Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Julleropaaja - Marraskuu 15, 2014, 09:28:02 ap

Otsikko: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Julleropaaja - Marraskuu 15, 2014, 09:28:02 ap
Tervehdys foorumille.

Vihdoinkin yksi virstanpylväs saavutettu ja Guzzi on tallissa. Edellinen virstanpylväs oli HD ja se on kokeiltu ja ei ollut pettymys ollenkaan, joten Guzzille on rima asetettu kohtuullisen korkealle.

Pyörä on siis California 1100i EV vuodelta 1999 ja tuli minulle "projektina". Pyörä seissyt käsittääkseni menneen kesän eli ajettu viimeksi 2013 kaudella.

Akku on ladattu täyteen, sulakkeet ja releet katsottu hapettumien varalta.

Se mitä pyörä ei tee, on käynnistyminen. Mutta se mitä tekee ja on tsekattu on seuraavat:
- akussa virtaa
- uutta bensaa tankissa
- startti pyörittää nätisti ja puristukset tuntuu olevan kotona ja mekaanisesti kaikki tuntuisi olevan kohdillaan
- kipinä tulee
- suuttimet saa jaksotettua virtaa startatessa
- virrat kun kääntää päälle, käynnistyy bensapumppu ja tekee paineen, myös startatessa pumppu on päällä ja starttauksen jälkeen pumppu muutaman sekunnin päällä
- kun kylmänä starttaa, hörähtää käyntii ja sammuu välittömästi, uusi starttaus ja sama, kolmannella ja ehkä jopa neljännellä sama juttu. Sitten ei lupaakaan. Useamman tunnin seisotus, että mopo täysin "kylmä" ja sitten sama eli 2-4 ekalla starttauksella hörähdys ja sitten ei mitään

Seuraavat toimet on tänään:
- jotenkin selvittää polttoainepaine
- katsoa että tankki saa korvausilmaa (tankin korkkiin ei avainta eli kehys irti korkkeineen)
- starttipilotin avustuksella starttaus jolloin saa varmuuden onko syynä kipinä- vai polttoaineongelma
- jalkatuen sähköt, ainakaan mittaristossa ei pala mitään valoa on jalka ylhäällä tai alhaalla, tosin ei ole ohjekirjaa että tietäisi pitääkö jokin valo palaakaan?

Tulisiko jotain ideaa arvon konkareilla mitä vielä voisi koittaa?

Onneksi ajokausi on vielä pitkällä eli kerkiää kiroilemaan ja nakkaamaan jakoavaimet pellolle vielä monta kertaa ennen kuin voi tien päälle päästä.

Yksi kysmys on olisi mikä on led-poltin, joka on vasemman sivuposken takana ecun vieressä? Siitä oli toinen johto irti ja kun hetken tutkin niin oli toinenkin johto irti. Ecun vieressä myös 3-napainen liitin irrallaan, onko tällä jokin syvempi tarkoitus?

On kyllä omaan silmään upean oloinen pyörä ja uskon että ajokaan ei tuota pettymystä

Kiitos hyvästä foorumista, josta on löytynyt jo tietoa vaikka kuinka paljon. Pyöriä on ollut ties mitä kuttaperkka-singereitä, vanhaa tuutti-hondaa ja katuenskoja, puhumattakaan lapsuuden motocross-pyöristä. Mutta jotenkin vaan nuo customit viehättää, ehkä on vähän sellainen laiskanpulskea kaveri, jolla ei ole kiire ja voi ajaa rennosti nauttia matkateosta  :)

Juha, Mäntsälä
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TimoEv - Marraskuu 15, 2014, 10:02:21 ap
Sähköä on ja käynnistyssekvenssi tuntuu pelaavan, koska hörähtää. Tietenkin on hyvä ne releet oik. posken alla irroittaa ja kiinniittä muutaman kerran kantahapettumien poistamiseks, kun se ei ole mikään projekti.
"Jalka alhaalla" -merkkivaloa ei ole. Koneen pitää sammua, jos jalka alhaalla pistää vaihteen päälle. Palaakos muuten vihreä vapaavalo vaihteen vapaalla? Vapaavaihteen kytkin on semmonen messinkipötkylä, ettei se juurikaan mene rikki, vaan merkkivalopolttimo saattaa pimentyä. Minä olen vaihtanut omaan lehdlamput ( Motonet 2 kpl pakkaus ~5€ ). Tosin edelliskesänä sellainenkin pimeni.

