Kirjoittaja Aihe: Vasara  (Luettu 9904 kertaa)

Guzzr

  • Viestejä: 644
Vasara
« : Tammikuu 17, 2012, 19:23:20 ip »
Onko vasara teidän käytössä mp-huollossa ja -remontissa ?

gotler

  • Viestejä: 253
Vs: Vasara
« Vastaus #1 : Tammikuu 17, 2012, 19:51:08 ip »
Kyllä vasaraa tarvitaan. Ei oo pakko lyödä täysillä :P

I.H.

  • Viestejä: 1 260
Vs: Vasara
« Vastaus #2 : Tammikuu 17, 2012, 20:11:46 ip »
Sanotaan myös että mitä painavampi vasara sitä kevyempi pää   ;)
Titaniumin kuski

motomatti

  • Viestejä: 12 696
Vs: Vasara
« Vastaus #3 : Tammikuu 17, 2012, 20:25:04 ip »
Vasara on siitä etevä että sitä käyttämällä löytyy kaikki herkästi hajoavat osat.

Pekka

  • Viestejä: 2 102
Vs: Vasara
« Vastaus #4 : Tammikuu 17, 2012, 22:33:00 ip »
Lienee ensimmäisiä työkaluja mihin hädän tulle tartutaan ???
Itse en ainakaan saa purettua tai kasattua juuri mitään ilman vasasraa ;D
Niitä löytyy useampia mutta eniten käytössä on kevyehkö muovipäinen.
Tosi tarpeeseen löytyy ihan omatekoinen useamman kilon painoinen
lyijyvasara.

Pekka
Edelläkävijä kohtaa aina kaikki vaikeudet, vain jäljittelijät voivat menestyä!

motomatti

  • Viestejä: 12 696
Vs: Vasara
« Vastaus #5 : Tammikuu 18, 2012, 11:07:54 ap »
Vasara on vaarallinen vain taitamattoman tai psykopaatin käsissä.
Vasaraa tarvitsee useasti mm purkuhommissa mutta silloin käytetään jotain välikappaletta tai muovi/kumivasaraa. Vasaran tarve vähenee asennushommissa jos on käytössä jämäkkä viilapenkki tai hydrauliprässi. Myös jotkin ulosvetimet voivat korvata vasaran.

motomatti

  • Viestejä: 12 696
Vs: Vasara
« Vastaus #6 : Tammikuu 18, 2012, 11:30:57 ap »
Jatketaan:
Liukuvasara on etevä peli. Tosin se ei pelkästään riitä vaan siihen on hyvä olla erilaisia kiinnittimiä. Soveltuu erittäin hyvin laakerien ulosvetoon umpiperistä.
Jos sisäkehästä ei voi vetää niin purkaa laakerin paikalleen ja vetää ulkokehästä.

Mulla on tämä sarja: http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Laakerinulosvedinsarja-9-osaa-191280/

On edullinen ja toimii niin kuin pitääkin. Olen siihen laatinut lisäksi erilaisia kärkiä, haarukoita ja koukkuja joilla pääsee hankaliinkin paikkoihin.

Guzzr

  • Viestejä: 644
Vs: Vasara
« Vastaus #7 : Tammikuu 18, 2012, 11:51:57 ap »
 ;) Olen kuullut HD-miehiä käyttävät ISOJA vasaroita. Guzzit ovat ehkä välimaastossa HDstä japsipyöriin.

Itse käytämme töissä PVC-ikkunoiden ja ovien valmistuksessa ainakin 5 erilaisia vasaroita.
Ja mp-korjaamossa käytän sekä pienen vasaran että kumivasaran ja harvoin ison vasaran.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 343
Vs: Vasara
« Vastaus #8 : Tammikuu 18, 2012, 12:22:48 ip »
Vasaroita löytyy, sukuvika. Seppäkoulutusta löytyy itseltänikin, olen vissiin viides polvi ko hommassa. Monelle vasaran käyttäjälle on tuntematon käsite vasaran teroitus..

Liukuvasaran tein itse, kun vaimon Fiatista pii saada vetarin malja irti laatikosta.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Reima

  • Vieras
Vs: Vasara
« Vastaus #9 : Tammikuu 18, 2012, 12:36:37 ip »
Vasaraa piti käyttää aikanaan California Jackalin startin napautukseen, että sai sen henkiin ja pyörän käyntiin.
Itseaiheutettu vika, kun yltiöpäisen pesemisen seurauksena starttimoottoriin oli päässyt kosteutta.
Korjaustoimenpide: vaihtostartti Piikkiöstä.

Mutta niinhän sitä sanotaan, että kun järki loppuu työkalut suurenee... ;D


kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Vasara
« Vastaus #10 : Tammikuu 18, 2012, 14:18:02 ip »
Toinen vanha sananlasku: mitä isompi vika sen isompi leka. Näistä ei aina tiedä tarkkaan mitä meinataan. Että onko tuo leka työkalu vai joku muu. Ehkä puimakonetta korjatessa tarkoitetaan työkalua ja Guzzin ominaisuuksia ihmetellessä lekaa, missä on sihtivettä sisällä.
Forza Moto Guzzi!

