Kirjoittaja Aihe: V85 TT:n eturenkaan asennuksesta  (Luettu 2344 kertaa)

Henko

  • Viestejä: 340
V85 TT:n eturenkaan asennuksesta
« : Heinäkuu 17, 2023, 18:44:12 ip »
Lueskelin valmistajan service manualista eturenkaan irrotuksesta, ja ABS-anturin lisäksi siinä oli yksi merkittävä ero pulttien avaus- ja kiristysjärjestyksestä, jos vertaa vaikkapa Jackalin user manualin ohjeeseen. Nimittäin neljä pulttia mitkä lukitsevat akselin teleskooppien alapäässä neuvottiin avaamaan ennen akselin ison mutterin avaamista ja kiristämään päinvastaisessa järjestyksessä, eli kun akselin päässä oleva iso mutteri on kiristetty 80Nm kireyteen. Voikos tuo pitää paikkansa, vai onko painovirhepaholainen päässyt ohjeeseen? Ymmärsin että jos noin päin tekee niin tulee laakereille painetta. Vai onko tässä rakenne nyt ratkaisevasti erilainen? Pitää katsoa osia sitten kun rengas täytyy irrottaa, mutta olettaisin että joku muukin on jo asiaa miettinyt.

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V85 TT:n eturenkaan asennuksesta
« Vastaus #1 : Heinäkuu 18, 2023, 07:26:14 ap »
Vastaan tähän yleisesti tuntematta V85 rakennetta.
Yleensä rakenteessa on kaksi kuulalaakeria ja niiden välissä mittatarkka holkki. Koottaessa akseli kiristetään
ensin annettuun momenttiin, jolloin laakereihin ei pitäisi tulla sivuttaiskuormaa. Jos kiristää liian lujaa, holkki voi
tyssääntyä ja laakerit kuormittuvat. Joskus tehtaalla on asennettu liian lyhyt holkki, jolloin laakerit kuormittuvat,
vaikka momentti olisi oikea.
Akselin kiristämisen jälkeen se kiristetään kiinni haarukan putkiin. Jos tehtäisiin toisinpäin, akselin kiristäminen vetäisi
etuhaarukan vinoon.

Edit: Korjattu kirotusvirhe

« Viimeksi muokattu: Heinäkuu 18, 2023, 08:59:36 ap kirjoittanut Urpo ja Turpo »

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V85 TT:n eturenkaan asennuksesta
« Vastaus #2 : Heinäkuu 18, 2023, 08:37:08 ap »
Kuvaamani rakenne näyttää olevan myös V85:ssä. Laakerien välinen holkki on nro 9.
Kuva lainattu Stein Dinsen sivulta.
Eli ensin kiristetään akseli momenttiin. Sitten pari pumppausta etuhaarukalla, jotta haarukan putket
asettuvat sivusuunnassa oikeaan paikkaan. Lopuksi haarukan ruuvien kiristys.

Henko

  • Viestejä: 340
Vs: V85 TT:n eturenkaan asennuksesta
« Vastaus #3 : Heinäkuu 18, 2023, 08:55:34 ap »
Kiitos vastauksesta! Katselinkin muutamaa yleistä videota aiheesta, missä pumppauksen lisäksi kehotettiin kiinnittämään huomiota jarrusatuloiden kiinnitykseen, jos niissä ei ole kohdistustappeja. Kuten tässä laitteessa ei taida olla. Jättää vähän löysää ruuveihin, pyörittää rengasta ja jarrutella. Sitten jarru pohjassa kiristää satuloiden pultit.