Muuten vaikuttaa polttoaineongelmaan ja/tai ilmansaantiin liittyvältä. Oletko muuten tarkistanut mm. imukurkkujen ( ovat kumia ) kunnon ja kireyden? Niitä ei saa kiristää ns. apinan raivolla, etteivät murennu. Jos ovat kovin huonoja, niin Motomatilta taannoin sai ostaa uusia.
Eikös tuossa ole erillinen pumppu ja erillinen filtteri tankin alla? Filtterin vaihto on pikkujuttu ja saattaa olla hyvä idea samalla uusia letku, kun se maksaa ~5€/m.. Tullaisessa rakenteessa on bensan paluuletku tankin etuosan regulaattoriin. Onhan letkut kiinni?

Saako tankki korvausilmaa? Jos startatessa tankkiin tulee ilmanpuute, niin eipä se pumppu kauaa jaksa. Korkki on, kuten totesit, saatava auki jotenkin. Korkki itsessään on helppo purkaa osiksi ja korjata / tarkistaa.

Eipä tässä tähän hätiin osaa muuta...

Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 15, 2014, 10:08:32 ap
Jos on tankin ulkopuolinen pumppu, niin on myös se sähköinen hana. Tuon toiminta kannattaa tarkastaa. Jos on pidempään ollut toimimatta, ei pumppu jaksa imeä suljetun hanan läpi. 
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 10:46:40 ap
Jotenkin kuulostaisi että ei saa tankki ilmaa.?
Suhahtaako kun avaat korkin hörähtämisen jälkeen, jos niin korkki tukossa.
Sen pa pumpun pitäisi käydä pari sekunttia kun virrat päälle, jos startatessakin päälle niin sekin viittaisi edelliseen.
Tuskin suodatin niin tukossa.
No, amatöörinä en arvaile enempää, kunhan asiantuntevat heräilee niin varmasti hyvät neuvot.

Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 11:01:51 ap
Dinseltä osia:
http://www.stein-dinse.biz//eliste/index.php
Uusi korkki avaimella näkyy kustantavan 55e.
Aika hankalaa tankata jos ei avainta.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 11:04:44 ap
Jalan kytkin ei sytytä valoa mittaristoon.
Jos jalan kytkin toimii, niin ei starttaa jalka alhaalla ollenkaan.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 15, 2014, 11:30:28 ap
Korkki tukossa käy kyllä pidempään, kuin muutaman sekunnin. Vara-avaimella korkki irti ja käynnistelemään, sillähän tuo on testattu.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Julleropaaja - Marraskuu 15, 2014, 12:08:45 ip
Taas hetki tutkailtu lisää aparaattia.

Tankin korkki kauluksineen ruuveilla irti. Ei vaikutusta käynnistyvyyteen. Eli korvausilman puute tuo ei ole.

Releet ja sulakkeet pari kertaa irroitin. Hapettuneen oloiset sulakkeet vaihdoin. Releet ulkoisesti hyväkuntoiset, jokainen virrat päällä ollessa irroitettaessa teki jotain eli tuntuvat toimivan.

Jalan katkaisin ilmeisesti sökö, koska johto napsaistu poikki. Johdot yhteen ja eipä starttaa eikä pa-pumppukaan lähde päälle, kuten GuzGuz totesikin.

Neutral valo palaa ja sammuu kun vaihteen kytkee päälle.

Melkein alan kallistumaan tuon pa-suodattimen ja tankin sähköisen hanan puoleen. Ohjataanko sähköistä hanaa ihan normaalisti 12v sisään ja hana aukeaa? Toinen mikä tuli mieleen, niin kaasaripeleissä pitkään seisonut 95E kyllä saa suuttimet tukkoon, mutta ruiskuissa yleensä paine on sen verran reilu, että suutin sen verran virtaa että jotenkin käyntiin lähtee.

