Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: TimoEv - Huhtikuu 28, 2020, 16:34:05 ip
-
Olen sekaantunut ammattimerenkulkuun vesibussi -tasolla. Tuli ilmi, että veneen isot akut eivät lataudu. Laturi kyllä toimii. Päätelmä oli, että akut ovat sököt ja pitäisi hankkia uudet. Kyseessä on kuitenkin 24V kapine ja useampi kpl 200Ah akkuja = maksaa!!!
Tänään selvisi, että se hieno ja upea automaattilaturi ei tee mitään, jos siihen liitetyn akun/akuston lähtöjännite on liian pieni. Kytkettiin rinnalle erillinen apuakku tunniksi ja kas! Sähköä tulla tupruaa laturista.
On kuulemma ihan normijuttu C-Tekin latureissa. Tiedä sitten... Mutta hyvä muistaa tuokin.
Tämmösellä sitten kesällä: https://www.helsinginvenetaksi.fi/veneet/nordic-swan-edustusvene
-
C-Tek laturi ei aloita latausta jos akun jännite on alle 2V. Sama kiusallinen ominaisuus taitaa sisältyä yleisesti "älylatureihin".
Jos ne paatin akut ovat talven aikana maatuneet alle 2V jännitteeseen, taitaa sinne akkukauppaan tulla joka tapauksessa
asiaa kohtapuolin.
Kannattaa varoa jos asiakkaaksi aikoo, voi joutua soutuhommiin.
Ja jos akut ovat ns. kalsium akkuja, niitä on vaikea saada lataantumaan uudelleen jos ovat päässeet syväpurkautumaan.
Ei yleensä onnistu lainkaan tavallisella laturilla ja normaali konstein.
-
Ei pidä tuomita kaikkia C-Tekejä: jossain mallissa on myös akun herätystoiminto. Mikäli olen tulkinnut ohjettaan oikein.
-
Ei se ollut tuomio vaan ominaisuus, mikä näyttäisi olevan kuluttajille tarkoitetuissa latureissa.
Ammattitason laitteissa akun kunnontestausominaisuus huolehtii samasta asiasta, ettei yritetä turhaan ladata pilalle mennyttä akkua.
https://www.ctek.com/fi/products?page=2
Tarvii olla kaksi laturia, manuaalisäätöisellä herätellään akku latauskuntoon ja älylaturilla loput.
-
Tuosta syystä jotkut herättävät hyytyneen akun isommalla akulla tai vanhan mallisella älyttömällä laturilla, ennen kuin antavat C-Tekin hoitaa hommansa. Oma C-Tek on jotain 15 vuotta vanha ja hyvin potkii.
-
Oman C-Tekin käyttöpainike, ilmeisesti jonkinlainen kalvokytkin, ei oikein pelaa, pitää painaa aika kovaan ja pitkään. On aika varmaan hankkia uusi. Tätä vähän harkitsen tulevaisuus mielessä: https://www.biltema.fi/autoilu---mp/akut-ja-tarvikkeet/akkulaturit/akkulaturi-lyijyhappo--ja-lifepo4-akuille-2000040498
Toki löytyy vuosikymmeniä vanha Matti-laturi ja sitten C-Tekin halpiskopio. Silläkin ovat akut täyttyneet.
-
>> Kannattaa varoa jos asiakkaaksi aikoo, voi joutua soutuhommiin. <<
Olis siinä melomista... No, nuohan ovat ns. kulutusakkuja, startti- ja hätäakut ovat ihan erilliset. Nuo ovat keittiölaitteita varten, ettei tarvi pörisyttää pääkoneita. Jääkaappi, hella ja uuni, liesituuletin, apkone, kalasavustin jne.
No, kippari soitti ja kertoi akkufirman miehen käyneen testerillä tutkimassa ne akut. Hyvässä kunnossa olivat - ei päässyt myymään uusia.
Tänään alkaa pitkä kuormituskoe tavallisessa käyttötilanteessa.
-
Matin mainitsemaa ongelmaa myös omassa C-tecisssä eikä ole kyllä huimasti käytytty laite, saa välillä painella aika monesti että saa
laitteen tulille >:(
-
Matin mainitsemaa ongelmaa myös omassa C-tecisssä eikä ole kyllä huimasti käytytty laite, saa välillä painella aika monesti että saa
laitteen tulille >:(
Ja täällä myös, sama vika. Tiuhaan tahtiin pitää painella sitä nappia aika pitkäänkin, ennen kuin suostuu toimimaan. Kerran luin netistä, että vika on kohtalaisen yleinen. Liekkö niin, että jokin kosketuspinta on herkkä hapettumaan.
Jouko
-
Mulla on kaks C-tech'iä. Toinen tottelee kerrasta, toista pitää "painella" useamman kerra, että asettuu lataamaan halutulla tavalla. Ovat kutakuinkin saman ikäisiä. Oisko vaan kyse laatuvaihtelusta?
mosa
-
Ei se mode-nappi ole kalvokytkin vaan laturin piirikortille tinattu mikrokytkin.
