Kirjoittaja Aihe: RVS  (Luettu 95322 kertaa)

TimoEv

  • Viestejä: 2 170
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: RVS
« Vastaus #45 : Elokuu 25, 2015, 12:14:48 ip »
MotoJussi: >> Kuulostaa kalliilta huuhdella vaihteistoöljyllä.<<

Joskus omistaessani automaattiloota-Citikan kertoi Veho, että siihen on saatavissa vain Citroen-lootaöljy. Muuta ei ole edes saatavilla. Se lootaöljy oli 56€/l. Google sitten kertoi, että Valvoline oli spekseissä samaa tavaraa ja maksoi vain 11€/litra Motonetissa. Arvatkaas kumpaa sinne lootaan kaadettiin...

Minulle kerrottiin, että Volvolla oli joku suositus lootaöljyn vaihtoon tuo valutusprosessi. Öljyä kului >10 litraa. Volvo-purkista. Edullisesti...

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: RVS
« Vastaus #46 : Elokuu 25, 2015, 12:17:17 ip »
No jaa, tuossa juuri kolleega valitteli, kun Fordinsa robottilaatikkoon laitetaan uudet öljyt ja se maksaa 300€. Siis pelkkä öljy /5l..

Saattaa olla, että tuota RVS:ä livahtaa omani koneeseen, kunhan saan aikaiseksi. Lisäherkkyydestä ei ole haittaa radalla. Loota toimii mielestäni hyvin Redlinen puurollakin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: RVS
« Vastaus #47 : Elokuu 25, 2015, 12:29:21 ip »
Lainaus
Loota toimii mielestäni hyvin Redlinen puurollakin.
Redlinen marjapuuro mullakin on Centauron loorassa. Sillä vain on lyhyempi vaihtoväli mutta ei se varsinaisesti haittaa. Ajelen sillä sen verran vähän. Olen Centauroa säästänyt jospa pääsis selkävaivojen puolesta radalle vielä ajelemaan. Selkä on viimeisen vuoden aikana petrautunut kovasti. Se lääkärin lupaama nivelten yhteenluutuminen on tainnut alkaa koska selkä ei enää kipeästi nuljahtele.
Perävaihteen kiinnitykseen ja laakerointiin pitäisi tehdä vielä muutos ja deletoida kumikytkin takanavasta.

Jutun lopussa on asiaa perävaihteen lisälaakeroinnista: http://www.motomatti.fi/2014/04/peravaihteiden-eroja.html

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: RVS
« Vastaus #48 : Elokuu 25, 2015, 12:33:07 ip »
Se Redline vaan vaatii kylmänä enemmän aikaa lämmetä. Muuten takkuaa. Tämä siis sivuhuomautuksena.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: RVS
« Vastaus #49 : Elokuu 25, 2015, 12:39:10 ip »
Muutin Centaurossa vaihteiston käyttövivuston siten että polkimen liikemäärän lievällä lisäyksellä saa voimaa vaihtamiseen. Hävitin myös alkuperäisen kömpelön ja poljinvoimaa tuhlaavan välivivuston. Muutenkin Centauroa pitää lämmitellä ennenkuin sitä alkaa rankomaan.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: RVS
« Vastaus #50 : Elokuu 25, 2015, 14:36:36 ip »
Lainaus
jospa pääsis selkävaivojen puolesta radalle vielä ajelemaan
Tätä se on vaikea toteuttaa... Kylläpä olisi mukava tehdä Guzzi-isku johonkin.Motoparkissa näyttää olevan vapaa viikonloppu max 96,9 dB(A). Su 14C ja pilvistä tällä tiedolla. Motomatin lämpötilaraja alittuu.
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 14, 2015, 19:53:37 ip kirjoittanut Camn »
V11 - it defines you.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: RVS
« Vastaus #51 : Elokuu 25, 2015, 15:16:23 ip »
Pikkuveljen häät lauantaina, eli sunnuntain päänsärky tilattu  :o
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Marko

  • Viestejä: 612
Vs: RVS
« Vastaus #52 : Elokuu 25, 2015, 16:06:52 ip »
Tekee tiukkaa päästä Termignoneilla noihin dB lukemiin, jopa killereillä.. Tosin, jos siellä on yhtä höveli mittamies kuin kerran aiemmin v2Tre hyökkäyksen aikaan, niin vois olla mahkut päästä ali.  ;D :P

Meinasin mennä mökille, istua rannassa ja katsella nuotiota.


