Kirjoittaja Aihe: Norge 4V polttoainemittari vika  (Luettu 7848 kertaa)

Peejii

  • Viestejä: 27
Norge 4V polttoainemittari vika
« : Heinäkuu 29, 2016, 00:23:58 ap »
2008 mallinen Norge ja vikana polttoainemittarissa seuraavat oireet : Täyteen tankatessa neula nousee vain johonkin 1/4 ja 1/2 osan väliin eikä ylemmäksi ja varotusvalo alkaa palamaan n. 200km ajon jälkeen. Tyyppivikako? Edellinen omistaja sanoi että olisi ollut lähes udesta lähtien.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #1 : Heinäkuu 31, 2016, 18:15:32 ip »
Kaksi konstia: korjata kyseinen vika tai ottaa kannullinen bensaa sivulaukkuun ja katsoa kuinka monta kilometriä tankillisella pääsee.
Onko polttoaineen määrän mittausanturi kunnossa?
Se löytyy tankin sisältä samasta kokonaisuudesta missä on paineensäädin, pumppu ja suodatin.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #2 : Heinäkuu 31, 2016, 18:29:33 ip »
Onko norjalaisessa ihan koho?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Peejii

  • Viestejä: 27
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #3 : Heinäkuu 31, 2016, 23:48:58 ip »
Pyörä on juuri hankittu ja tuli yllätyksenä kyseinen vika.
Ei tietoa onko mittausanturi kunnossa , tankin sisällä. Minkä hintaisia osat mahdolliseen korjaukseen voivat olla?

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #4 : Elokuu 01, 2016, 10:47:33 ap »
Katsoin vain yhden myyjän hinnastoa. Anturi myydään yhdessä pumpun, paineensäätimen ja suodattimen kanssa kiinnityslaippoineen. Hinta noi 550€. "Paketin" vaihto edellyttää tankin tyhjennyksen, irrotuksen, vanhan pumppusysteemin poiston ja uuden asennuksen. Eli ei kovin iso homma. Joillakin on ollut hankaluuksia saada polttoaineletkun pikaliitin auki sekä ongelmia "paketin" pujotuksesta tankista pois ja tankkiin. Mitään isompaa ongelmaa ei edellämainituissa toimissa ole kunhan noudattaa ohjeita.

Käytettyjäkin on kaupan: http://www.tlm.nl/webshop/en/used-fuelpump-breva-1200sport-us-05107230-moto-guzzi
Kyseessä kolaripyöräpurkaamo Hollannissa.

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #5 : Elokuu 01, 2016, 11:30:02 ap »
Tietääkseni Norgessa on samanlainen anturi kuin Caleissa. Tai siis miksi ei olisi...
Anturi on lämpötilariippuvainen vastus, jonka läpi kulkee pieni virta. Jos mittauspiirissä on pienikin huono kontaksi ( = ylimenovastusta ), niin sitten mittari näyttää väärin.
Ennenkuin juosta kipittää anturikauppaan, niin voisi olla paikallaan tarkistaa tankin sähköliittimen kunto ja tietenkin muidenkin ao. virtapiiriin liittyvien liittimien yms. kunto. Piirin virta on sen verran pieni, että pienikin korroosio tms. aiheuttaa jopa vekkuleita ilmiöitä.

Ja tarkistus on kuitenkin halvempi ratkaisu, kuin uusia koko pumppukapine - jos vika edes on siellä... hmmm...

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #6 : Elokuu 01, 2016, 11:52:03 ap »
Kahta mallia, vanhempi http://www.stein-dinse.biz/images/product_images/popup_images/05107230.jpg, uudempi http://www.harpermoto.com/parts-by-motorcycle/2010-2020-moto-guzzis/norge-1200-ie-8v-2010-2013/internal-fuel-pump-en-norge-1200-ie-8v-2010-2013.html

Käyvät käsittääkseni ristiin. Uudempi ainakin näyttelee välillä mitä sattuu, en lähtisi vaihtamaan pelkän bensamittarin näyttämän takia, uusi voi hetken toimi oikein ja sitten taas...
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #7 : Elokuu 01, 2016, 12:23:27 ip »
Mulla oli tuo "pötkömallinen" anturi -05 1100 Brevassa. Sittemmin vaihtanut omistajaa. Toimii tietääkseni vieläkin. Omituisuutensa siinäkin: kun tankkaa täyteen menee aikaa kunnes mittari alkaa näyttämään "täyttä". Sen jälkeen mittari näyttää täyttä pitkän aikaa kunnes on matkaa tehty puolitoistasataa kilometriä jolloin viisari liikahtaa kerrasta yhden viivanvälin. Siitä eteenpäin viivanväli on aika tarkkaan 50 kilometriä eli vajaa kolme litraa. Tällä kohtaa on näyttämä melko todellinen ja matkaa seuraavaan tankkaukseen voi arvioida varsin luotettavasti.
Kun on menossa viimeinen viivanväli vaipuu viisari yhtääkkiä näyttämään nollaa jolloin syttyy polttoaineen vähyyden merkkivalo ja trippimittari käynnistyy näyttämään "varatankilla" kertyviä kilometrejä. Valon syttymisen jälkeen pääsee vielä liki 100 km ajotavasta ja moottorin lämpötilasta riippuen.

