Kirjoittaja Aihe: heppo&pekkeri  (Luettu 2286 kertaa)

herrapii

  • Viestejä: 266
  • aika viljo
heppo&pekkeri
« : Heinäkuu 19, 2011, 22:16:02 ip »
 :o
eipä oo saksalainenlaaduntarkkailu entisellään kun Hepco&Beckerin nahkalaukusta oli ompeleet kadonnut ja tavarat parisseet pitkin mäkiä.
ottaen hinna(700€/pari) huomioon luulisi hieman kestävämmäksi.
mutta maailma muuttuu kaikki on kertakäyttöistä, niin paitti Guzzit!

Cali.fi

  • Viestejä: 76
Vs: heppo&pekkeri
« Vastaus #1 : Heinäkuu 20, 2011, 12:04:53 ip »
Otan osaa, olisko maanantaikappale?
Minulla mittarissa 81 500 ja vastaavat olleet miltei aina kyydissä, nytkin tuolla auringon purtavana, ja ihan iskussa! Vaan voihan se olla, että 11 vuotta vanhat ovat uusia paremmin tehty.

akx

  • Viestejä: 83
Vs: heppo&pekkeri
« Vastaus #2 : Heinäkuu 23, 2011, 00:20:46 ap »
Stonessani alkujaan mukana olleen EV-mallisen perätellingin laitoin kiertoon liki olemattomaan hintaan ja tilalle sain Piikkiöstä vähän käytetyn H&B:n telineen. Olin siinä väärässä uskossa, että EV-telineeseen ei perälaukkua sellaisenaan saa, ja toisaalta teline oli kierossa eli kallellaan oikealle. No, kuten jo kerroin, kiertoon laitoin ja "uutta" piikkiöläistä tilalle uuden H&B-laukun kera - mutta, tilanne säilyi ennnallaan. Nyt upouusi laukku silmin nähden kenollaan oikealle. Tämä sattui loppukesällä 2007, mutta vasta nyt vuonna 2011 keksin missä vika: käytettynä ostamani H&B-telineen oikeanpuoleinen taempi kiinnityskorvake on hitsattu n. 5mm ylemmäksi kuin vasempi. No, siitäpä syystä koko paketti laukkuineen on kenollaan oikealle. Täysin selvää, mutta mistä ihmeen syystä alkuperäinen ev-mallinen oli samaan tapaan vinossa. Hitsausvirve, joko siinä tai - rungossa?! Kokemuksia, havaintoja?

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: heppo&pekkeri
« Vastaus #3 : Heinäkuu 23, 2011, 01:11:44 ap »
Mulla ei noista H&B nahkalaukuista ole muuta kokemusta kun IH:n kehut ;D. Ja hyviä kuuluu olevan.

Mutta näitä kovia laukkuja voisin ja kehunkin vaikka maaliman tappiin. Just kävin kattomassa, laukut on tehty 07/95. Sen päällä lukee "made in germany". Eli sakemannikin osaa tehdä sentäs jotain oikein.

Noi laukut tuli mulle tuon ekan calin mukana. Nyt ovat käytössä sportissa. Kertaakaan ei ole vesi päässyt sisälle. Ja noilla laukuilla on siis ikää jo reilu rippikouluikä. Ja maailmaa ovat nähneet  reipas 300 tuhatta. Joku sadekuuro ja pesukin tuohon matkaan/aikaan mahtuu. Ja tilavatkin ovat, sillä ne vielä käytössä onkin.

Ainut vika mitä niistä löydän on että rumathan ne tuon sportin lappeessa on kun perkeleet. Eikä asiaa auttanut yhtään se että yritin niitä jokanäköisellä myrkyllä uudistaa keväällä. Nyt pinnassa on lähinnä seeprakuvio. No, tilavat ja tiiviit ovat silti. Ja tukevasti kiinni.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125