Kirjoittaja Aihe: Centauron bensahana  (Luettu 4186 kertaa)

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Centauron bensahana
« : Maaliskuu 26, 2014, 10:10:55 ap »
Huomasin kausihuollon jälkeen asentaessani tankkia paikalleen, että V10:n sähköisestä bensahanasta (GU02105300) oli toinen johdin katkennut juuresta ja toinenkin oli osittain poikki. Ilmeisesti tärinän ja vedon poiston puutteen takia haurastunut ajan kanssa. Onneksi ei Puolassa rekkajonoa ohittaessa sattunut. Olisi aiheuttanut varmasti jonkunlaisen keskeytyksen reissuun.

Hana toimii siten, että kun virta on katkaistuna solenoidi ei vedä ja hana on kiinni. Kulku jatkuu virran katkeamisen jälkeen niin kauan kuin painetta riittää ruiskusuuttimille. No, tankki kyljelleen pöydälle ja hanaa irroittamaan. Parikaapeli menee muovivalun läpi solenoidille, joten jotta voisi juottaa ehjää johdinta suoraan solenoidin juotoskorvaan, pitäisi muovivalu poistaa esim kuumailmapuhaltimella lämmittämällä. Siihen en ryhtynyt, koska tällöin koko hana kuumenee ja solenoidin käämit ovat vaarassa sulaa oikosulkuun. Hana muuten maksaa 115€ TLM:ssä. Päädyin juottamaan ehjää johdinta suoraan katkenneisiin säikeisiin. Ei tämä ratkaisu ole pitemmän päälle hyvä, joten tilasin välittömästi Heinolta Daytona RS:n käsikäyttöisen hanan (GU01105460), jolla hintaa on vähän päälle pari kymppiä. Toimitusajaksi luvattiin pari viikkoa siitä, kun tekevät seuraavan tilauksen eli yhteensä n. kolme viikkoa. Kerron kyllä aikanaan sopiiko kierteisiin ja toimiiko käsikäyttöinen hana Centauron ECUn softan kanssa, vai pitääkö huijata 40ohmin vastuksella.
Forza Moto Guzzi!

JuhaV

  • Vieras
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #1 : Maaliskuu 26, 2014, 12:54:11 ip »
Joo, kerro ! Kiinnostaa kovasti ( http://v2tre.wordpress.com/2014/03/23/hommat-jatkuu/ )
Luulen, mutten tiedä varmasti, että ECU ei ymmärrä tutkia sitä onko johtojen päässä hana vai ei. Se vaan tökkää sinne jännitettä kun virta on päällä / kone käy.

- JuhaV

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #2 : Maaliskuu 26, 2014, 16:14:47 ip »
Samaa arvelen, mutta sittenpä se selviää.
Forza Moto Guzzi!

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #3 : Maaliskuu 26, 2014, 18:37:02 ip »
On kokemusta tuosta hanasta: jos virta on hanalta poikki ei matka katkea. Pumppu kykenee vetämään sen verran kovaa että se pieni puikko jonka päässä on O-rengas siellä hanan sisällä aukeaa. Tosin pumppu pitää silloin aika moista mekkalaa eli kavitoi todennäköisesti. Kun näin käy niin matkan jatkamiseksi puretaan hana ja otetaan se O-rengas pois ja kootaan hana.
Olen muutaman johtokatkoisen hanan korjannut kaivamalla mekaanisesti hieman johtimen päätä esiin ja juottamalla siihen uuden johtimen. Sen jälkeen eristeeksi kuumaliimaa ja johtimet käämin kotelon kylkeä myöden ylös ja koko laite liimasukan sisään. Eli rakenteelle tulee samalla eriste ja johtimille vedonpoisto.

Tampereella kulkee ainakin kaksi näin korjattua pyörää ja Espoossakin yksi.