(vanha kuva)

kalina

  • Viestejä: 45
Vs: RVS
« Vastaus #53 : Elokuu 25, 2015, 17:52:43 ip »
Onkos tämä nyt samaa herkkua mitä esim. Motonetti myy. Ihan vain tarkistaakseni kun näkyy noin porukan kokemuspohjalta toimivan.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: RVS
« Vastaus #54 : Elokuu 25, 2015, 19:41:55 ip »
Samaa on. Merkillä RVS on liemiä vähän joka lähtöön.

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: RVS
« Vastaus #55 : Elokuu 26, 2015, 08:03:47 ap »
Tuohon Markon nuotiohommaan ... oot näköjään polttanut viime kerralla laiturin. Tolpat enää pystyssä.
Mutta onhan siellä vielä taustalla naapurin laituri. Naapurisovun ja tasapuolisuuden nimissä notskiin vaan ...  ;D

Marko

  • Viestejä: 612
Vs: RVS
« Vastaus #56 : Elokuu 26, 2015, 09:37:25 ap »
ääh, senverran keväällä kuvattu, että laituri ei ole vielä nostettu tolppien päälle.
Tänä kesänä jäi kokonaan nostamatta..  ;D on toi jäätilanne aina niin raju, että laituri (ja tolpat) lähtee mukaan jos ne unohtuu järveen. Jostain syystä aina kun agendalla on laiturin nostoa/laskua, niin piha on aika tyhjä autoista..

mosa

  • Viestejä: 360
Vs: RVS
« Vastaus #57 : Elokuu 26, 2015, 10:48:10 ap »
Jos meinaa laittaa tämmöistä ihmeainetta vaihdelaatikkoon ja perään seuraavan öljynvaihdon yhteydessä, niin kuinka huolellisesti molykotella terästetty vanha öljy pitää "huuhdella" pois ja miten huuhtelu olisi hyvä tehdä?
mosa

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: RVS
« Vastaus #58 : Elokuu 26, 2015, 10:58:55 ap »
Varmaan niin kauan, ettei mustaa irtoa öljyyn. Ei tuon kanssa varmaan ihan liian tarkka tarvi olla. Laitetaanhan noita liemiä tsiljoonan ajettuihin vehkeisiinkin ilman pesuja, ja silti toimii.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: RVS
« Vastaus #59 : Elokuu 26, 2015, 11:09:17 ap »
Oma kokemukseni on että Molykote joka on sekaantunut öljyyn tulee suurimmalta osalta pois. Molykotella on myös tapana sakkautua kotelon pohjalle tai paikkoihin joissa ei voimakasta öljynkiertoa tapahdu. Lisäksi se tarttuu kalvoksi alumiinivalun ja teräksen pintaan.
Juuri äskettäin purin perävaihteen. Tavallisessa liuotinpesussa lähti öljy pois mutta musta mörjä jäi pintoihin. Se lähti vasta kun käytin kuivapesuliotinta. Eli sitkeässä se on.

On sitten toinen asia kuinka hyvin Molykote tarvitsee poistaa ettei se häiritse RVS:n mahdollisen vikoja ehkäisevää ja väitettyä korjaavaa toimintaa.

Ehyessä perässä lienee parasta käyttää Molykotea kuten ohjekirja mainitsee.
Vaihteistossahan on normaalisti vain tavanomainen GL4 vaihteistoöljy joten sinne RVS:n lisääminen tuskin tuottaa ongelmaa.

Talven aikana saan selvyyttä miten RVS on vaikuttanut 5-vaihteisen isolohkon vaihteiston toimintaan. On tarkoitus purkaa, puhdistaa ja vaihtaa laakerit mutta muutoin samat sisäkalut kuin tähänkin asti. Vaihteiston viides vaihde piti alkukesästä melkoista korvia vihlovaa ulinaa ja nyttemmin sitä ei enää siinä määrin kuuluu. Reilu tuhat kilometriä aiemmin tein vaihteistoon RVS-käsittelyn.
Epäilys on että vaihteiston laakerit ovat kuluneet ja se aiheuttaa hammastuksissa lievää virheellistä asentoa.

Normaalisti 5-vaihteen rataspari vaihdettaisiin mutta nyt en ole varma tarvitseeko. Jatkan RVS-käsittelyä siltä osin.