Liikennevakuutus lain uudistus on parhaillaan lausuntokierroksella ja mm. Smoto antoi oman lausuntonsa asiassa 4.3.2011.
Lakiesitys on ladattavissa .pdf muodossa
täältä.
Maksajan kannalta parannuksia tuskin on luvassa, mutta mm. korvauspiiriä ollaan ainakin kaventamassa (mm. rata-ajot).
Asiasta käydään värikästä keskustelua mm. moottoripyörä.org
foorumilla.
Kyllähän meille EU:n myötä luvattiin kaupan ja palveluiden vapaata liikkuvuutta rajojen yli, mutta todellisuus on toisenlainen.
Esim. ostaessa euroopasta pitäisi voida ottaa rahoitus ostomaasta, jolloin siihen voisi sisältyä myös ostomaan liikennevakuutus, jonka voimassaolo kattaisi koko EU alueen. Mutta EI käy, ei. ( tuo lienee edullisin tapa vakuuttaa monessa EU maassa eli ns. kytkykauppa paketti )
EU:n ulkopuolisessa Sveitsissä on vielä kiinnostavampi tapa vakuuttaa saman omistajan autot tai moottoripyörät (huom. vain mp+mp+mp tai auto+auto+auto = ei siis eri ajoneuvoluokkia sekaisin). Tarjolla on mahdollisuus siirtokilpeen, jolloin vakuutusmaksu maksetaan kalleimman ajoneuvon mukaan, mutta kilpi kiinnitetään kulloinkin liikenteessä käytettävään ajopeliin. Haittana on este käyttää ajopelejä samanaikaisesti liikenteessä, mutta plussana mahdollisuus valita ajopeli sään, fiiliksen tai vaikka toimivuuden mukaan maksamalla vain yhtä vakuutusmaksua.
Tämä jälkimmäinen on mielestäni hyvä ja olisi markkinoitavissa vaikka ekovakuutuksena

.
Tällä vakuutuksellahan mitä useamman esim. pyörän omistaa, niin sitä useampi seisoo käyttämättä, kun yksi on liikenteessä.
Eikös tämä ole sellaista modernia ekomatematiikkaa

.