Katsotaan, miten kävi toisella yrittämällä. Sähköpostiin tuli tällä kertaa heti tilausvahvistus, ei seurantakoodia. Tililtä ei ole vielä mennyt ostosummaa. Tilausvahvistuksessa oli seuraava viesti: "thank you very much for your order. For your records we list the items from your order once again. At the end of the email you will find your revocation information and attached to this email our conditions of use in text format, which you both had confirmed." Ostosten summa ja lähetyskustannukset ilmenivät tilausvahvistuksesta. Oottelen taas tovin.
mosa
Jepjep, nou hätä, nou ressi, kyllä dinse hoitaa homman.
Jos maksoit PayPalilla tai suoraan luottokortilla, tililtä lähtee katevaraus joka veloitetaan sitten kun tavara lähtee. Joskus voi käydä niin että tavara on jiiteessä ja toimitusaika yli 30 päivää, jolloin tuo em. katevaraus peruuntuu ja maksuprosessin joutuu tekemään uudelleen, mutta homma pelittää kyllä sen jälkeen ihan jees.
Itse tilasin hiljattain uudet höpisijät hutsikutsiini ja arvioitu toimitusaika oli tilausta tehdessä 5-8 viikkoa (eli punainen neliö). Tavaran toimitus Mandellosta kesti lopulta pari päivää yli neljä viikkoa, joten alkuperäinen maksuvaraus oli nippa nappa ehtinyt raueta. Siksipä Dinseltä ilmoitettiin viime viikon puolella, että toimitus ois hollilla, mutta em. syystä tarttis maksaa uudestaan, ja tavara lähtee heti kun fyffet on fikkarissa. Näin tein, ja tänään paketti sitten tuli kotiovelle asti.
Vihreällä neliöllä merkattujen tuotteiden kohdalla tuo välivaihe jää tietty pois, paitsi jos tilaat monta eri tuotetta ja jotain jääkin yllättäen jiiteehen, ja olet merkannut tilauslomakkeeseen että haluat koko satsin yhdellä kertaa, etkä tipoittain. Siksi kannattaa yleensä ruksata se "saa lähettää erikseen ne mitkä löytyy heti" -täppä tilauslomakkeen loppuosassa.
Kyllä se siitä. Dinse ja TLM on aika huolettomia ostopaikkoja, jahka toivottu kampe vaan löytyy.