Jos tosiaan on tankin ulkopuolinen bensapumppu, niin ilmeisesti sitten voisi tankin ottaa pois ja "juottaa" pumppua erillisestä säiliöstä, jolloin sähköisen hanan toiminta ohitettu.

Kumiset imukurkut kiinni hyvin, alkavaa halkeilua nähtävillä, mutta ei vielä puhki kuitenkaan.

Joissain autoissa paluupuolen paineensäädin ollut sökö ja samanlaiset oireet joskus, testattu puristamalla letkupihdeillä paluuletkua hieman tukkoon starttauksen aikana, jolloin pa-paineet riittävällä tasolla.

Varsin merkillinen aparaatti.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 12:41:27 ip
Joo, jos pitkään seissyt tankki vajaana, niin on voinut ruostua pönttö ja hileet tukkisi suodattimen.
Ehkä.
Hanasta, niin ainakin aikanaan omistamassani Nevadassani oli sähköinen hana ja se päästi hennon kliksauksen kun virrat päälle.
Niin pienen ettei sitä kuullut kuin korva melkein kiinni.
En tiedä onko Caleissa sama versio, vois hyvinkin olla.
Tuossa mallissa lienee tosiaan ulkopuolinen pumppu ja suodin.
Ohittaa suodin ja hana kuulostaa pätevältä, selviää asioita.
Pumppuhan on vasta suodattimen jäkeen, eli pitäisi onnistua.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 15, 2014, 13:39:17 ip
Tuon hanan tyyppivika on johtojen katkeaminen juuresta. Haulla löytyy palstalta ihan tuorettakin juttua aiheesta.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Julleropaaja - Marraskuu 15, 2014, 14:07:46 ip
Ja taas hiukan tallissa väkerretty.

Polttoainehana päästää pienen kliksahduksen kun kääntää virrat päälle ja sulaketta poistaa.

Polttoainepainemittarin laitoin paluuletkun ja tankin regulaattorin väliin ja paineista ei ole pulaa todellakaan. Startatessa ja niin kauan kuin pa-pumppu on päällä, on paineet reilu 7bar, ainakin mittarin asteikko loppuu 7bar ja nousee siitä hiukan yli. Kun pumppu sammuu, laskee paineet ja jää noin 1,6bar eikä ainakaan vartin seisonnan jälkeen ollut laskenut yhtään.

Paineet suoraan sanoen tuntuisi olevan aika paljon yläkantissa. Guzzeista en tiedä, mutta ruiskuautoissa paineet olleet 1,5 - 3,5bar välissä, riippuen ruiskutusjärjestelmästä.

Ilmanputsarikotelon avasin ja suodatin ok.

Tuntuisi siis että pytyissä on ilmaa, polttoainetta, kipinää ja puristuksia, yleensä ei ottomoottorit muuta kaipaa käydäkseen.

Pitää ottaa jostain irrallinen säädettävä polttoaineen paineensäädin ja laittaa sitä kautta paluu ja kokeilla eri paineilla olisiko apua.

Just sain starttipilottia, joten sillä varmistan että syy tosiaankin polttoainepuolella. Mikään ei ole turhauttavampaa kuin paukuttaa päätä seinään ja etsiä vikaa osa-alueesta joka onkin kunnossa.

Ei muuta kuin kahvitauko nyt ja takaisin talliin. Onhan se piru jos ei tänä viikonloppuna pääse tyyppejä pyörällä ottamaan.....
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TimoEv - Marraskuu 15, 2014, 14:58:56 ip
>> Jos jalan kytkin toimii, niin ei starttaa jalka alhaalla ollenkaan. <<
Tuotaaa...kyllä mun Guzzit on aina käynyt hyvin jalka alhaalla ja vaihde vapaalla.
Neada, Stone, EV ja Special.
En tietenkään tiedä muista malleista ja / tai malliversioista.

