Kirjoittaja Aihe: Integraali  (Luettu 10362 kertaa)

viitala

  • Viestejä: 86
Integraali
« : Helmikuu 19, 2016, 10:31:33 ap »
Jarrut LM 850 ovat kyllä melkosen hyvät.Pekka kertoi purkaneensa ko jarrut omastaan.Jarrut olivat tunnokkaat ja varsinkin soralla se jalkajarru
oli tehokas.Ne oli ikäänkuin absit,ei niitä asfaltilla lukkoon juuri saanut ,mutta kun etupää alkoi uikuttamaan niin kyllä pysähty.850 oli muutenkin
hyvä,mutta alppi serpoissa jotenkin haastava,kun hyrrävoimat loppui(vanteet paino viittävailla v....ti).Ei jäänyt kertaan ,kun olin lähellä kipata.
En ymmärrä,miksei niitä jarruja enää asenneta.Ehkä joku viisaampi tietää?

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: Integraali
« Vastaus #1 : Helmikuu 19, 2016, 11:32:03 ap »
Mulla on integraalit molemmissa Guzzeissa, enkä aio niitä muuksi muuttaa   8)
Titaniumin kuski

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Integraali
« Vastaus #2 : Helmikuu 19, 2016, 13:35:44 ip »
Integraalit on hyvät - ABS:in kanssa oikein hyvät.  :)
Emeritus-guzzisti

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Integraali
« Vastaus #3 : Helmikuu 19, 2016, 13:40:50 ip »
Pikkulohkossa mulla on integraali. Siihen kun on tottunut, niin onhan se ihan jees. Se pelkkä etujarru saisi olla tehokkaampi tässä tapauksessa. Vakiosatulassa on postimerkin kokoiset jarrupinnat n.250mm levyllä, niin kovemmasta kyydistä meinaa olla vähän kovilla. Radalla tuo integraali on ihan hauska, sillä saa pyörän istumaan kaarteeseen, kun vähän sitoo takasella. Yleensä jarruttelen silläkin pelkällä etusella, isolohkolla käytännössä täysin. Takajarrua ei tarvi kuin soralla ja liikennevaloissa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

viitala

  • Viestejä: 86
Vs: Integraali
« Vastaus #4 : Helmikuu 19, 2016, 14:32:22 ip »
Se oli varsinkin soralla todella hyvä.Jalalla voi surutta painaa ja pysähty!!!

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Integraali
« Vastaus #5 : Helmikuu 19, 2016, 14:42:49 ip »
Itse en ole saanut makua yhdistelmäjarruihin. Olen tehnyt muutoksen niihin pyöriin joissa sellaiset olivat olleet. Oikean käden sormilla hoitelen etujarruja ja varpailla takalaikkaa. Yksi syy on varmaan se että aiemmat ja tuoreemmat pyörät, mitä on ollut yhtäaikaan muiden kanssa, ovat olleet tehtaalta asti erillisjarruilla ja siksi pyörää vaihtaessa toiseksi, siis oman tallin pyöristä, ei tarvitse miettiä että miten tätä jarrutettaisiin. Toki eri pyörämalleissa on eritehoisia ja tuntumaltaan erilaisia mutta jarrutustapahtuman perusta on kuitenkin aina sama.

Tähän mennessä ei ole ollut ABS-versiota käytössä mutta jossain vaiheessa sekin pitää varmaan opetella. Tekijämiehet väittävät kyllä että ilman ABS:sää pysähtyy nopeammin. ABS:n suhteen pitäisi myös opetella ohjaaminen ja kaartaminen jarrutuksen aikana uudelleen että keksinnöstä saa täyden hyödyn..

aj@

  • Viestejä: 360
Vs: Integraali
« Vastaus #6 : Helmikuu 19, 2016, 15:43:28 ip »
Meikäläisen tämänhetkisessä kulkineessa etujarrun käyttö vaikuttaa myös takapyörään, jolloin hiekkatiellä voi pelkällä takajarrulla jarrutella. Yhdistettynä loistavaan ABS:ään hyvä juttu. Vintagen jarrusysteemi taas sopi mielestäni siihen oikein hyvin

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Integraali
« Vastaus #7 : Helmikuu 19, 2016, 16:24:31 ip »
<snip>
Tähän mennessä ei ole ollut ABS-versiota käytössä mutta jossain vaiheessa sekin pitää varmaan opetella. Tekijämiehet väittävät kyllä että ilman ABS:sää pysähtyy nopeammin. ABS:n suhteen pitäisi myös opetella ohjaaminen ja kaartaminen jarrutuksen aikana uudelleen että keksinnöstä saa täyden hyödyn..

ABS estää etujarrun kanssa turvalleen menoa - idioottivarma ei taida sekään olla.

