Kirjoittaja Aihe: Mitä bensaa Nevadaan  (Luettu 2498 kertaa)

Monti

  • Viestejä: 157
Mitä bensaa Nevadaan
« : Elokuu 29, 2021, 22:32:38 ip »
Tyhmät kysymykset on sallittu aloittelijalle. Kumpaa bensaa 2001 Nevada 750 mielummin syö. 95 tai 98? Ei kai niitä muita ole.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #1 : Elokuu 29, 2021, 22:47:16 ip »
Molemmat mööttöribensiinilaadut käyvät. RE85 (E85) ei käy koska ko. mallissa ei ole täyttä lambda-takaisinkytkentää että etanoli palaisi tehokkaasti.

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #2 : Elokuu 30, 2021, 08:05:37 ap »
95 on hyvä ja toimiva.
98 saa enemmän kannatusta, koska on parempaa (kalliimpaa)
V-Power on sitten niille, joiden takapuoli erottaa 0,0666% tehomuutoksen suuntaan tai toiseen.

Noista voi sitten valita oman mieltymyksen mukaan.
Itse käytän 95:sta.
Tämäkin vielä! ! !

Henko

  • Viestejä: 340
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #3 : Elokuu 30, 2021, 09:19:03 ap »
98 kuulemma säilyy tankissa vähän pidempään esim. talven yli. Toisessa pyörässäni on kaasarit ja viime syksyn bensat tankissa ja pärähti käyntiin ihan normaalisti.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #4 : Elokuu 30, 2021, 09:58:14 ap »
95 vanhenee tosiaan jo yhdessä talvessa. Sillä on merkitystä lähinnä vain kaasaripeleillä. Ruiskumallia ei kiinnosta juurikaan bensanlaatu keväällä. Voi kyllä haista pahalle jne, mutta toimii kyllä. Oma 95 vitonen seisoi olosuhteiden vuoksi liki vuoden ja no problemo.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #5 : Elokuu 30, 2021, 10:24:55 ap »
Niin siinä on peltitankki, ettei vähäisemmän alkoholipitoisuuden vuoksi tarvitse käyttää 98E laatua…?  Ne mopot mitä itse rassaan on varustettu turpoavilla muovitankeilla.
V11 - it defines you.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #6 : Elokuu 30, 2021, 11:51:49 ap »
Komppaan Camnia: todellakin muovitankkiset venyvät ja muuttavat muotoaan. Kaksi muovitankkista olen omistanut. Toinen niistä venähti niin että piti maalauttaa uudelleen. Vielä yksi 90-lukuinen muovitankillinen on. Nyt sen tankissa on alkydipolttoainetta säilytysmielessä. Saa nähdä miten sille käy. Tehdasuusi "varatankki" on hyllyssä kaiken  varalta. Muissa pyörissäni on peltitankki.

Pitkän aikavälin kuluessa muovitankki kuitenkin vetää pidemmän korren sillä peltitankeilla on inhottava tapa ruostua. Muovitankin saa palautettua liki alkuperäiseen kokoonsa tyhjentämällä se kokonaan ja talven ajan pitää lämpimässä varastossa korkki auki.

Alkydipolttoaineesta: sopii talvisäilytykseen mutta on lievästi haitallinen o-renkaille ja joillekin kumiosille. Ne kovettuvat ja saattavat alkaa vuotamaan omia aikojaan. Laittamalla polttoainejärjestelmään 95:sta ainakin osa tiivisteistä alkaa pitämään. Useimmat tiivisteet ovat olleet mustia nitriilikumisia mutta tilalle olen laittanut, joihinkin kohteisiin, viton-tiivisteitä. Jälkimmäisen kemikaalikestävyys ja kuumuudensieto on parempi kuten hintakin.

1400 Californialla olen ajanut kuluvana vuonna RE85:lla aina kun sitä on tankkaushetkellä ollut saatavissa. Käytännössä siis enimmäkseen perusbensiinillä.
« Viimeksi muokattu: Elokuu 31, 2021, 00:00:34 ap kirjoittanut motomatti »

Hajakenttä

  • Viestejä: 955
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #7 : Elokuu 30, 2021, 13:22:11 ip »
Kysymys on mielenkiintoinen, eikä lainkaan tyhmä. Minua on aina kiinnostanut: mikä niissä bsnsiineissä oikein on sellaista, joka saa tiivisteet vuotamaan ja letkut pehmenemään? Ostaessa Nevadaa myyjä ohjeisti aina käyttämään 98E5 laatua, koska muuten alkaa vaikeudet. Olen sitten ohjetta noudattanut – tähän kesään asti. En uusinut tankin pumpunletkua (joka tietysti on vain ruiskumalleissa tankin sisällä) ja silti on letkut kestäneet, vaikka olen ajanut E85 etanolilla koko kesän.