Tuon sähköisen hanan voi tarkistaa helposti irroittamalla siitä letkun ja pistämällä sopivan pätkän tilalle ja luruttaa bensaa kanisteriin virrat päällä. Tuollainen sähköinen hana on tyypillisesti rikki siten, ettei bensaa tule lainkaan tai sitten tulee vaikka ilman virtaa.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Camn - Marraskuu 15, 2014, 15:07:47 ip
Tervetuloa, olet ystävien seurassa :). (Cali EV turmeli tämänkin viattoman mielen aikanaan)
Lainaus
starttauksen jälkeen pumppu muutaman sekunnin päällä - paineet reilu 7bar / kun pumppu sammuu, laskee paineet ja jää noin 1,6bar
Lataa pyörään sopiva workshop manual ensimmäiseksi:
http://www.thisoldtractor.com/moto_guzzi_misc_workshop_manuals___shop_manuals___service_manuals.html (http://www.thisoldtractor.com/moto_guzzi_misc_workshop_manuals___shop_manuals___service_manuals.html)
http://www.guzzitek.org/gb/atelier_gb.htm (http://www.guzzitek.org/gb/atelier_gb.htm)

Paineen pitäisi olla 3, +/- 0,2 bar koko ajan.  Kun moottori käy, polttoainepumppu käy koko ajan, polttoaine kiertää suodattimen läpi ja paineensäädin pitää huolen oikeasta paineesta. Sähkökaaviosta näet mitä kautta virta pumpulle tulee.

Lainaus
Ecun vieressä myös 3-napainen liitin irrallaan
http://www.guzziclub.fi/hscms/foorumi/index.php?topic=3793.0 (http://www.guzziclub.fi/hscms/foorumi/index.php?topic=3793.)
Jos ei lähde pikakonstein "halki, poikki ja pinoon" menetelmin, tällä lähtee.  1999 taisi olla P8 moottorinohjausyksikkö, mutta kyllä sieltäkin vikakoodit ja testaukset löytyvät.  Jos ecu on P8 niin Guzzin ns. "EFI manual" joka tehtiin selvittämään polttoaineenruiskutuksen periaatteita (kun asia oli vielä uutta) sopii erityisen hyvin.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 15, 2014, 16:11:07 ip

Vakiokuntoisena ei sano pumppu eikä startti mitään jalka alhaalla. Sammuu myös heti, jos jalan heilauttaa sivulle käynnissä.

>> Jos jalan kytkin toimii, niin ei starttaa jalka alhaalla ollenkaan. <<
Tuotaaa...kyllä mun Guzzit on aina käynyt hyvin jalka alhaalla ja vaihde vapaalla.
Neada, Stone, EV ja Special.
En tietenkään tiedä muista malleista ja / tai malliversioista.

Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Julleropaaja - Marraskuu 15, 2014, 17:16:16 ip
Koskaan en ole sortunut itsestäänselvyyksiin ja taas sorruin  >:(

Se että alussa on hyvä kipinä, ei tarkoita sitä että kipinä olisi hyvä jatkossa. Tankin huohotus ollut jotenkin tukossa -> bensanpaine tapissaan -> tulpat kastuneet kunnolla ja pilalla -> ei kipinää (tai on mutta eletrodin ja kuoren välissä jotain pientä) ja ei tietenkään käynnisty. Nyt kaikki purkamalla ja tankin korkkia avaamalla jotenkin huohotus tullut kuntoon, mutta tulpat pilalla.

Hyllyssä oli vanhat moottorikelkan tulpat, ne paikalleen ja koeajolle. Toimii hyvin ja onpahan ruiskuvinkkelissä hyvä vääntö ilman kaasarikoneen tukehtumista tai muita "ominaisuuksia".

Nyt onkin enään ainoana vikana nopeusmittari, joka ei näytä toimivan. Mittariston päässä teipatin vaijerin kiinnityksenä nippuside ???

Taas oppi sen, että kun vikaa hakee, niin aina jossain välissä varmistaa että kerran tarkastetut kohdat toimii yhä. Eikä vaan sorru itsestäänselvyyksiin ja olettaa, että kerran alussa testattu yhä toimii muiden osien ropellusten jälkeen.

