Tuli nyt tutkittua miten puhdistuu käynnissä ollessa kun laskee vettä liittimellä (tehtaalta) "potkuriin".
Ei toimi, ainakaan tuossa omassani.
Puolet ruohosta jää silti.
Tuon takatuuppari Bryckeni saa onneksi kyljelleen kunhan tankissa on alle puolet bensaa ja painepesuri hoitaa tehokkaasti homman.
Mikä tuossa on mielestäni hyvä idea, niin kyljellään onnistuu myös öljynvaihdot, tikkuputki on mietitty sopivan pitkäksi että saa astian alle.
Väitän nimittäin että leikkureissa jää usein öljynvaihdot tekemättä alakautta lirautettavissa homman hankaluuden tähden.
Leikkurina tuo on osoittanut ihan hyväksi kaikin puolin, jos ei alapuolen nopeaa ruostumista lasketa.
Hyvä ergonomia, sopiva vetovauhti, kerää/heittää sivulle/jättää alle, yhdellä kahvalla leikkuukorkeus, hyvä käynnistyvyys ja tasan puoli litraa on hyvä öljytilavuus.
Teho tuntuu oikein sopivalta tälläiselle puoliksi offroad tontille 175cc moottorilla.
Jaa, moite tulee siitä että terä on tosiaan potkuri, ts nostaa pikkukivet terään ja mm kun ajoin kumimaton yli, niin nostaen repi riekaleiksi.
Täytynee vaihtaa terä tasaisemmaksi jos noissa vanhemmissani mitat osuvat.
Hyväkuntoisella nurmikolla tuo noste on tietysti vain eduksi, periaatteessa kun nostaa myös leikattavaa pystyyn.
Vanha Stigani saa nyt toistaiseksi olla varoiksi.
Periaatteessa pätevä peli etuvetoineen ja alumiinirunkoineen kaipaisi kaasuttimen totaalisen puhdistuksen (ei edes käynnisty nykyisellään).
Ja koneessa ei ole ihan terve ääni, jotain helisee irti kuuloisesti kun joutuu kovemmille pusikkoon.
Ärsyttävää siinä on hieman tuo öljynvaihto alakautta ja varsinkin se että aisa on aivan liian matala periytyen -selkäsi kyyryssä ja otsasi hiessä sinun on nurmikkosi leikkaaminen- ei vetävistä malleista.
Sekin on tietysti muutettavissa.
Hyvää aisassa toisaalta on että se on nivelöity, isomman puskan vierestä ajaessa voi kuski olla hieman sivummalla.
Täytyis vissiin rakentaa oma versio yhdistellen hyvät puolet..