Euroopan kierroksella piti välillä tankata 95:ttä kun ei 98:a saanut joka paikasta. Selvästi tuli enemmän nykimistä pintakaasulla ja putkessa ampumista niin, että hävetti ajaa niiden hiljaisten pikkukylien läpi illansuussa.

Bensiini ei ole kemiallinen yhdiste kuten etanoli, vaan mekaaninen seos hyvinkin monenlaisista aineista, joista jotkut ovat salaisiakin, kerrotaan. Onkohan mitään selvyyttä siitä: mikä aiheuttaa sen kumiletkun turpoamisen ja pehmenemisen niin, että se pullahtaa klemmarinkin alta pois paikoiltaan? Naapurin Volvostakin sellainen kerran vaihdettiin kun oli aivan purukumiksi mennyt. Oli ajettu pelkällä 95E10 Bensiinillä 15 vuotta, ainakin.

Voisiko olla, että se ei olekaan etanoli, joka letkuja ja tiivisteitä rikkoo? Bensiinissähän on mm. eetteriä, joka on aika hirveä liuotin. E85:n se 15% on kai lähinnä besiiniä, mutta minkälaista? Mitä vahvoja liuottimia siinä mahtaa olla?

Minulla on muutamia kuminäytteitä tiiviissä purkissa lämpimässä paikassa likoamassa E85 liemessä, ikään kuin kokeeksi, nähdäkseni miten niille käy pitemmällä ajalla.

98E5 on hiukan kalliinpaa, mutta ainahan me parasta tarjoamme näille rakkaillemme, hinnasta viis. Minun Ooppeli on 1,2 l ja 16 venttiilinen kääpiöauto. Siinä ainakin tuntuu kyllä tehossa 95:n ja 98:n  ero, varmaankin siksi, kun on hiukan alitehoinen. Siinä on konehuoneessa pieni stekkeri oktaaniluvun vaihtamista varten. Käytössä siinä on ollut tehtaalta asti harmaa 98 pluki. Ei siinä plukissa ole muuta kuin vastus sisällä. Olisi helppo vaihtaa omatekoinen siihen tilalle, mutta en ole viitsinyt vaivautua, se kun on vain pelkkä auto...

Sentire la forza!
Terv: Timo

Monti

  • Viestejä: 157
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #8 : Elokuu 30, 2021, 14:49:30 ip »
Koko asia ei olis tullu edes mieleen mutta kun isot pojat varoitteli joskus että tohon toiseen pyörääni "Vespa PX200 1983" ei saa laittaa ysivitosta laingan. Jotkut sydet sulaa tai jotain sinnepäin. Siis tyhmäkin kysymys voi olla vahingossa viisas. Hyvä niin.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Mitä bensaa Nevadaan
« Vastaus #9 : Elokuu 30, 2021, 17:31:18 ip »
Etsikääpä käsiinne Suomen Autolehti, kesäkuun numero 2021. Varsin kaupallinen julkaisu mutta tuossa numerossa on monta mielenkiintoista artikkelia polttoaineisiin ja sähköautoihin liittyen.
Myös moottoripyöräasiaa on, Ducati Multistradan V4 moottori on laitettu pöydälle leväälleen ja analyysiä tehty.

Polttoaineista todetaan mm. 95 oktaanisen polttoaineen osalta olevan ongelma tuo alhainen oktaaniluku. Päästöjen kannalta olisi saavutettavissa 5% säästö hiihidioksidipäästöissä jos käytettäisiin 102 oktaanista polttoainetta. Toki moottorit olisi sille sovitettava että, hyöty olisi täysimääräinen.
Oikeasti 95 oktaaninen polttoaine on muinaisjäänne ja auton- ja moottorinvalmistajille jo jonkillainen riippakivi ja rajoitus. Siitä ei kuitenkaan päätä
helposti eroon kun kaikki säännökset, standardit ja testimentelmät vaativat sen käyttöä.
Osa nakutustunnistimella varustetuista moottoreista pystyy hyödyntämään ainakin osan korkeamman oktaaniluvun tuomista hyödyistä.
https://www.suomenautolehti.fi/
Sohc van Helmi.