Mutta pakko sanoa että onhan aktiivinen ja äärimmäisen positiivisesti yllättänyt foorumi ja harrastajayhteisö.

Ja yllättävän hyvin löytyy tietoa tuohon pyörään. Owners manualin ja workshop manualin jo latasinkin koneelle.

Suuri kiitos avusta.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Julleropaaja - Marraskuu 15, 2014, 17:29:22 ip
Vielä pari kysymystä olisi jäljellä.

Eli mikä mahtaa olla tuo pieni led-valo joka on vasemman sivuposken takana? Siitä en löytänyt pikaisella selauksella mainintaa kummastakaan manuaalista. Jossain sähkökaavissa oli joku maininta ledistä mutta samassa myös "not installed", siinäkään ei mainintaa mikä sen tarkoitus on jos nyt se olisi johonkin asennettu.

Saisiko jostain kätevästi huoltopakettia eli öljyt, öljy- ja ilmasuodit, peräöljyt ja tulpat?

Tuo on tuontipyörä ja siinä on mailimittari. Onko tietoa onko kaikissa Guzzi Caleissa tai vaan osassa vientipyöriä (britit, japsit) mailimittari?

Onko nopeusmittarissa ja lähinnä vaijerin vaihdossa mitään mitä tulisi varoa (murtuvat kiinnikkeet, putoavat osat) tai tehdä varoen?

Tankki poissa sai tarkastettua että pa-letkut on kunnossa, lähes kaikki olikin aika tuoreita multifuel-letkuja.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: motomatti - Marraskuu 15, 2014, 18:38:42 ip
Lainaus
Eli mikä mahtaa olla tuo pieni led-valo joka on vasemman sivuposken takana?
Digitaalisen moottorinohjauksen "vikavalo" joka ilmaisee tietyllä koodauksella mahdollisia häiriöitä järjestelmässä.
Saman asian hoitaa paremmin GuzziDiag-ohjelma jonka löydät pyörääsi tästä: http://www.von-der-salierburg.de/download/GuzziDiag/

Lainaus
Saisiko jostain kätevästi huoltopakettia eli öljyt, öljy- ja ilmasuodit, peräöljyt ja tulpat?
Itse hakisin tarvittavat hilkkeet Motonetistä http://www.motonet.fi/fi/varaosat/1308/960581/moottoripyorat-skootterit/moto-guzzi/1100cc ja/tai Storm-Motorista. http://www.storm-motor.fi

Lainaus
Onko tietoa onko kaikissa Guzzi Caleissa tai vaan osassa vientipyöriä (britit, japsit) mailimittari?
Mailimaissa mailimittari, muutoin kilometrimittari. On olemassa myös malli jossa on molemmat lukemat samassa taulussa. Suomessa vaaditaan kilometrimittari mutta olen kuullut kyllä muutakin tai asiaan ei ole kiinnitetty huomiota.

