Kirjoittaja Aihe: Talvimoottoripyöräily  (Luettu 12734 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #15 : Joulukuu 04, 2017, 14:30:33 ip »
Kulunut marraskuu oli säiltään niin surkeä täällä päin, ettei tarvinut lähteä alkukuun pakkasajelulle. Sellainen kuiva, parin asteen pakkasella oleva keli on mitä mainioin kauden lopettajainen. Sen verran sotkuista oli, ettei missään välissä tehnyt mieli tien päälle. Paitsi jos olisi ollut alkuteksteissä mainitun kaltainen kurapyörä. Parempi vaan ettei sotkenut Calia.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #16 : Joulukuu 04, 2017, 15:41:43 ip »
Hieman kävin ajamassa California Adamantilla. California 1400 GTS saa olla rapakeleillä enimmäkseen tallissa sillä se on todella hankala pestä hyvin. Nytkin jäi osa pesuhommista keväälle kun eivät kohtaantuneet pesuhalut ja säät samaan ajankohtaan.

Noin yleensä: yksi talviajokausi pyörän kulumisessa vastaa noin kolmea normiajokautta. Sen verran olen pyöriä "pilannut" talviajamalla niitä. Ilmajäähdytteinen kone käy matka-ajossa liian kylmänä. Voitelu huonoa ja karstoittuu. Vesijäähdytteisen lämpötasapaino huomattavan paljon parempi. Vaikka vaikeaa sitäkään on kuumaksi ajaa. Mitä isompi kone sitä kylmempänä käy.

Olettaisin ettei mitään moottoripyörää ole suunniteltu ajettavaksi vain pakkaskeleillä. Vesi- ja räntäsäillä kuormittuu laitteet ja rakenteet. Korroosio ja likaantuminen suolattujen teiden vuoksi, jos siis harjoittaa enimmäkseen matka-ajoa pääteilläkin, kuten itse aikoinani. Joka tapauksessa kylmä sää kehittää moottoriöljyn sekaan runsaasti vettä mikäli konetta ei saa käymään säännöllisesti niin kuumana että vesi haihtuisi pois. Vesi onneksi painuu alimmaksi ja se tulee suht helposti pois pohjapropun avaamalla ihan ensimmäiseksi.

Jos ei aja suolatuilla teillä ja koneen saa käymään koko ajan riittävän kuumana niin silloin ei isompia ongelmia synny. Jousitukseen voi joutua laittaan alhaisemman viskositeetin öljyt että se toimisi normaalimmin kovilla pakkasilla.
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 05, 2017, 15:42:14 ip kirjoittanut motomatti »

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #17 : Joulukuu 04, 2017, 17:07:21 ip »
<snip>
Olettaisin ettei mitään moottoripyörää ole suunniteltu ajettavaksi vain pakkaskeleillä. Vesi- ja räntäsäillä kuormittuu laitteet ja rakenteet.
<snip>

Ehkä, ehkä ei...  ;)
Emeritus-guzzisti

NorgeGTL

  • Viestejä: 817
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #18 : Joulukuu 04, 2017, 18:57:37 ip »
2008 alkoi talviajelut eli nyt alkaa kymmenes talvi. Talviralli on ykkösjuttu ja tänäkin talvena tulee Vihtiin ihan kelpo reisu. Kunhan ei niin kuin 2011, jolloin oli pakkasta likemmäs 30 mutta koneet toimi ja miehet ajoi. Keuhkoputkentulehdus kylläkin pääsi yllättämään. Pegaso Traililla alkaa jo kahdeksas talvi mitä nyt Quota tuurasi muutama vuosi sitten yhden talven Pegason kärsiessä puolaongelmasta. Täällä Kainuussa on hienot olosuhteet vaikkakin päiväajeluille ei meinaa ehtiä niin usein kuin haluaisi.  Noin 3000 kilsaa tulee talviajoa per vuosi. Viime talvena Talviralli oli Meltauksessa oli hienoa ja oli hienoa ajaa noin pohjoiseen jopa meiltä katsoen.  Toinen päätapahtuma on ollut Keski-Suomen Talvi Off-Road Tour, jota on velipojan kanssa ajeltu ´09 alkaen aina maaliskuun alussa. Se on pitkä viikonlopun kokoontuminen ja lauantaina ajetaan joku 250 km lenkki Keski-Suomen pikkuteillä. Nyt on Pegasoon tulossa 21-tuumainen etupyörä parantamaan nimenomaan talviajettavuutta. Lisäksi Pegaso on saanut jo uuden pakoputkiston, joka kaventaa pyörän perää 25 cm. Ja tuo räyhäkkyyttä jos ei muuten nmiin ulkonäköön. Talviajossa yllätti aikanaan se järjetön pito minkä nastarenkaat antavat. Ja joskus on yllättänyt sen pidon nopea katoaminenkin.
Stelvio ´12 & 650 NTX ´87 ynnä Cali EV ´04 ja naisen Stelvio ´08.
Ex. Norge ´07, Calit ´06 ja ´03 sekä Quota ´99

