Kirjoittaja Aihe: Laakerin ulosvedin  (Luettu 4844 kertaa)

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Laakerin ulosvedin
« : Marraskuu 03, 2019, 22:08:36 ip »
Onko antaa suositusta halvasta ulosvetäjästä tuolle laakerille? Sisäreikä 17mm.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Laakerin ulosvedin
« Vastaus #1 : Marraskuu 03, 2019, 23:27:56 ip »
http://www.motomatti.fi/2015/11/tyokaluja-vaihteistoremonttiin.html
Tuommoisella setillä olen pärjäillyt.
Kolmileukaisen ulosvetimen hankin, itse asiassa useita kavereille kans koska se osoittautui varsin eteväksi, Clas Ohlsonilta. Maksoi alle 20€. Polkupyörän laakerin ulosvetäjä luki tarrassa. Aikaa on kymmenkunta vuotta. Tiedä sitten onko enää tarjolla. Sopinut moneen muuhunkin hommaan. http://www.motomatti.fi/2016/12/vanha-5-vaihteinen_28.html

Biltemasta kävin hakemassa aikanaan liukuvasarasetin mutta nyt en sitä heidän varustuksestaan löytänyt. Voi olla että hain väärällä sanalla. Noista svenssoneiden slangista tiedä... Laaja setti eikä paljon maksanut.
Motonetillä on useaa rahaa vastaan pienempi setti: https://www.motonet.fi/fi/tuote/3830840/Laakereiden-ja-tiivisteiden-irrotustyokalusarja.
Nojaa: aika samanlainen se munkin sarjani on: http://www.motomatti.fi/2012/01/laakerien-massaulosvetaja.html
Paitsi paljon halvempi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Laakerin ulosvedin
« Vastaus #2 : Marraskuu 04, 2019, 08:39:43 ap »
Biltemassa ennen oli sisäpuolinen laakerin ulosvedin, joka myös toimi. Oli millikokoa, niin euroista ja japseista lähti siivosti laakerit. Äkkivilkaisulla ei enää ollut. Malliltaan sellainen kaksikynsinen, leviävä. Olisko sitten IKH/motone jne akselilla tarjolla.

Halpa vetäjä tulee tietenkin hitsaamalla tuohon keskelle ripa ja liukuvasaralla neppaa irti. Tai pelkästään hitsaa muutaman tällin sisä- ja ulkokehän välille, niin kutistuu laakeri jäähtyessään.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Laakerin ulosvedin
« Vastaus #3 : Marraskuu 04, 2019, 17:43:36 ip »
Tai kääntää sen kopan alassuin ja lämmittää ulkopuolelta kuumailmapuhaltimella. Laakeri putoaa hetken kuluttua pöydälle.
Paitsi jos on liimattu, ei ehkä putoa itsestään.
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 05, 2019, 21:32:57 ip kirjoittanut Pekka »
Sohc van Helmi.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Laakerin ulosvedin
« Vastaus #4 : Marraskuu 04, 2019, 21:17:22 ip »
Tai kääntää sen kopan alasusin ja lämmittää ulkopuolelta kuumailmapuhaltimella. Laakeri putoaa hetken kuluttua pöydälle.
Paitsi jos on liimattu, ei ehkä putoa itsestään.

No niinhän se sieltä kopsahti irti pelkällä lämmöllä. ;D

Kauhian iso päittäisvälys on tuossa siirtäjän rummussa. Shimmipaloja on onneksi tullut hommattua joskus riittävästi.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

egon

  • Viestejä: 973
Vs: Laakerin ulosvedin
« Vastaus #5 : Marraskuu 05, 2019, 14:15:24 ip »
Rummun shimmaamiseen kannattaa varata hiukan aikaa ja hermoja. Parhaiten siinä etenee niin että kasaa akselit, rummun ja siirtohaarukat lootan kanteen pystyyn, niin kytkentäsakaroiden valykset pystyy mittailemaan vaikka rakotulkilla. On meinaan, käynyt oikein tutulle kaverille niinkin, että kun jokin välys on jäänyt pienelle ja kun aika on syönyt hiukan lisää välyksiä, on alkanut kykentärengas napsimaan hammaspyörän sakaroihin kun pyörä on käynyt tyhjäkäyntiä vapaalla hiukan alamäessä. Sen kyllä kuulee, mutta ei vaikuta kauhean vaaralliselta, mutta hetken napusteltuaan korkkasi mutterista se vasenkätinen kierre kytkimen puoleisesta päästä. Loota alkoi sitten hylkiä vaihdetta. Kuluneen siirtohaarukan kylkeen levitettiin sitten vaan kylmän viileesti ohut kerros kovajuotetta, liipattiin sileäksi ja shimmattiin niin hyvin kun osattiin ja on tuo siinä nyt muutamia tuhansia kilometrejä taas pyörinyt.