Lainaus
Onko nopeusmittarissa ja lähinnä vaijerin vaihdossa mitään mitä tulisi varoa?
On. Vaijerin alapään pyöritintä ei saa irrottaa koska silloin matopyörävaihteen välysprikka putoaa pois paikaltaan ja matopyörä vaurioituu jos pyörällä ajetaan ja prikan paikalleen laittaminen edellyttää vaihteiston irrotusta ja purkamista. Kun vaijerin irrottaa pyörittimestä on vaijerin vaipan alapään ympärillä "helmi" joka helposti putoaa ja hukkuu eikä ilman sitä vaijerin vaippa ei pysy enää pyörittimessä kiinni. Mallista riippuen vaijeri lähtee vaipastaan irti vetämällä joko yläpäästä tai alapäästä. On siis kahta mallia. TimoEV tietää alapäämallista lisää. Vanhaan ehyeen kuoreen voi ostaa erikseen vain uuden vaijerin. Eli joka kerta ei tarvitse vaihtaa molempia jos siihen ei ole syytä. Vaijerin voi voidella synteettisellä öljyllä liruttamalla sitä vaijerin irrotetun yläpään kautta vähitellen.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 19:47:35 ip
(Tuotaaa...kyllä mun Guzzit on aina käynyt hyvin jalka alhaalla ja vaihde vapaalla.)
Puhutaan sivujalasta kuitenkin edelleen, jos se on ulkona ja katkaisija pelaa, niin ei pyöri startti missään mainituista Guzzeista.
Sivutuen katkaisia on just sen tähden että ei saa käyntiin jos tuella, keskijalka on sitten eri asia.
Hurjat paineet, jos tosiaan 7baria, pitäis olla abaut 3.
Jos kipinät on ok, niin pakko olla nestepuolella.
Tukossa jotain vois kertoa ylipaineistakin?
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 20:02:24 ip
Öh, taisi vika jo löytyä sähköpuolelta kuitenkin ja arvailtiin muita asioita.
Hyvä näin, hyvät keskustelut valaisee aina tekniikkapuolelta.
Nää on hyviä miettimisiä, aina se on joku kolmesta, kipinä, polttoaine tai ilma.
Jaa voi tietysti ajoituskin olla.. ja jatketaanko? Hah!
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 15, 2014, 21:19:05 ip
Otetaas kertausharjoituksena perushuollot vielä.
Tehtaan suositukset:
Huoltoväli 10.000km tai kerran vuodessa.
Koneeseen öljyfiltteri ja oilit, oliko 10W50 peruskoneisiin, omassa EV:ssä hydrailinostimet ja 5W40 suositus, synteettistä.
Vaihdelaatikkoon 0,75l 80W90 mineraalia.
Perään loput litrasta 0,250 josta 0,02 Molykotea tyyppi A.
Tulpat.
Sitten kannattaa vaihtaa bensafitteri parin vuoden välein.
Ilmanputsari menee kanssa pari vuotta jos ajo ei ole pölyteitä.
Etuhaarukkaöljyt vaihtoon vaikka 40,000 välein, SAE 10.
Jarrunesteet Dot 4 vaikka sama vaihtoväli.
Tarkkailla laakereita, perustavaraa pöyrien ja takahaarukan, parikymppiä ja suht helppo vaihto jos rahisee.
Vaijerit kannattaa voidella samalla kun huoltoa ja kun takarengas vaihtuu irroittaa kardaani ja voidella.
Pitkään jolkottelee Guzzi kun huolehditaan.
Ai niin ja venttiilit säätö, löytyy näiltä palstoilta asiaa.
0,15 tulo ja 0,20 pako taisi olla tuohon sopivat.
Se on keväällä hyvät kilometriikat kun pyörä kunnossa.






Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: motomatti - Marraskuu 15, 2014, 22:03:34 ip
Noita sivutukikytkentöjä on erilaisia ei vuosimalleissa/markkina-alueilla. Joissakin voi startata sivutuki alhaalla mutta ei lähde käymään, vain bensa haisee. Startti pyörittää tässä versiossa vaikka olisi lisäksi vaihde päällä. Sitten on nämä vähemmän hämäävät sivutuet jotka sallivat moottorin käydä sivutuella mutta sammuvat kun vaihdetta yritetään päälle samaan aikaan kun tuki on ala-asennossa. On myös versio jossa pitää olla kytkin vedettynä sisään kun startataan että lähtee käyntiin vaihde päällä ja tuki alhaalla mutta sammuu lähdettäessä jos tukea ei ole nostettu ylös kytkimen ollessa auki. Sitten nämä perusmallit joissa ei tapahdu muuta kuin releen naksaus, jos sitäkään, jos tuki on alhaalla. Eri markkina-alueilla kun on hieman toisistaan poikkeavia määryksiä. Itse arvostan itsestään nousevaa tukea kun pyörä nostetaan tueltaan pystyyn. Silloin on jo molemmat jalat maassa.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 15, 2014, 22:20:19 ip
Onko tuota kytkinkahvan takaisinkytkentää viisivaihteisissa? Epäilen.
Rouvan Triumphissa on. Pitää olla jalka ylhäällä ja kytkin pohjassa että lähtee käyntiin. Kun käy, voi taas laittaa vaikka sivujalalle lämpiämään.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TimoEv - Marraskuu 16, 2014, 12:35:38 ip
>> Vakiokuntoisena ei sano pumppu eikä startti mitään jalka alhaalla. Sammuu myös heti, jos jalan heilauttaa sivulle käynnissä.  <<