Vastaavan mittaritestin olen tehnyt joka pyörälleni varakanisteri mukana. Niin selviää todellinen tankin ja mittarin "suorituskyky". Esimerkiksi 1400 Californiassa on huomattavasti epätarkempi mittari. Kun tankkaa täyteen niin pitää ajaa reilut 100 km kunnes ensimmäinen palkki näytössä "sammuu". Seuraavat sammumiset tapahtuvat sitten hyvin ripeään tahtiin.
Tankillisella pääsee noin 300 km mutta jos luottaa mittariin niin tankkaamaan pitää mennä jo 150 km ajosuoritteen jälkeen. Siinäkin on automaattinen trippi siitä alkaen kun varoitusvalo syttyy.

Polttoaineen läikkyminen tankissa aiheuttaa virhettä siihen suuntaan että tankki on mittarin mukaan täydempi kuin mitä polttoainemäärä edellyttää.

Tämä ei kyseiseen vikaan auta mutta kunhan kirjoitin havaintojani aiheesta.

egon

  • Viestejä: 973
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #8 : Elokuu 01, 2016, 14:36:21 ip »
Omassa 06 mallin Brevassa toimii hiukan samaan malliin kuin Matin ex-pyörässä. Mittari lähtee laskeutumaan hitaasti ja trippi saattaa näyttää reilusti yli 200 km lukemia kun polttoainemittari on puolimatkassa. Trippimittarin näyttäessä runsasta 300 km, syttyy merkkivalo ja  sen jälkeen menovesi riittää ainakin 50 km, pitemmälle ei ole tainnut olla koskaan tarvetta venyttää viimeisiä litroja. Edellä mainituista syistä on tullut tavaksi arvioida tankkaustarve trippimittarin näyttämän perusteella. Varsinkin napapiirin pohjoispuolella on paikoitellen harvahko huoltoasemaverkosto, jolloin bensamittarin näytön perusteella ei kannata suunnitella taukoja. Totta kai toimiva ja tarkka mittari olisi mukava varuste, mutta ilmankin on jotenkin tultu toimeen, itseasiassa ilman minkäänlaista mittariakin pitkät vuodet.

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #9 : Elokuu 02, 2016, 08:19:39 ap »
Matti: ...kun tankkaa täyteen menee aikaa...
Tämä ilmeisesti johtuu siitä, että anturipötikkä on sen verran lyhyt, että se on kokonaan bensan sisällä kunnes on matkaa tehty n. 8 litran edestä. Sen jälkeen anturi ryhtyy "mittaamaan", sillä osa pötköstä ylettyy pinnan yli. Tällöin lämpötila alkaa tavallaan vaikuttamaan pötköön.

Voisi olla mielenkiintoista selvittää a) kuinka pitkä pötkö tarvitaan aivan pohjasta tankin yläosaan ja b) minkälainen lämpötilariippuvuuskäyrä pitäisi olla. Tämä on sitten yhteydessä tarkkuuteen.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #10 : Elokuu 02, 2016, 10:41:12 ap »
Jep. Ei se anturipötikkä riitä mitaltaan bensan pintaan kun tankki on täynnä eikä yllä alaskaan bensiiniin asti kun tankki on tyhjähkö. Olisihan se täydellistä jos anturi tietäisi koko ajan missä pinta on ja polttoainetaso olisi loiskesuojattu ettei loiskeet anna positiivista signaalia. Silti korjauskertoimia tarvitaan koska tankki ei ole kuution muotoinen jossa polttoaineen määrän muutos olisi lineaarinen vaan tankki on hyvinkin epämääräisen muotoinen jossa suurin keskitilavuus on reilun puolen tankillisen kohdalla. Sillä hetkellä mittarikin näyttää juuri oikein. Siinä on toki korjauskertoimella tekemistä että näytöstä saataisiin riittävän lineaarinen. Bensamittari 1100 Brevass yllättääkin heti puolen tankin jälkeen "syöksymällä" näyttämään liki tyhjää ja varoitusvalo syttyy.

Se että mittari ei heti tankkauksen jälkeen näytä täyttä tankkia vaikka olisi tankattu "korkkia myöden" johtuu mittarin sisäisestä hidastimesta. Kun on vähän aikaa odoteltu niin mittari alkaa näyttämään oikein "täyttä tankkia" mutta saman hidastuksen ja tankin tyhjenemisen loiske aiheuttaa sen että 150 km jälkeenkin mittari näyttää "täyttä" vaikka totuus on toinen. Se kuitenkin pitää paikkansa että 1100 Brevan mittari on keskimäärin hyvä sillä alun hitauden jälkeen voi bensan riittävyyden arvioida "viivanväleistä" eli yksi väli on noin 50 km sen jälkeen kun mittari tankkauksen jälkeen suostuu näyttämään muutakin kuin "täyttä". 1100 Brevan suoritus on noin 400 km per tankillinen. Lämpötila ja ajotapa vaikuttaa asiaan. Kylmällä säällä reipas vaihteleva mutkatieajo yllättäen säästää polttoainetta koska moottorin lämpötila on vaihtelevasta ajotavasta johtuen suurempi. Brevan kone käy tyypillisesti liian kylmänä. Pääsääntöisesti tasaisessa ajossa noin 70 astetta 20 asteen ulkolämpötilassa joka ei ole riittävä lämpötila öljylle.

