Kirjoittaja Aihe: Trafin sivuilla  (Luettu 10112 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #15 : Maaliskuu 01, 2016, 20:17:25 ip »
Trafin sivuilta Oma asiointi -linkin kautta löytyy kaikenlaista.

Tässä toista kautta:
http://www.trafi.fi/tieliikenne/oman_ajoneuvon_palvelut

Kirjautuminen pankki- tai mobiilivarmenteella.
Sivut ovat laajat mutta helposti sieltä löytyy mitä tarvitsee.

Sitten on tämä "vastuuvapaus"-teksti.
Lainaus
Rekisteritietojen tietosisältö vaihtelee tietojen julkisuudesta, ajoneuvolajista ja ajoneuvon rekisteröinnin ajankohdasta riippuen. Tietoihin voi sisältyä tietojenluovutusrajoituksia, jolloin Trafi ei voi luovuttaa ajoneuvon tietoihin liittyviä henkilötietoja. Tämä ei vaikuta rekisteritietojen hausta perittävän maksuun.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #16 : Maaliskuu 01, 2016, 21:14:05 ip »
Tulikin tuosta mieleen, että pitääpä uusia tietojenluovutuskielto Trafille.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #17 : Maaliskuu 01, 2016, 21:25:57 ip »
Itse pääset omien ajoneuvojesi tietoihin mutta et muiden omistamien osalta kuin vain vähäisiä tietoja kuten omistajan ja edellisten omistajien tiedot.

Summu

  • Viestejä: 348
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #18 : Maaliskuu 01, 2016, 22:07:43 ip »
Tulikin tuosta mieleen, että pitääpä uusia tietojenluovutuskielto Trafille.

Tuosta on sekin hyöty, että kaiken maailman parkki-paise-pate -yhtiöt eivät saa urkkia rekisterinumeron perusteella omistajaa, kun tietoja luovutetaan vain viranomaiselle.

Marko

  • Viestejä: 612
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #19 : Maaliskuu 01, 2016, 22:10:49 ip »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #20 : Maaliskuu 01, 2016, 22:33:06 ip »
Tulikin tuosta mieleen, että pitääpä uusia tietojenluovutuskielto Trafille.

Tuosta on sekin hyöty, että kaiken maailman parkki-paise-pate -yhtiöt eivät saa urkkia rekisterinumeron perusteella omistajaa, kun tietoja luovutetaan vain viranomaiselle.

Tämäkin. Ja loppuu se katsastusmainosten yms sonnan tippuminen laatikkoon.
Nythän eräällä radiokanavalla mainoksessa oikein kehotetaan tarkastamaan edellä ajavien tietoja..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #21 : Maaliskuu 02, 2016, 09:28:10 ap »
Taidat olla oikeassa.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #22 : Maaliskuu 19, 2016, 18:36:52 ip »
Palaan tähän nykyiseen "seisonta-aikamäärittelyyn" eli väliaikainen liikenteestä poistoon.
On osoittautunut että eri vakuutuslaitokset määrittelevät nykyään liikenteestä poistoajan eli "seisonta-ajan" eri tavoilla. Joillakin yhtiöillä ei hyvitetä kuin minimissään 30 vuorokautta liikenteestä poistoa oli vakuutustyyppi sitten entinen "seisonta-ajalliseksi" mainittu tai ympärivuotinen ajokauteen painotettu. Jotkin yhtiöt myöntävät vaikka yhden päivän seisonnan ja myös hyvittävät sen.

Koska liikenteestä poistoilmoitus maksaa minimissään 8 euroa ei kovin lyhyttä liikenttestä poistoa kannata tehdä. Noin viikko on ehkä lyhin kannattava jakso ja silloinkin lienee säästöön jäänyt summa vain muutamia euroja. 2 viikkoa ja siitä ylöspäin jo kartuttaa tiliä jos ympärivuotisessa vakuutuksessa seisonta tapahtuu kesäaikana.

Bonukset voi, luonnollisesti, siirtää useimmissa yhtiöissä siihen ajoneuvoon joka kulloinkin on liikenteessä.

Mutta tämä muutos on tehnyt sen että vakuutusyhtiöiden kartelli seisonta-ajan pituuden osalta on murtunut. Tosin If:in vakuutusvirkailija vakuutti että 30 vrk minimiseisonta-aika on lakisääteinen. Ei ole.

Jos vakuutusyhtiö ei kykene antamaan lyhyempää seisonta-aikaa kuin 30 vrk niin voi sanoa vakuutuksen irti siksi aikaa ja tehdä uuden vakuutuksen samaan tai eri yhtiöön kunhan vain muistaa sen tehdä. Jos ei muista niin liikenteeseen ottaminen ei onnistu Trafin sivujen kautta. Eikä varmaan muuallakaan kuin vakuutusyhtiön tiskillä.

Sekin aiemmin "lain määräämä" asia joka ennen edellytti että rekisteröidyssä ajoneuvossa pitää olla pakollinen liikennevakuutus on romutettu. Mutta sitä en vielä tiedä onko vakuutus oltava silloin kun ajoneuvoa rekisteröidään. Asia selvinnee ajan kanssa.
« Viimeksi muokattu: Maaliskuu 19, 2016, 21:41:19 ip kirjoittanut motomatti »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #23 : Maaliskuu 19, 2016, 21:30:10 ip »
Minua kiinnostaa miten vakuutuksen hinta käyttäytyy nyt, ku  ei ole rekisterissä mutta omistuksessa. Näinhän on monen ratalaitteen kohdalla. Jännä nähdä kumpi on kalliimpaa, kilvettömän vai kilvellisen (kilpi tallin seinällä) vakuuttaminen.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #24 : Maaliskuu 19, 2016, 21:49:23 ip »
Eikös tuosta kalliista vakuutuksesta ole krossiporukka valittanutkin. Vakuutus pitää olla vaikka ei ole rekisterissä jos ajaa aikoo. Ja rekisterissä olevalla ei saa täyttä korvausta jos ajaa muualla kuin tiellä kulkimensa/itsensä rikki.

Ehkä hieman hypoteettistä mutta olisiko mahdollista ottaa samaan pyörään vakuutus sekä kilvellisenä että kilvettömänä? Kilpi pois varikolla ja on heti eri vakuutuksessa. Jos radalta lähtiessä laittaa kilven kiinni ja lähtee kadulle on jälleen pakollisen liikennevakuutuksen piirissä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Trafin sivuilla
« Vastaus #25 : Maaliskuu 20, 2016, 08:04:19 ap »
Joo, mutta kyse ei ole crossipyörästä, vaan rekisteröitävästä pyörästä. Eli kilpi on ollut, mutta palautettu.
Hyvä pyörä, parempi mieli.