Kirjoittaja Aihe: Ohjauslaakereiden rasvaus  (Luettu 2866 kertaa)

Vaiska

  • Viestejä: 106
Ohjauslaakereiden rasvaus
« : Maaliskuu 27, 2022, 13:11:57 ip »

Minulla meni Californiasta pari vuotta siiten ohjauslaakerit. Ne vaihdettiin ja homma kunnossa. Asia alkoi nyt askarruttaa, kun amerikkalainen pyörävalmistaja ohjeistaa rasvaamaan H-D:n ohjauslaakerit 15 000 mailin välein. Rungon etuosasta löytyy myös rasvanipppa, josta uusi rasva työnnetään laakereille. En ole löytänyt Guzzista vastaavaa nippaa. Meillä on siis edelleen kaksi Guzzia California ja Nevada. Onko tietoa, miten usein Guzzin ohjauslaakerit pitää rasvata ja miten se tehdään?

motomatti

  • Viestejä: 13 479
Vs: Ohjauslaakereiden rasvaus
« Vastaus #1 : Maaliskuu 27, 2022, 14:17:43 ip »
Merkkihuollossa mallikohtaisesti pitäisi määräaikaisesti laakerit tarkistaa, voidella ja säätää. En tiedä yhdenkään huollon näin toimineen. Ohjauslaakerit siinä kuin takahaarukan laakerit ja ristinivel jäävät säännönmukaiseti huoltamatta.

Se amerikannippa on lähinnä mieltä tasaava kapine. Jos emäputkeen laittaa rasvanipasta vaseliinia on se tuurinpeliä koska vakuuttavaan rasvaukseen tarvitaan melkoinen määrä vaseliinia ja silloinkin se menee vain alalaakeriin.

Omatoimisesti olen omissa kausihuolloissa ottanut ohjauksen yläkolmion irti ja laakerin esille. Öljypohjan etureunasta pyöränostimella nostamalla etupyörä maasta ylös. Laakerin yläpuolella olevat mutteri, tai mutterit, tapauksesta riippuen, löysätään niin että alalaakeri tulee osittain näkyviin. Alalaakerin saa näin voidelluksi. Ylälaakerin voitelu on helpompi rasti. Sellaista vaseliinia pitää käyttää joka on ns. vedenkestävää eli ei emulgoidu kosteuden vaikutuksesta. Tässä pieni kauhugalleria aiheesta: http://www.motomatti.fi/2017/12/california-1400-gts-keula-ja.html
Siis koko juttu on jo tehtaalla ollut huonoilla lähtökohdilla. Lisäksi huolto tai pesu on tehty väärin jos ollenkaan.

Noin yleensä ohjauslaakerin tarkastamisesta purkamatta paljoa.
Jos haluaa tarkistaa ohjauslaakereiden kunnon niin se ei ole vaikeaa. Etupyörä maasta irti ja pois haarukasta. Luulisi että ei olisi tarpeen mutta kääntökoetta tehdessä etupyörän massa on oltava poissa. Laakerien välys koetetaan ottamalla teleskooppien alapäistä tukeva ote. Siitä kun vedellään eteen ja taa ei saa havaita lainkaan kolahduksia tai yleensäkään mitään välystä missään ohjauksen asennossa. Laakerit säädetään aina nollavälykselle mutta ei kireälle. Ohjaustangosta käännellessä, edelleen ilman etupyörää, käännetään ohjaus laidasta laitaan hyvin hitaasti. Mitään nyintää tai kankeaa kohtaa ei saa ilmetä lainkaan olleskaan. Myös, yleisin vika, ei saa ilmetä ohjauksen keskiasennossa joka tuntuu joko nytkähdyksenä tai sillä kohtaa on välystä. Havaittava asia johtaa laakerien vaihtoon. Asiasta on välillistä kokemusta: Kerhokaverini menehtyi hengiltä moottoripyörällään ulosajossa kun ohjauslaakerissa oli liikaa klappia kuten eräässä laulussa maintaan.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ohjauslaakereiden rasvaus
« Vastaus #2 : Maaliskuu 27, 2022, 15:27:56 ip »
Tuon laakerivälyksen pystyy useammissa pyörissä toteamaan ilman purkamistakin. Toisella kädellä otetaan laakerin tienoilta kiinni siten, että samaan aikaa käsi koskettaa ylä- tai alakolmiota sekä runkoa. Sitten jarru päällä nitkuttaa pyörää edestakaisin. Pienenkin välyksen tuntee sormiin. Voi myös ottaa kaverin avuksi, jos käsissä ei riitä mitta.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vaiska

  • Viestejä: 106
Vs: Ohjauslaakereiden rasvaus
« Vastaus #3 : Maaliskuu 27, 2022, 17:17:41 ip »

Kiitos tiedoista, jälleen kerran.

Annatteko Motomatti tai TunturiTT vielä suosistuksen, mitä rasvaa olette käyttäneet?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ohjauslaakereiden rasvaus
« Vastaus #4 : Maaliskuu 27, 2022, 20:16:10 ip »
Jokin vettä kestävä vaseliini. Lukee tuubin kyljessä. Ei sen siis tarvitse mitään potkuriakselirasvaa olla, mutta että ei ainakaan sido vettä. Sitkostettu punainen vaseliini, mitä esim metsäkoneissa käytetään, toimii hyvin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.