Kokemukseni mukaan integraali-Guzzeissakin sai takapyörän lukkoon jalkajarrulla (en mennyt nurin).
Emeritus-guzzisti

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Integraali
« Vastaus #8 : Helmikuu 19, 2016, 16:36:43 ip »
Joskus jossain lehtihaastattelussa kauan sitten Guzzin tehtaan edustaja perusteli integraalijarrua autoilijan tavalla jarruttaa. Siis moottoripyörän kuljettaja jolla on auton ajajan refleksit. Polkaisee poljinta kun jarruttaa pitäisi mutta ei ymmärrä etujarrun käytöstä mitään. Tällä perusteelle yhdistelmäjarru onkin varmasti tehokkain.

80-luvulta muistan jossain moottoripyörälehdessä olleen artikkelin jossa oli Guzzi koeajon kohteena. Koeajaja oli lähellä ajaa kolarin ja syyksi hän laittoi pyörän jarrujärjestelmän. Hän oli hätätilanteessa puristanut jarrukahvaa todella kovaa mutta ei saanut mieleistään hidastuvuutta aikaan. Kauan tämän testin jälkeen sain itsekin kuulla että Guzzeissa on vaaralliset jarrut. Vaikka tuolla aiemmin mainitsin että omissa pyörissäni ja talouden muissa pyörissä ei ole linkitettyä jarrujärjestelmää olen joitakin tuhansia kilometrejä ajanut pyörällä jossa on yhdistetyt etu- ja takajarru ja juurikin hyvänä puolena on poljinjarrun käyttö pysäyttämiseen ja lisävoiman annostelu kädellä. Se vain pitäisi olla refleksiivinen tapahtuma kun äkkitilanteessa ei ole aikaa arpoa miten jarrutetaan.

Tuon em. toimittajankin olisi pitänyt ennen ajoon lähtöä perehtyä paremmin LeMansin jarruihin.

Samankaltaisena ilmiönä pidän sitä että pyörä jossa on kaksipäinen vaihdepoljin sanoo selkäytimeni että varpaalla alas painaessa menee isompi vaihde päälle eli ykkönen kantapäällä päälle ja loput varpaalla. Hidastettaessa sitten taas kantapäällä vapaan suuntaan. Vapaa löytyy muuten helpommin kantapäällä kuin varvastoimisesti nimenomaan astinlautapyörässä. Tämä johtuu omalla kohdallani siitä että ensimmäinen Guzzi jonka omistin niin siinä oli kyseinen vaihdejärjestys ja ajoin sillä 160.000 km. Tottumus on toinen luonto, sanotaan. Pätee kohdallani edelleenkin. Jos mahdollista käännän vaihdekaavan keinupoljinmallissa oppimakseni.

Anekdootti integraalijarrusta: katsatusmies: yhdistelmäjarrun pitää toimia siten että poljinjarrusta lukkiutuu ensin etupyörä.
Kysyin tähän perustelua johon sain vastauksen: jos takajarru lukkiintuu ensin menetetään ajoneuvon suuntavakavuus.

Jokainen voi miettiä ja päätellä mikä oli autoinsinöörin perusta lausunnolleen.

California Adamantiin tuli siis erillisjarrut. Mutta jos olisinkin katsastuttanut kaksipyöräistä?

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Integraali
« Vastaus #9 : Helmikuu 19, 2016, 17:09:21 ip »
Integraalijarrun muuttaminen normaaliksi liittyy siihen aikaan, kun radalla piti päästä
mahdollisimman lujaa ja jarrutukset jäivät viime tinkaan. Integraalilla oli kahvasta
käytetty laikka (oikeako se oli?)mustan sininen ja se toinen jalalla käytetty vain lasittui kiiltäväksi.
Hidastamiseen tarvittu voima jarrukahvassa oli aivan älytön, lisäksi etujarrun lukkiutumisrajan
hakeminen samaan aikaan poljinta ja kahvaa säätämällä oli hankalaa. Jalalla käytetyn
etujarrun osuus jarrutustapahtumasta ei ollut kovin suuri kun jalkajarrua piti löysätä
takajarrun lukkiutumisen vuoksi.
Moottoripyörällä ajamaan oppineelle erilliset jarrut ovat mielestäni paremmat.
Jos pääasiallinen kulkuväline on auto ja moottoripyörällä ajaa paritonnia kesässä,
yhdistelmäjarru voi olla parempi valinta.
Niin kuin Matti edellä toi esille, pitäisi tutustua kunnolla outoon pyörään
ennekuin sillä lähtee ajamaan, jopa sen jarrujen toiminta voi olla erilaista
kuin omassa kulkineessa.
Mitä tulee takajarrun lukkiutumiseen ja suuntavakavuuden menetykseen, olen
pikkuhiljaa alkanut pelätä takajarrun lukitsemista enemmän kuin etujarrun.

