Moottoripyörien ja muidenkin ajoneuvojen melupäästöjä vahditaan tienvarsitarkastuksin. Autoja myös katsastuksen kautta.
En ole kuullut että muualla kuin pääkaupunkiseudulla olisi järjestetty erikseen vain moottoripyöriin kohdistettua meluvalvontaa. Muutaman kerran.
Se osoittautui poliisien kannalta turhauttavaksi sillä korvin kuullen meluavia pyöriä oli hyvin vähän ja mitattavaksi tai katsastukseen osoitetuksi olevia pyöriä vain muutama jotka nekin eri päivinä.
Voi kuvitella levikkeellä olevien turhautumista kun pyöriä liikennevirrasta kalastellaan levikkeelle ja 90% on liikkeellä laillisilla putkilla ja ne muutamat mökäpöntön omaavat pyörät liikkeellä muutoin laillisella vaimentimella mutta joista oli "noise killer" ruuvattu irti. Lisäksi ne yhden käden sormin laskettavat "suorat putket".
Toinen lamaava asia on että aiheesta tehdyt lehtijutut laittoivat kyseenalaiseksi koko valvonnan "verovarojen tuhlauksena" vain muutaman tapauksen vuoksi.
Mutta edelleenkin melua valvotaan. Ne meluavat pyörät pyörivät varsin suppeissa ympyröissä. Ainakin täällä Tampereella. Keskustaa kierretään kahden tyyppisillä pyörillä: toiset paukuttavat harvakseltaan ja eräät huudattavat kimakasti kovilla kierroksilla. Ilmeisen tarkoituksellisesti.
Olen myös havainnoinut että mopoissa ja kevytmoottoripyörissä on usein vajavainen melunvaimennus ja muitakin puutteita. Lisäksi ne kokoontuvat suuriksi joukoiksi pitämään melua. Tavan kansalaiset eivät näitä erota muista moottoripyöristä ja soppa on valmis. Kaikkea epäillään. Osani olen siitä saanut. Vaikka en kyllä juurikaan melua. Ei ole sellaista tarvetta.
Lisäänpä vielä: Viranomaiset ovat suorittaneet melumittauksia väärillä menetelmillä. Joko tietoa tai tahtoa puuttuu. Asetuksessa melunmittauksesta on tarkat määreet. Menetelmiä on tasan kaksi: staattinen mittaus ja ohiajomittaus. Virheet ovat tapahtuneet pääasiassa staattisen mittausmenetelmän yhteydessä. Jos joutuu ko. tilanteeseen niin on hyvä tietää miten mittausksen pitäisi tapahtua ja jos ei mene siten niin kiistää mahdollinen sakko.
Huomattavaa on että melkumittauksen aikana moottoria ei saa "kaasuttaa" tai käydä tasaisella kierrosluvulla. Staattisessa mittauksessa mittaus tapahtuu Silloin kun kaasuluisti tai -läppä on kiinni alkaen puolen masimetehon kierrosluvusta. Guzzien tapauksessa noin 3000 rpm. Lukema lukee pyörän melutarrassa joka on runkoputkessa.
Asetuksesta lainattu ohje:
14 §
Käytönaikaisen melun mittaus
1. Ajoneuvon käytönaikainen äänitaso on mitattava ajoneuvon ollessa paikallaan ja moottorin käydessä nopeudella, joka vastaa puolta moottorin suurimman tehon pyörintänopeudesta. Kun tasainen pyörintänopeus on saavutettu, kaasu päästetään mahdollisimman nopeasti nolla-asentoon. Testitulos on testisarjan korkein lähimpään kokonaislukuun pyöristettynä ilmoitettava LAF-tulos, eli enimmäistaso määritettynä taajuuspainostusta A ja aikapainotusta F (Fast) käyttäen, koko mittausjaksolta alkaen tasaisista kierroksista ja päättyen heti kun moottori saavuttaa tyhjäkäynnin pyörintänopeuden. Huomioon otetaan vain kolmessa peräkkäisessä mittauksessa saadut mittaustulokset, joiden väliset erot eivät ole yli 2 dB(A).
2. Mittalaitteena käytetään äänenpainetason mittaria, joka täyttää vähintään standardin ISO/IEC 61672 tarkkuustason 2 tai vastaavat vaatimukset. Mittarin tulee olla kalibroitu valmistajan ohjeiden mukaan. Mittarin tuloksen pysyvyys tulee testata ennen testisarjaa ja sen jälkeen. Mittauslaitteen virhemarginaali vähennetään mittaustuloksesta ennen pyöristystä.
3. Mittalaite asetetaan vaakasuunnassa 0,5 m etäisyydelle poistoaukosta 45 asteen kulmaan pakoputken poistoaukon suuntaan nähden sekä pystysuunnassa pakoputken ulostulon tai vähintään 0,2 m korkeudelle testiradan suuntaisesti. Jos pakoputkessa on useampia ulostuloja, mittalaite asetetaan niistä korkeimmalla sijaitsevan korkeudelle. Jos ulostulot sijaitsevat eri puolilla ajoneuvoa tai yli 0,3 m päässä toisistaan, melutaso mitataan eri ulostuloille erikseen ja testituloksena käytetään korkeinta arvoa.
4. Melutaso mitataan asfaltti- tai betonialustalla taikka muulla vastaavalla alustalla, joka ei aiheuta merkittäviä akustisia häiriöitä. Mittauspaikalla 3 m etäisyydellä ajoneuvosta ei saa olla muita akustisia esteitä kuin enintään kaksi mittauksen suorittajaa. Mittauspaikan taustaäänitason on oltava vähintään 10 dB(A) pienempi kuin mitattavan ajoneuvon äänitaso.
5. Jos ajoneuvossa ei ole kierroslukumittaria, oikea pyörintänopeus tulee määrittää erillisellä laitteella.