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #11 : Elokuu 02, 2016, 12:12:03 ip »
Teknisesti on ihan mahdollista, eikä edes kamalan kallista, tehdä tuohon käyttöön mittarikapine, joka näyttää vaikka 2l tarkkuudella ( +/- 1l )bensan määrän. Siihen ei vaikuta tankin muoto ja loiskuminenkin saadaan vaimennettua mittausviiveellä. Siihen tarvittais vain asiaan halukas Luigi Macaroni ja vähän yksinkertaisia kokeiluvekottimia.
Pötkö tehtäisiin niin pitkäksi, että se on 1-2mm pohjasta => 1 cm kanteen. Sitten mitataan vastusarvo kaatamalla litra kerrallaan ainetta tankkiin ja kalibroimalla näyttö. Sen jälkeen vehjes siirretään sarjatuotantoon.

Jos tehdään vaikka sellainen, että tolppa näyttää Täynnä - 3/4 - 2/4 - 1/4 - TANKKAA ( tässä vielä jäljellä esim. 3l ) tai erillinen led-rivi, niin edelleen menee yksinkertaisemmaksi. Tärkeää on tässäkin anturipötikän riittävä pituus. Sähköteknisesti tuo juttu on suht. helppo ratkaista. Mekaanisesti saattaa olla hankalaa saada pitkä pötikkä asennetuksi ( Guzzin ) tankin pikkuruisesta pumppuaukosta ehjänä  ;) . Jos vielä hifisteltäisiin siten, että tankin alareunassa olisi erillinen yhde mittauspötikälle, niin sehän olisikin sitten kuin Ameriikassa...

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #12 : Elokuu 02, 2016, 14:02:33 ip »
ECU:lla on tarkka tieto suuttimien läpi lasketusta polttoainemäärästä. Miksi ei käytetä sitä?
Pitää vain kertoa ECU:lle paljonko tankkasit.
Ainakin ajotietokoneet toimivat käsittääkseni näin.

Jos tankissa on koho+vipumallinen anturi voi sen liikealue olla rajoittunut samalla tavalla
kun sen pötikän, ei mahdu tankkiin riittävän pitkää vipua? Toisaalta jos koho ottaa tankin kylkeen kiinni
ennen aikojaan, voisi vipua yrittää säätää paremman muotoiseksi.
Sohc van Helmi.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #13 : Elokuu 02, 2016, 15:33:16 ip »
Lainaus
ECU:lla on tarkka tieto suuttimien läpi lasketusta polttoainemäärästä. Miksi ei käytetä sitä?
Kyllä Ecu tietää.
Monissa malleissa ECU kertoo käyttäjälleen ajonaikaisen hetkellisen kulutuksen ja keskikulutuksen sataa km kohti. Eli suuttimien aukioloaika per ajettu metri. Teoriassa. Lieköhän näytteenottotaajuus hieman harvempaa mutta heti liikkeelle lähdettyä alkaa kulutusmittari näyttämään lukemia. Kylmällä koneella jopa 500 litraa per sata kilometriä. Hetken ajon jälkeen alkaa lukemat olla jo siedettäviä kun rikastukset menevät pois päältä eli suuttimien aukioloaika lyhenee jyrkästi.

Joillakin pyörämerkeillä on kulutusmittarissa toiminto joka kertoo paljonko ajokilometrejä/maileja on jäljellä sen hetkisen ajotavan eli kulutuksen mukaan kunnes tankki on tyhjä. Sekin on vain laskelma eikä kerro todellista jäljellä olevaa ajomatkaa ennakolta. Voi loppumatkasta olla vaikka ylämäki tai liikenne seisoo. Todellinen ajomatka on ajettu ja mitattu matka. Valitettavasti silloin tiedetään vasta jälkeenpäin kuinka pitkälle tankillisella pääsee.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Norge 4V polttoainemittari vika
« Vastaus #14 : Elokuu 02, 2016, 17:36:06 ip »
Voi loppumatkasta olla vaikka ylämäki tai liikenne seisoo. Todellinen ajomatka on ajettu ja mitattu matka. Valitettavasti silloin tiedetään vasta jälkeenpäin kuinka pitkälle tankillisella pääsee.

Näinhän se menee polttoainemittarin tai tripin kanssakin. Vasta polttoaineen loputtua selviää
kuinka pitkälle se riitti.
Sohc van Helmi.