Laturin kun avaa, saa kytkimen elvytettyä kontakti sprayllä ja pienellä herkistelyllä.
https://www.youtube.com/watch?v=5Rx_RXGKGj4
Sama ohje todennäköisesti pätee myös kloonilatureihin.
-
Ei se mode-nappi ole kalvokytkin vaan laturin piirikortille tinattu mikrokytkin.
Laturin kun avaa, saa kytkimen elvytettyä kontakti sprayllä ja pienellä herkistelyllä.
https://www.youtube.com/watch?v=5Rx_RXGKGj4
Sama ohje todennäköisesti pätee myös kloonilatureihin.
Kiitos. Toteutan kun kerkiän.
Oliko kellään kokemuksia tuosta Bilteman monitoimilaturista?
Vai aloitanko testin itsenäisesti?
-
Urponkin tekisi taas mieli kokeilla Bilteman laatua. Grillilämpömittari 10€.
Aiempien ostokokemuksien perusteella arvioisin, että n. 50% todennäköisyydellä
saa toimivan pelin. Näkemättä arvioisin, että akkulaturissa todennäköisyys on
suurempi, ehkä 70-80%.
Edit:
Arvaus: Akkuklipsit huonot, tarrat liimattu vähän vinoon, repsottaa valmiiksi jostain kulmasta.
Piirilevyllä olevat ledit eivät ole osuneet aivan kotelon reikien kohdalle. Sähköisesti sinänsä
toimiva.
-
Muistinkin juuri, että mullahan on tallissa avaamattomassa paketissa joku Bilteman 12/24v älylaturi. On varmaan vuoden jo ollut. Hups. Pitäisköhän ottaa käyttöön.
-
Arvaus: Akkuklipsit huonot, tarrat liimattu vähän vinoon, repsottaa valmiiksi jostain kulmasta.
Piirilevyllä olevat ledit eivät ole osuneet aivan kotelon reikien kohdalle. Sähköisesti sinänsä
toimiva.
Pitää käydä katsomassa lasit silmillä miltä esittelykappale näyttää. Se sinänsä ei kaikkea kerro myyntikappaleen tilanteesta. Mutta monitoimisuus tekee siitä, hintaansa nähden, tarpeellisen työvälineen. Mikäli toimii.
Bilteman takuu on puoli vuotta. On ollut joitakin tuotteita jotka olen palauttanut mutta en enää pitkään aikaan ole sieltä sutta saanut. Toki kriittinen silmäkin on kehittynyt.
Akkuklipsit ovat itseltä: teen yleensä latureille sen että laitan klipsien tilalle kaksinapaisen pikaliittimen. Omissä käyttöpyörissäni on myös asennettuna akunnapoihin johtopari joissa on liittimen vastakappale. Vaiva ei ole iso: korkeintaan 30cm kaksoisjohdinta, kaksi 6mm:n Abikoa ja toiseen päähän kaksinapainen liitin. Olen käyttänyt Supersealia tarkoitukseen. Näin siksi koska latureiden mukana tulee vain yksi vastaava johdin. Eikä aina sitäkään.
Ei tarvitse edes satulaa irrottaa kun saa näin turvallisesti latauksen käyttöön. Sama liitin toimii myös mahdollisten lisälaitteiden käyttövoimalähteenä.
Joissakin pyörissäni, kuten 1400 Californiassa on akun esille kaivaminen työlästä sillä sen ja ECUn päällä, satulan lisäksi, on melko suurikokoinen kansi kiinni kuudella ruuvilla ja kahdella eri kantatyypillä.
Toinen pyörä on Centauro jossa akku on hankalasti. Siinä akku lepää kyljellään vaihdelaatikon ja takapyörän välissä. Sinne suunnittelin LiFePo-patteria vastaavalla varustuksella.
Myös alkoholipyörän akku on vaihteiston takana. Olen suosinut 16 - 20 Ah:n akkuja. Latautuvat nopeasti täyteen jopa pienitehoisella Saprisan laturilla.
-
Vintageen ja Savageen oon kans laittanu nuo C-Techin mukana tulleet pikaliitinjohtimet, niin ei tarvi kaivaa akun napoja esille eikä ees satulaa irrottaa. Vintagessa on vakiona virran ulostuloon "tupakansytytinnaaraskappale". Olen kuullut, että akun lataus onnistuisi myös tuota kautta, kunhan laittaa laturin parijohtoon vastaavan urostulpan. Ite en oo kokeillu. Onko muilla kokemusta tuosta latausmahdollisuudesta?
mosa
-
Vintagessa on vakiona virran ulostuloon "tupakansytytinnaaraskappale". Olen kuullut, että akun lataus onnistuisi myös tuota kautta, kunhan laittaa laturin parijohtoon vastaavan urostulpan. Ite en oo kokeillu. Onko muilla kokemusta tuosta latausmahdollisuudesta?
Riippuu varmaan vähän miten se on kytketty. Voi olla että siitä ei virta liiku jos virta ei oo virtalukosta päällä.
-
Kyllä se onnistuu. Aikoinaan jo -03 Stonessakin oli tuo mahdollisuus ja otin siitä virran telttavaloonkin.