Kyllä niitä blogeja luetaan ja kirjoitetaan edelleen, eikä niissä mitään vanhanaikaista ole. Aika moni näytäisi olevan juuri päiväkirjatyyppistä, siitähän tuo nimikin tulee, lokikirjasta. Jokainen kaivaa sitä tietoa, jota tuntee kaipaavansa, tilapäisesti tai toistuvasti. Joihinkin blogeihin mieltyy niin, että niitä luetaan päivittäin. Se, että jonkin blogin kävijämäärä on pieni johtuu vain siitä, että aihealue on kapea. Joillakin vaaleanpunaisilla blogeilla on hyvin laaja ja runsas lukijakunta. Aihealue ja lukijamäärä eivät silti tee toista arvokkaammaksi kuin toinen. Arvo tulee siitä, että lukija saa tiedon, jota etsii, tai josta on kiinnostunut, tai jolle on utelias.
oli lisännyt omaan FB:iin kaikki syntymäajasta työpuhelinnumeroon. Kun kysyin asiasta, niin: " Kuka niitä siletä tutkii?"
Eivät nuo ole niitä tietoja, joita tutkitaan. Tiedoilla pitää olla myyntiarvoa ennen kuin niitä kerätään. Ne myytävät tiedot ovat yhteystiedot, oman tilin kaveriluettelo ja niiden hyvin suuri massa. Käyttäjäprofiilit ovat hyödyllisiä vain silloin kun on niihin liitettävät yhteysttiedot. Profiileita ei saada massoittain, kuten yhteystietoja. Naamakirjan skandaali koski juuri näitä yhteystietoja. Kun neiti x sanoo: "Mitä välii – ei mitään salattavaa." hän on väärässä. Hän levittää toisten yhteystietoja, ne hänellä on salattavaa, kaveriensa yhteystiedot.
Käyttäjäprofilointi tehdään toisella tavalla. Se on yhdistettävä käyttäjään, jotta kohdennettu mainonta voidaan toteuttaa. Laittakaapa selaimenne lisäosapalveluista käyttöön seurantaohjelmien ilmaisin. Firefoxissa sen nimi on "Chostery" ja sen saa käyttöön helposti. Se on eri asia kuin cookie seuranta. Se seuraa ja estää oikeita profiilin selvittäjiä. Se näyttää niiden ohjelmien lukumäärän, jotka seuraavat käyttäjän käyttäytymistä netissä ja mahdollistaa niiden suodattamisen pois. Monet sellaiset vakoilijat myös hidastavat nettiselausta. On ilahduttavaa nähdä, että Gruppon nettisivu ei sisällä seurantaohjelmia lainkaan. Matin blogilla on tänään kaksi seurantaohjelmaa: "Advertising" ja "Social Media" nimiset tiedonkerääjät, huomenna voi olla muita. Kaksi on vähän verrattuna joihinkin keltaisen lehdistön sivustoihin, puhumattakaan vaaleanpunaisista. Joidenkin haamujen annan olla, kuten Yle.n oma tilastointihaamu. Täytyyhän Yle:n saada tilastoida lukijakuntansa.
Kirjoitusvirhe: Anteeksi... Lisäosien hakusana pitää tietenkin olla Ghostery.