Kirjoittaja Aihe: Guzzi Nevada sammahti  (Luettu 2049 kertaa)

August

  • Viestejä: 1
Guzzi Nevada sammahti
« : Heinäkuu 30, 2012, 19:45:45 ip »
Nevada sammahti käytyään n  5 min kärryllä kotiin akussa oli 12,4 V jännitettä eikä käynnistynyt kipinää ei tullut tulpalle olisiko vinkkiä mikä auttaisi
Releet naksuu muuten en ole niitä sekannut. Bensaakin on.

Löytyi bensiinisuodin osittain tukossa ja rele kun riittävän kauan nakutin käynnistyi  8)
« Viimeksi muokattu: Heinäkuu 31, 2012, 07:37:49 ap kirjoittanut August »

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Guzzi Nevada sammahti
« Vastaus #1 : Heinäkuu 31, 2012, 08:25:31 ap »
Aloitetaan akun napojen perusteellisella puhdistuksella. Myös maajohdon ja virtajohdon toiset päät irti ja puhtaaksi.
Mikäs vuosimalli? Esimerkiksi eräissä kaasutinversioissa sytytyksen map-anturin letkun murtuminen vie tehot mutta ei estä käynnistymistä.
Vai onko kyseessä ruiskutusmoottori?
Kun kysyy niin pitäisi hieman valottaa että mistä versiosta on kysymys. Rekisteriotteen vuosimallimerkintä ei kelpaa.
Tietyllä aikavälillä 2000-luvun alkupuolella valmistusvuodet saattoivat laahata neljäkin vuotta rekisteröimispäivän perässä.

Viimeksi huolsin rekisterimerkinnältään 2004/2 pyörää mutta se olikin tyyppimerkintätietojen mukaan valmistettu aikavälillä 2002/2 - 2002/6.