Ecu ei tiedä mitään hanan toiminnasta. Muutoinhan jos hana ei ole auki niin ecu ei antaisi käynnistää. 16M-ecu on melko "tyhmä" moottorinohjaus näiltä osin. Kuulemma vain hieman monimutkaisempi kuin ovipumppu.

Jos käsikäyttöisen hanan unohtaa kiinni niin pumppu kyllä siitä nostaa mekkalan mutta kannattanee koittaa muistaa avata hana ennen käynnistystä. Pumppu tuskin pitää kuivana käynnistä. Hana ei ole mitenkään välttämätön: Velipojan ex-Calissa taisi olla pari vuotta vain liitin hanan tilalla.

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #4 : Maaliskuu 26, 2014, 19:59:11 ip »
Samantapaisen korjauksen tein. Hanaa ei normaalisti tarvitse muuhun kuin, että ei tarvitse tyhjentämisen tai tulppaamisen kanssa kikkailla tankkia poistettaessa. Talveksi hana on hyvä sulkea muutenkin.
Forza Moto Guzzi!

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #5 : Maaliskuu 26, 2014, 20:03:32 ip »
Onkohan tuo pumppu yhtä herkkä tyhjänä pyörimiselle, kuin autoissa oleva Boschin vastaava? Oma sai joskus ilmaa liian pienen imuputken takia. Muistoksi siitä pumppuun jäi nariseva käyntiääni..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Velipoika

  • Viestejä: 70
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #6 : Maaliskuu 26, 2014, 20:40:27 ip »
Lainaus
Velipojan ex-Calissa taisi olla pari vuotta vain liitin hanan tilalla.
Juu oli ja hana korjattiin paikallisessa amiksessa sähkö/elektroniikkapuolella. Ex-cali tuli tänään vastaan kylällä joten hana varmaan toimii vielä. Kyllä pumppu jaksoi vetää hanan auki mutta ilmeisen koville se otti äänestä päätellen.

Ekku

  • Viestejä: 894
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #7 : Maaliskuu 27, 2014, 07:22:24 ap »
Kyllä ne johdot on tinattu siinä minunkin centauro-aihiossa.

Tosin minulla on kyllä yksi uusi hana varastossa, mutta se on ainakin rakentelun kannalta hankalan mallinen, kun se on sellainen pitkä pötkylä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #8 : Maaliskuu 27, 2014, 08:33:23 ap »
Eikös tuossa Ekku kannata tehdä, kun kerran uusi tankki tulee, pelkkä putkilähtö tankin pohjaan ja letkun välille pikaliitin irroitusta varten. Tai jos välttämättä hanan haluaa, niin joku Pingelin tms hana letkun väliin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #9 : Maaliskuu 27, 2014, 09:48:09 ap »
Sulkeva pikaliitin on varsin kätevä osittainen bensiinihanan korvike eikä siitä liene haittaa juurikaan silloin kun on sähköinen polttainepumppu. Pyörimätön pumppu mahdollisine venttiileineen on melko tehokas hanan korvike. Kaasutinmoottoriin yksinomaan pikaliitintä ei voi oikein suositella koska se ei kytkettynä katkaise polttoaineen kulkua jos kaasutin alkaa tulvia. Jos sitä taasen käyttää hanan korvikkeena niin saattaa liitin kulua äkkiä. Toisaalta, eivät ne ole välttämättä kalliita: http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Moottoripyorat/Varaosat/Polttoainesuodatin/Pikaliitanta-polttoaineletkuun-82579/

Tuota liitintä olen käyttänyt polttoaineen paluuletkussa. Ilmeisesti on riittävän avara koska ruiskutuspaine on edelleen säädetyn suuruinen. Paineellisen letkuun (+3bar) en sitä ole uskaltanut laittaa vaan ainoastaan noihin paineettomiin linjoihin.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Centauron bensahana
« Vastaus #10 : Maaliskuu 27, 2014, 10:01:51 ap »
Mulla on tuollainen pikkulohkossa hanan korvikkeena. Ei ole neulat vuotaneet..
Hyvä pyörä, parempi mieli.