mutta tuskinpa nuo SP:n kirjasta otetut ajoitustiedot pätee tässä yhdistelmässä.

Jos jotain suuntaa antavaa tietoa löytyy, niin voisi aloittaa sovittelun.

Jakopäähän tulee sellaiset alumiini/teräs-rattaat, jossa ei mitään merkkejä ole valmiina, joten sieltä ei osviittaa saa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« Vastaus #1 : Kesäkuu 02, 2006, 07:27:03 ap »
Eikös tuon ajoitusta varten voi mitata ihan tavalliseen tapaan esim 0.5  millin nostosta? Heittokello vaikka dekkitasolle kiinni ja tönärin  reiästä mittaamaan nostoa. Ei kait ajoitukseen sen kummempaa tarvi.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 02, 2006, 07:27:00 ap kirjoittanut TunturiTT »
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« Vastaus #2 : Kesäkuu 02, 2006, 11:10:25 ap »
Moi. Saattaisivat löytyä, täytyisi ehtiä penkoa arkistoja, yritän muistaa jos tulee käytyä viikonloppuna toisellakin tallilla.

t.Pekka
Sohc van Helmi.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« Vastaus #3 : Kesäkuu 05, 2006, 10:40:06 ap »
Moi.

Raceco ilmoitti aikoinaan P3(=SS) nokka-akselille seuraavanlaiset arvot. Imuventtiili aukeaa 34 astetta ennen yläkuolokohtaa ja sulkeutuu 62 astetta jälkeen alakuolokohdan. Pakoventtiili aukeaa 62 eakk ja sulkeutuu 32 jykk. Ajoitusvälys on 0,5mm. Nosto nokka-akselilla 8,2mm. Venttiilivälys imu 0,2mm ja pako 0,25mm.
Sohc van Helmi.

Ekku

  • Viestejä: 894
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« Vastaus #4 : Kesäkuu 05, 2006, 11:21:08 ap »
Kiitos Pekka tiedoista.

Ei tässä kyllä näytä mitään säädettäviä nokkapyöriä olevan, mutta  täytyy vähän astelevyn kanssa tutkailla, miltä se ajoitus näyttää.

Satuisitko muuten tietämään, paljonkohan sinne venttiilin ja männän väliin pitäisi tilaa jäädä?

Nyt kun siihen koneeseen kerran tulee eri sylinterit ja männät, eri  nokka-akseli ja erilaiset venttiilit ja kannen tiivisteet on sen  paksuiset kun sattuu olemaan, niin pieni mittaus lienee paikallaan.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« Vastaus #5 : Kesäkuu 06, 2006, 09:33:55 ap »
Moi.

Raceco ketoo välyksistä seuraavaa: Venttiilien välinen välys min. 1,5mm. Venttiilithän ovat yhtä aiakaa auki ja voivat käydä todella lähellä toisiaan. Ainakin silloin kun lautasen halkaisijaa on kasvatettu. Imuventtiilin välys mäntään min. 1,5mm, pakoventtiilin min. 2,0mm. Lisäksi venttiliohjaimen ja jousilautasen väliin pitäisi jäädä min. 1,5mm. Ainakin joissain Guzziin myytävissä hammaspyörä jakopäissä on nokka-akselin pyörässä useampia ohjuritapin reikiä. Muistaakseni jos reikiä on 5 kpl. pystyy nokan ajoitusta muuttamaan 2,5 asteen välein.
Sohc van Helmi.

kvlm

  • Viestejä: 377
Nokka-akselin ajoitus LM3 ja P3-akseli
« Vastaus #6 : Kesäkuu 09, 2006, 05:05:24 ap »
Käyppä katsomassa Guzzitech.dk ja oikealta teknisiä artikkeleita Pete Roper, -siellä cam notes. mielenkiintoinen kuva eri nokista esillä.