Minun pyörä on ihan sellainen kuin sen uutena Piikkiöstä ostin. En tietenkään väitä vastaan, jos jollain on toisenlainen konstruktio tuossa jalkajutussa.
Mutta olen sen enempiä ajattelematta pistänyt virran päälle, vaihtanut vapaalle ja startannut. Pyörä käy kypäröinnin ajan ihan normaalisti.
tiedä sitten enkö ole ymmärtänyt pyörän oikeaa käyttöä... :P

>> Saisiko jostain kätevästi huoltopakettia... <<
Öljyt ja tulpat saa ihan näppärästi vaikka Motonetistä. Niissä ei ole mitään eksoottista. Olen käyttänyt Valvolinen liemiä, eikä mitään merkillisiä Super Extra GT Gold Oil -juttua. Molykoten olen ostanut Piikkisötä, mutta sitä saa tod.näk. Heinolta. Suodattimet ovat ymmärtääkseni mallikohtaisia, mutta kuitenkin yleisesti saatavilla olevia. Eihän tehdas nyt omia ole valmistuttanut ( kai...? ). Bensafiltterikin on julkisesti saatavaa mallia.
Öljyfiltterille on ainakin Championilla vastaava, toisista en tähän enää muista, mutta asiasta on käyty täälläkin aikanaan vilkas keskustelu.
Ilmafiltterin voi huoletta jättää vaihtamatta ainakin 50´000 km ajoon, jos nyt ei Saharassa rällää.
Muutenkin nuo käsikirjan öljynvaihtovälit...hmmm...en ole niitä oikein orjallisesti noudattanut. Vaihtanut lähinnä kun on ajallisesti sopiva hetki.
Jarrupaloista on motomatilla hyvää kokemusta. Lähinnä se, että hinta ei saa olla ainut kriteeri ostossa, eli BiliBali B ei ole tähän sopiva kauppa...
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 16, 2014, 13:30:54 ip
Kytkentäkaavion mukaan menee just niin, ettei käy eikä pumppu pyöri. Siinä on ollut joku outo kytkentä.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: motomatti - Marraskuu 16, 2014, 13:52:53 ip
Outoihin kytkentöihin törmää tämän tästä: esim Sveitsissä on eri turvalaitevaatimukset kuin EU:ssa. Samoin Amerikkkaan ja Englantiin suunnatuissa tuotteissa on turvallisuussäännöksistä johtuvia eroja.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 16, 2014, 15:07:02 ip
Joo, esim. jenkkien valojen kytkennät on oma maailmansa.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: Jukka Laine - Marraskuu 16, 2014, 15:16:08 ip
Kokemusta kahdesta Brevasta, 750 ja 850, jotka kyllä käynnistyvät jalka alhaalla vapaalla ollessaan.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: GuzGuz - Marraskuu 16, 2014, 17:15:46 ip
Ai jaa, erikoista että laittavat erilaisia kytkentöjä noihin jalka ulkona asioihin.
Olin väärässä käsityksessä, mutta näinhän asiat selviää meidän hyvällä saitilla.
Otsikko: Vs: Uudella Guzzistilla ei California 1100i EV lähde käyntiin
Kirjoitti: MotoJussi - Maaliskuu 24, 2015, 14:50:15 ip
Tuon hanan tyyppivika on johtojen katkeaminen juuresta. Haulla löytyy palstalta ihan tuorettakin juttua aiheesta.

Itse vaihdoin 2000 Californiaan vanhemman guzzin mekaanisen "kierrettävän" hanan juuri piuhojen katkeamisen takia.

Vahva pumppu jaksoi jotenkin vetää suljetunkin hanan läpi bensaa, mutta piti vaan hassua ääntä :)