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #19 : Joulukuu 05, 2017, 00:12:21 ap »
Toi enduronastojen pito yllätti ja pitää olla varovainen ettei vauhti yllätä.Omistamani
Xt tenere vm.  88 on hyvä pyörä meikäläiselle tumpelolle, uskaltaa ropata pyörää koska
isoista rahoista ei ole kysymys ja pyörä on selvä tekniikaltaan. Ongelmiahan pyörän kanssa on ollut..
syttyi palamaan kun oikosulku oli johdoissa..ajokunnottoman pyörän venkulat varasti autokatoksesta ja työnsivät
jokusen sata metriä metsää. Hylkäsivät sinne kun ei lähtenyt käyntiin. Mahdotontahan se oli kun ei ollut akkua ja johdot palaneet. Poliisit löysivät pyörän lepikosta lommoisena.
Nyt pyörä pelaa..uutta on jännitteen säädin ,staattori,sähkojohtoja..jarruletkut ym.
Mukavaa että keskiviikkona taas pääsee ajamaan...

NorgeGTL

  • Viestejä: 817
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #20 : Joulukuu 05, 2017, 12:30:41 ip »
Talvisesta vauhdinpidosta keroo sekin, että joskus vielä viitosellakin Pegaso pyytää vaihtovaloa vilkuttamalla lisää pykäliä vaan mistäpä otat. Ei koskaan kesäisellä soralla... On toki talvella hivenen lyhyemmät välityksetkin, jotta ryömiminenkin onnistuu paremmin kun kohdalle sattuu  enemmän ja vähemmän auraamattomia teitä.
Stelvio ´12 & 650 NTX ´87 ynnä Cali EV ´04 ja naisen Stelvio ´08.
Ex. Norge ´07, Calit ´06 ja ´03 sekä Quota ´99

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #21 : Joulukuu 06, 2017, 17:34:44 ip »
Omassa talvi-Hondassa oli kesäkäyttöön tarkoitetut välitykset, niin jäi ykkönen vähän liian pitkäksi. Kerkesin hommata lyhemmät välitykset ja uudet ketjut, mutta leikkasi kiertokangen alapää ennen kuin ehdin vaihtaa. Siinä tilassa pyörä on edelleen, pitäisiköhän sittenkin korjailla..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #22 : Joulukuu 25, 2017, 21:56:01 ip »
Sinne upposi mun mettämopo. Joulun syömingit suli kun kawaa repi irti ja sai etupyörän takasin tulosuuntaan. Ei ole vielä nevat jäässä kun pikkusen pinnasta, näköjään. Onneksi tuo ei ole mikään Stelvio, sinne olis painavampi mopo jääny ;D

Kyllä tuosta suosta vielä joku päivä mennään läpi...
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #23 : Joulukuu 25, 2017, 23:28:24 ip »
Kyllä suosta...mennään läpi...

Kansanperinnekin kehittyy. Suo, Kawa ja Ikkala
Sohc van Helmi.

JuhanVon

  • Viestejä: 74
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #24 : Joulukuu 31, 2017, 22:29:43 ip »
Tuli ostettua yksi lelu lisää, talvikäyttöön lähinnä.
Savotallakin tuli käytyä, hyötyajoneuvo siis  :)

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #25 : Joulukuu 31, 2017, 23:22:54 ip »
Kansanperinnettä parhaimmillaan JuhanVon:illa.

Kohta vaihdetaan kalenteria!

Green Hippo

  • Viestejä: 2
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #26 : Tammikuu 01, 2018, 00:09:37 ap »

Ajelen edelleen duuniin Stelviolla, -7C pari paivaa sitten. Taalla Pennsylvaniassa kaytetaan karmeita maaria suolaa teitten sulattamiseen, joten ajaminen rajoittuu paiviin jolloin tiet ei ole suolattu.
Eli yleensa kuivan kelin ajoa, miinukset ei haittaa menoa.

Edella mainittiin "enduro nastat", mika yhdistelma on alla?
Ja jenkki koneissahan ei oo pisteita a:n paalla, koittakaa kestaa.  ;D

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #27 : Tammikuu 01, 2018, 00:53:22 ap »
Juhavonin mopo ei liene kylmistä moksiskaan, kun on ilmajäähy kakstahti. Ei tarvi rasvoja lämmitellä. Peukkuja!
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Löysä

  • Viestejä: 40
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #28 : Tammikuu 01, 2018, 14:05:30 ip »
Siinäpä se tuli ajokausi 2018 avattua noin 190 kilometrin talvimaisema pöräyksellä. Pienet tiet on mahtavassa kunnossa pitkillä nastoilla naatiskeluun...

-Löysä-
« Viimeksi muokattu: Tammikuu 01, 2018, 15:53:34 ip kirjoittanut Löysä »
V 85 TT ja California 1400 touring

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Talvimoottoripyöräily
« Vastaus #29 : Tammikuu 01, 2018, 14:55:52 ip »
Senkin kiusaajat! Nyt taas tekee mieli talvimopoa  :'( Ei vaan ole varaa herkutteluun.
Hyvä pyörä, parempi mieli.