Sitaatteja HS 29.8.
Rikesakkojen suuruus kaksinkertaistuu tiistaina. Kun käydään ihmisen lompakolla virheen takia, ajokäyttäytyminen muuttuu. Ylinopeudet voivat korotuksen kautta tilapäisesti vähentyä, kunnes totutaan uuteen tasoon. Valtiovarainministeri esitti budjettiesityksessään, että rikesakot korotettaisiin myöhemmin jopa kolminkertaiseksi nykyisestä.
2010 kertyi 22,3 miljoonaa, vuoteen 2014 mennessä määrä romahti nykyisin kertyy keskimäärin 20 miljoonaa.Tiistaista lähtien suurin rikesakko on 200€, oikeusministeriö arvioi tulojen kasvavan 40 miljoonaan.
Tavallaan helpottaa että syy on fiskaalinen, koska Kreikan tiellähän tässä ikään kuin ollaan. Mutta kansalaisen epätasa-arvo lain edessä on väärin. Kuinka monta kertaa kukin ohittaa valvontakameran (moni työnsä vuoksi) päivässä, kuukaudessa, vuodessa - valtavia eroja - ja me olemme kaikki erehtyväisiä ihmisiä. Helppo olisi ottaa harkinta takaisin mukaan lakiin.