Yhdistelmäjarrujen tekeminen ei ole aina onnistunut isoiltakaan valmistajilta.
Pari vuotta sitten tuli EAK-kurssilla esille sellainen asia, että joku Hondan
kirjainyhdistelmäjarru, mitä nyt en muista, saattaa jättää etujarrun lukkoon vaikka
etujarrukahvan löysää kokonaan. Siis silloin kun jarrutetaan molemmilla jarruilla
samanaikaisesti ja etupyörä menee lukkoon, ei etujarrukahvan löysääminen auta.
Ongelma poistui kun tuohon lisättiin vielä ABS.
Sohc van Helmi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Integraali
« Vastaus #10 : Helmikuu 19, 2016, 17:23:07 ip »
Kyllä se menee niin päin, että etujarrulla hidastetaan ja taka/integraalilla avustetaan. Guzzin jarruvoimanjaolla etunen ei mitään hirveitä jarrutusvoimia polkimesta kehitä. Takapainotteinen se ainakin pikkulohkossa on.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Integraali
« Vastaus #11 : Helmikuu 19, 2016, 18:32:58 ip »
<snip>
Anekdootti integraalijarrusta: katsatusmies: yhdistelmäjarrun pitää toimia siten että poljinjarrusta lukkiutuu ensin etupyörä.
Kysyin tähän perustelua johon sain vastauksen: jos takajarru lukkiintuu ensin menetetään ajoneuvon suuntavakavuus.

Jokainen voi miettiä ja päätellä mikä oli autoinsinöörin perusta lausunnolleen.
<snip>

Oikeassa oli hän, suuntavakavuus kyllä vähenee... mutta etujarrun lukkiutuessa mennään turvalleen (jos ei satu olemaan Marc Marquez tai vastaava), niin on minulle käynyt liukkaalla laivan kannella - eikä ko. tilanteessa mitään ehdi tekemään (ABSia ei ollut). Takajarrun lukkiutuessa ehtii.
Emeritus-guzzisti

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Integraali
« Vastaus #12 : Helmikuu 19, 2016, 18:47:52 ip »
Mulla on etupyörä käynyt pari kertaa asfaltilla lukossa. Nurin ei ole menty, vaan tuuria on ollut mukana. Californiassa lukittui pyörä tehokkaassa jarrutuksessa, kun oli sittenkin ilmaa järjestelmässä ja sitä myöten tuntuma hukassa. Ei olisi kyllä ehtinytkään mitään noissa omissa tilanteissa. Nappulakumipyörällä on sitten mennyt useamminkin etunen lukkoon, mutta silloin kyse on vähemmän dramaattisesta tilanteesta.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Jouko S

  • Viestejä: 869
Vs: Integraali
« Vastaus #13 : Helmikuu 19, 2016, 19:26:45 ip »
Californiassa lukittui pyörä tehokkaassa jarrutuksessa, kun oli sittenkin ilmaa järjestelmässä ja sitä myöten tuntuma hukassa.
Tuo ilmaus on tehtävä huolellisesti. Ilman jääminen järjestelmään on kaiketi jarrunesteiden vaihdon perusvirhe ja saattaa kostautua pahimmalla mahdollisella tavalla. Californian integraalijarrujen ilmaaminen erityisesti vaatii huolellisuutta ja siihen löytyy vinkkejä foorumin sivuilta. Esim. etujarrun nosto järjestelmän ylimmäiseksi ja samalla jarrupolkimen painotus vaikka yön yli saa ilman nousemaan järjestelmän ylimpään osaan, mistä ilma on helppo poistaa. Kunnossa olevat jarrupalat, oikein ilmatut integraalijarrut ja säännöllisesti vaihdetut nesteet takaavat hyvät jarrut ainakin Brembon valmistamina. Absit varmaankin antavat uudempiin pyöriin helpotusta jarrutustilanteisiin. Se kai niiden tarkoitus on?

Jouko

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Integraali
« Vastaus #14 : Helmikuu 19, 2016, 20:03:59 ip »
Tämä ilmausmoka johtui siitä, kun asensin omaani tuplalevyt eteen, uudet puristimet ja uuden pääsylinterin. Oli ilmannut jarruja jo kolmisen tuntia ja kokeillut kaikki kikat. Ajattelin sitten tuntuman kuuluvan olla tuollainen. No, ei kuulunut. Ilmasin sitten täryn kanssa vielä pari tuntia ja kyllä sieltä pientä kuplaa pihalle tulikin. Kyseessä ei siis ollut integraali. Sen ilmaaminen on eri juttu, mutta ajatuksella tehden kyllä onnistuu.
Hyvä pyörä, parempi mieli.