Talviunien jälkeen teki oma SP III samaa, ei asiaa huoleen. Muutaman kytkimen korjanneena vika löytyy nahistavasta kytkinakselin boorista, vaatii ns. "miehen" kättä eikä hempeilyä. isolohkossa tuplalevyt joten väliholkki booreineen saattaa edesauttaa kyseistä oireilua. Katso ensin kytkimen välys kylmänä, sen jälkeen tarkistus lämpimänä. Levyjä tuskin saat loppuun kulutettua normaalilla ajolla. Jos alkaa ottaa hermoon oireilu, pannu irti ja auki ja tutkimaan paikkoja, koneen pitää olla sitten kytkin taivasta kohti kun alat virittelemään niitä jousia paikalleen ovat nimittäin irti siellä asetelman takana. Moni ehdottelee pikaliimoja jne,,, että saa jouset pysymään paikallaan, ei toimi. Pannu "nenälleen".
Pikkulohkossa asia hieman toinen, ja kyseinen oire yleensä merkki siitä että painelaakeri hajonnut, ja kytkimen käyttöakseli menossa asetelmassa olevan "lätkän" läpi. Korjaus halpa uusi painelaakeri ja täyttöhitsaus ja hionta "lätkään". Samalla voi tarkistaa levyn jouset ovatko kunnossa, pikkulohkossa tuppaavat löystymään. Pientäkin klappia ja helinää, levy vaihtoon.
Pikkulohkoon onnistuu painelaakerin vaihto ilman suurempia purkutoimia, kytkimen haarukka irti laatikon takapäädystä, ja pihdeillä tappi vetäen ulos, kaivaa hieman lisää ja saa akselin tulemaan sen verran pihalle että saa painelaakerin irti, ja uuden paikalleen, sitten vaan palikat paikalleen tapin kumitiivisteen voi myös vaihtaa, jos on öljyvuodon merkkejä.
Et sillai.:cool: