Kirjoittaja Aihe: Muuten vaan  (Luettu 9117 kertaa)

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Muuten vaan
« : Syyskuu 24, 2007, 12:42:54 ip »
Eipä oo tällä kertaa mitään ropleemaa oikeestaan niinkuin udeltavana.

Aattelin vaan mainita et alkukesä meni TPS:n kanssa temppuiluun. Läppien akselit väljinä laskivat bensat suoraan TPS:n sisään ja sehän siitä tykkäs huonoa.

Korvasin sitten koko ahtopaineputkiston kaikkineen simppelimmällä ratkaisulla: suorista putkista naputtelin imukanavat ja siirsin läpät ahdistamaan ilman kulkua jo ennen ahdinta. Ei enää painekammiota, ja vain kaksi ruiskusuutinta (eli 1 per sylinteri). http://hogsden.dyndns.org/~jsavola/ahdin/imu/16.html <- tommoinen viritelmä ja toisesta suunnasta jnpp http://hogsden.dyndns.org/~jsavola/ahdin/imu/28.html Pahoittelen suuria mutta epäselviä kuvia. Vähän.

Muuten hyvä, mutta MegaSquirt ei valmistunut ajoissa tämän kesän rientoihin ja sitten sen ahdinkin laukesi. Ei pyöri enää, eli uus pittää jostain löytää.

Viime viikonloppuna purin sitten ahtimen ja muut häröilyt pois. Nyt on alkuperäiset läpät alkuperäisillä paikoillaan suuttimineen ja ilmanpuhdistusta hoitaa perinteiset "power-filtterit".

Rykii ja paukkuu hitaassa ajossa mutta rullaa maantiellä ihan kivasti. Tehot vaan kateissa ;)

MotoJussi & California ilman Koota

edit:

MotoJussi & California ilman Koota ja risalla nokkaketjun kiristäjällä. pöh. tais kausi jäädä tähän.
« Viimeksi muokattu: Syyskuu 26, 2007, 17:15:00 ip kirjoittanut MotoJussi »

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Muuten vaan
« Vastaus #1 : Syyskuu 28, 2007, 06:56:06 ap »
Lainaus käyttäjältä: MotoJussi
risalla nokkaketjun kiristäjällä. pöh.

Niin joo. Tästä tuli mieleen: En ole vielä avannut paikkoja ja varmistant että siitä nimenomaan olisi kyse. Mutta silti:

Onko joku miettinyt parempaa nokkaketjun kiristämiskeinoa kuin alkuperäinen ja sen variantit? Mopolla on ajettu vasta 105 tkm ja vaikuttaa siltä että kaksi kiristäjää on jo mennyt.

Mielessä kävi jonkinlainen rullalaakeri pultattuna säätyvästi koneen kylkeen, säädettävästi. Rulla että pyöris eikä laahais ja kiristettävä, että ... no, ois sopivalla kireydellä.

MotoJussi & California

millegt

  • Viestejä: 598
Muuten vaan
« Vastaus #2 : Syyskuu 28, 2007, 08:00:35 ap »
Minkälaista ääntä se ketju/kiristäjä rupee pitämään kun on loppu ? Millessä on 101 tkm mittarissa eikä ole jakopään koppa ollu koskaan vielä auki

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Muuten vaan
« Vastaus #3 : Syyskuu 28, 2007, 08:05:39 ap »
Tuo voisi toimia, kun päällystäisit sen laakerin/juoksupyörän kumilla tai muovilla. Muuten ketju syö pyörän tai pyörä ketjun. Siinä kannattaa kuitenkin olla vara luistolle. Esim PE-HD ei muutu lastuksi tai halkea paineen alaisena. Samalla saat rullalle hieman ohjausta, kun teet päällisestä urallisen.
Valitse niin iso taittopyörä, kuin sinne mahtuu. Pienempi kerää ketjusta kaiken tärinän ja sen elinikä lyhenee.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Muuten vaan
« Vastaus #4 : Syyskuu 28, 2007, 08:10:56 ap »
Lainaus käyttäjältä: MotoJussi
Rykii ja paukkuu hitaassa ajossa mutta rullaa maantiellä ihan kivasti. Tehot vaan kateissa ;)
Itse asiassa tämähän kävis järkeen; jos kiristäjä on ns paskana, nytkyis koneen ajoitukset ihan miten sattuu tyhjäkäynnillä, mutta veto päällä olis löysät kontrollissa ja ajoitus pysyy. No, kopan avaamalla viisastuu.

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Muuten vaan
« Vastaus #5 : Syyskuu 28, 2007, 08:16:47 ap »
Lainaus käyttäjältä: millegt
Minkälaista ääntä se ketju/kiristäjä rupee pitämään kun on loppu ? Millessä on 101 tkm mittarissa eikä ole jakopään koppa ollu koskaan vielä auki
Alkuperäinen kiristäjä hyytyi jo aikoja takaperin ja vaihdettiin toisenlaiseen. Alkuperäinen on aika naurettavan näköinen "sormenpää" joka painaa hihnaa http://hogsden.dyndns.org/~jsavola/motopix/nokanvaihto/7.html

Korvaava kiristäjä (josta ei oo kuvaa) on paljon tukevampi ja pidempi (joskaan ei välttämättä pitkäikäisempi...). Niitäkin saa Piikkiöstä eikä hinta ole kohtuuton.

Viime kerralla en muista millaista ääntä piti, mutta nyt kuuluu koneen etuosasta ääni kuin olisi kuulalaakeri kuivana, metallinen laahaus. Enkä tosiaankaan ole vielä varma missä vika on, mutta oireet ja sijainti viittaa mainittuun kiristäjään.

Kaksi kiristäjää 105 tuhanteen kilometriin on liikaa, jotain fiksumpaa pitäisi keksiä ettei alvariinsa tarvitsisi konetta aukoa.

MotoJussi & California

millegt

  • Viestejä: 598
Muuten vaan
« Vastaus #6 : Syyskuu 28, 2007, 10:18:28 ap »
jaa tommonen, onko siis originaali kuvan mukainen

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Muuten vaan
« Vastaus #7 : Lokakuu 09, 2007, 07:18:14 ap »
Lainaus käyttäjältä: millegt
jaa tommonen, onko siis originaali kuvan mukainen
Taitaa olla tollainen alkuperäinen juu.

lemppari

  • Viestejä: 406
Muuten vaan
« Vastaus #8 : Lokakuu 09, 2007, 08:29:26 ap »
Stein+Dinse myy jakopään rattaistoa. Löytyy vinohampaisena ja suorahampaisena. Suorahampaisesta tulee kuulemma upee ääni.   
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Muuten vaan
« Vastaus #9 : Lokakuu 11, 2007, 09:53:12 ap »
Lainaus käyttäjältä: lemppari
Stein+Dinse myy jakopään rattaistoa. Löytyy vinohampaisena ja suorahampaisena. Suorahampaisesta tulee kuulemma upee ääni.   
En epäile. Sopisi varmaan kivasti teemaan ahtimen ulvonnan kanssa. Uudempia isolohkoja pitänee vähän jyrsiä että saisi rattaat paikalleen. Lisäksi, mitä olen lukenut rattaistojen kestoiästä, en ole ihan vakuuttunut että haluaisin moiset.

Vaikka toisaalta kyllä mieli tekisi; tarkkuutta!

lemppari

  • Viestejä: 406
Muuten vaan
« Vastaus #10 : Lokakuu 11, 2007, 15:38:31 ip »
Niinpä! S+D myy kahta eri materiaaliversiota; toinen on kokonaan ergalia, toisessa kampuran ratas on terästä, muut kaksi ergalia. Tuntuu oudolta, että teräksinen pyörittää kahta pehmeempää, noin kestävyyttä ajatellen. Onks se vaan kustannussyistä jätetty tekemättä kokonaan teräksestä, vai onko luihusti ajateltu, että pehmeemmät joutuu ostamaan useammin....
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

Ekku

  • Viestejä: 894
Muuten vaan
« Vastaus #11 : Lokakuu 12, 2007, 05:26:20 ap »
Mulla on Lempparissa nyt sellaiset vinohampaiset jakopään rattaat, joissa se kampuran päässä oleva ratas on terästä ja toiset 2 alumiinia.

Täytyy nyt alvella avata se jakopää ihan uteliaisuudesta, niin näkee onko siellä mitään kulumaa havaittavissa. Ajokilometrejä ei tosin ole kertynyt kuin muutama sata radalla, mutta mielelläni huomaisin hyvissä ajoin, jos alkavat kovin kulumaan.

Ääni ei ole mielestäni mikään kovin kova. Sellainen tasainen mekaaninen helkätys kuuluu koneesta ja mitään häiritseviä sivuääniä ei ole kuulunut.

lemppari

  • Viestejä: 406
Muuten vaan
« Vastaus #12 : Lokakuu 12, 2007, 06:44:09 ap »
Jos laittaisin jakopäähän rattaat, laittaisin ehdottomasti suorat sen äänen aikaansaamiseksi. Muistan ikuisesti nuorena poikana Imatran ajoissa, kun Agustat ilmestyivät suoran alkuun. Nokkien rattaiston ulina kuului kauan ennen muita, esim pako- ja imuääniä!

Joku teutooni Saksan voorumissa valitteli,että kulumamuju niistä rattaista oli tukkinut hänellä öljypumpun.

 
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Muuten vaan
« Vastaus #13 : Lokakuu 18, 2007, 14:01:15 ip »
Kokemukseni mukaan alumiinisilla jakopään hammaspyörillä ajelee saman verran kuin alkuperäisellä ketjujakopäällä. Eivät ne ole silloinkaan mitenkään hajonneet, mutta epäesteettinen kalkatus, jopa Guzzin kyseessä ollen, alkaa häiritsemään. Teräksinen kampiakselin hammaspyörä todennäköisesti tuo lisää käyttötunteja. Kun alkuperäinen jakopään ketjunohjain hajosi jossain Brittein Saarilla ennen 100000 km ,alkoi moottori kuulostaa lähinnä sepelimyllyltä. Melkoista silppua oli öljypohjassa mutta kuitenkin niin karkeaa ettei se öljypumpuun päässyt. Imusihti hoiti hommansa. Sihti on niin korkea ettei se kovin helposti tukkeudu. Sakemannilla ei tainnut olla sihtiä paikoillaan jos öljypumppu tukkeutui.
Sohc van Helmi.

Aapo

  • Viestejä: 716
Muuten vaan
« Vastaus #14 : Lokakuu 19, 2007, 01:50:27 ap »
Mulla se hajonnut alkuperäinen kiristin meni ketjun ja ketjupyörän väliin katkaisten ketjun. Matka loppui autobaanan pientareelle.