Guzzr

  • Viestejä: 644
Vs: Vasara
« Vastaus #11 : Tammikuu 22, 2012, 08:31:49 ap »
Niittivasara

Vetoniiti ja niittimutteri. Kerro nyt käytännön eroja  , + ja - , ja missä rakenteessa olisi hyvää käytää näitä. Kestävyys ja tiivis.ominaisuudet? Kestääkö popniitti huonommin?  ???

Itse olen eniten käyttänyt vetoniitti tai ns popniiti ja maatalouskäytössä tavallinen rautaniitti ja ruostum.-niitti.

katsoin motomatti.fi nyt aamulla.

Wikipediasta oli esim.        ( niittivasara)  nithammare
                           
                                      popnit      vetoniitti 

motomatti

  • Viestejä: 12 696
Vs: Vasara
« Vastaus #12 : Tammikuu 22, 2012, 11:17:43 ap »
Kun on takana autonasentajan, lentokoneasentajan, levysepän ja lentokonelevysepän koulutukset niin on tullut tutustuttua noihin niittaus- ja kiinnitystapoihin varsin perusteellisesti.
Nuo niittimutterit, joita tuolla blogissani esittelen, on köyhdytetty siviili/harrasteversio oikeasta niittimutterista samoin kuin pop-niitti on surkea näköisjäljitelmä oikeasta lentokonelaadun vetoniitistä esim. Sherrymaxista tai Avdelista. Kyseisessä niitissä on neljä - viisi toiminnallista osaa kun pop-niitissä on vain kaksi. Molemmat tulevat tarpeeseensa.

Niittimutterissa on kierre sisällä. Sitä voi käyttää lisänä, mutta ei yksinään, kahden levymäisen kappaleen kiinnittämiseen toisiinsa mutta sen päätarkoitus on saada ohueen seinämään aikaiseksi kierre pultin ja siihen tulevan osan kiinnittämistä varten silloin kun kappaleen toiselle puolelle ei voi tai ei pääse asentamaan mutteria.
Ei toimi umpiaineeseen kuin erikoisporattuun reikään joka laajenee sisäänpäin.

Vetoniittiä käytetään samoin. Oikea nimi on "sokea niitti" joka kuvaa sitä asiaa että kappaleen kääntöpuolelle ei näe.
Sokeita niittejä on todella paljon erilaisia. Joissakin on sisällä räjähde: niitti laitetaan reikään ja sitten sen kantaa napautetaan niin niitin sisällä tapahtuu hallittu räjähdys ja silloin niitti täyttää reiän ja muodostaa toiselle puolelle päätekannan.

Normaali niitti kiinnitetään laittamalla se reikään, pitämällä vastaraudalla vastaan ja alkukannan puolelta lyömällä vastarauta muodostaa lieriömäisen päätekannan.

Umpiniitit lienevät yleisimmät niitit ja niitä käytetään mm siltarakenteissa, kuorma-autojen rungoissa, lentokoneissa ja maatalouskoneissa siksi että niillä on vakaa laskennallinen lujuus sekä hyvä joustavuus toisin kuin hitsisaumalla. Lisäksi niittaus on usein kevyempi kuin liimaus tai hitsaus. Hyvänä puolena on lisäksi se että niittauksen voi purkaa vahingoittamatta perusrakennetta ja niitata uudelleen samoihin reikiin.

Popniitti on huonoin vaihtoehto kiinnittämiseen. Sillä voi kiinnittää silloin kun kiinnitykselle ei aseteta lujuusvaatimuksia.

Hieman niittikuvastoa Googlelta: http://www.google.fi/search?pq=sherrymax+vetoniitti&hl=fi&cp=7&gs_id=k&xhr=t&q=SherryMax+vetoniitti&safe=off&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&biw=1024&bih=429&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=1s4bT478IY2f-wbg-MX4Cw#um=1&hl=fi&safe=off&tbm=isch&sa=1&q=SherryMax+rivet&pbx=1&oq=SherryMax+rivet&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&gs_upl=2164l6893l0l8625l15l14l0l5l0l7l341l2412l0.3.1.5l9l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&fp=572f2488a452ff3&biw=1024&bih=429

Guzzr

  • Viestejä: 644
Vs: Vasara
« Vastaus #13 : Tammikuu 22, 2012, 22:44:55 ip »
  Saimme kyllä asiantuntijan hyvän vastauksen - semmonen haluaisinkin saada.
 Täältä näkyy "moottoripyöräniitit" ja niittien käyttötarkoituksia.
Nyky m-pyörien rakenteessa ovat niitä plasticniittejäkin, kateosissa jne.

Guzzr

  • Viestejä: 644
Vs: Vasara
« Vastaus #14 : Tammikuu 22, 2012, 22:50:10 ip »

täällä  (ei onnistunut -          www.google     motorcycle rivets  kuvanäyttö
 :( >:( :(