Niin se aika kuluu.
Pyörä jäi talliin talviunille. Sen verran sitä vielä häiritsen, että käyn huollon tekemässä. Etujouset pitää irroittaa ja vaihtaa öljyt ja uudet tiivisteet pölysuojineen. Takarengas pitää tilata. Katsotaan, mitä "tutkinta" muuta paljastaa. Pidetään vanhus liikkeellä vielä pari kautta, kun niin hyvin liikuttaa miestä ympäriinsä. Vasta 135 000 ajettu.

Kun ei pahemmin ulkomailla tullut käytyä (tai no tupakan ajaksi Saamen sillan yli Tenojoen toisella puolella), kotimaassa tuli nähtyä joka ilmansuuntaa. Eteläisimmillään Hangossa, pohjoisimmillaan Utsjoella, itäisimmillään Ilomantsissa ja läntisimmillään Paraisilla. Puhumattakaan tietysti Keski-Suomesta ja Savosta, joita tuli ajettua ristin rastiin. Tuli vähän Forrest Gump -fiilis. Aina kun tuli raja vastaan, piti kääntyä takaisin.
Suomi on hieno maa. Vaikka luulin tuntevani jo monta koloa, yhä hämmästyin, mitä kaikkea hienoa täällä onkaan. Riittäisi tutkittavaa ihan minun ajakseni.