Kirjoittaja Aihe: Daimler ostamassa MV Agustaa  (Luettu 11087 kertaa)

Camn

  • Viestejä: 2 583
Daimler ostamassa MV Agustaa
« : Lokakuu 21, 2014, 23:14:09 ip »
21.10.2014, 2014 12:37 Süddeutsche Zeitung
"
Daimler haluaa mukaan italialaisia MV Agusta moottoripyöriä valmistavaan yhtiöön.  Stuttgartilaiset ovat pian ostamassa 25% tästä Lombardiassa  Varesessa sijaitsevasta yhtiöstä. Kauppa aiotaan toteuttaa tytäryhtiön, virityspaja AMG:n nimissä. Daimler ja MV Agusta eivät halunneet kysyttäessä asiaa vielä kommentoida. Asiasta kerrotaan yksityiskohtia lisää marraskuun alussa. Jo heinäkuussa useammat lehdet olivat kertoneet mahdollisesta Daimler –kaupasta. Italialaisten kerrotaan toivovan nousua kansainvälistymisessä Daimlerin myyntiverkoston avulla, jolloin katsellaan erityisesti USA:n ja Aasian suuntaan. Tavoitteena on kaksinkertaistaa liikevaihto tulevina vuosina 200 Milj. euroon. Vuonna 2014 kerrotaan MV Agustan myyvän vajaat 10.000 moottoripyörää.  MV Agustalla oli viimeisten käytettävissä olevien tietojen mukaan (2012) n. 200 työntekijää. Yhtiöllä on vaihteleva menneisyys takanaan. Vuonna 2008 se myytiin Harley-Davidsonille mutta perhe Castiglioni osti yhtiön myöhemmin takaisin yhdysvaltalaisen moottoripyöräjätin taistellessa eloonjäämisestään talouskriisin tiimellyksessä.

Myös muut saksalaiset autovalmistajat ovat aktiivisia moottoripyöräliiketoiminnassa. Viimeksi VW –tytär Audi osti Ducatin. Daimlerin kilpailijalla BMW:llä on puolestaan oma moottoripyöräosastonsa. Komponenttitoimittaja Bosch kertoi hiljattain haluavansa mukaan maailmanlaajuisille moottoripyörämarkkinoille uuden voimansiirtojärjestelmänsä kanssa.”


Siis suurempi kuin Guzzi, minusta yllättävää jos näin on. Mikäs näitä saksalaisia autojätteja nyt ajaa italialaisten moottoripyörien kimppuun ? Seuraavaksi suurin kun tullaan valmistusluvuissa alaspäin: Aprilia ? Kukahan sitä ostattelee... FCA (Fiat-Chrysler)?
V11 - it defines you.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #1 : Lokakuu 22, 2014, 09:19:03 ap »
Mikäs näitä saksalaisia autojätteja nyt ajaa italialaisten moottoripyörien kimppuun ?
Mennee jo politiikan puolelle, mutta yhteisvaluutta alueella ainoa vaurastuja on Saksa. Ja mikäpä sen mukavampaa on velkaisia naapureita pelastaa, kuin ostamalla halvalla niiden jalokivet.
Ja/tai:-> Autopomot pyörii pienissä piireissä ja ensin Audi pomot kyllästyi BMW pomojen kerskailuun. Nyt on sitten Daimler pomot kyllästyneet molempiin. Herrat haaveilee yhteisistä ratapäivistä. Olisihan se kiva olla oma "European TT Race" sarja osakilpailuineen eri euromaissa. Hameväki kuluttajina ja johtajina ohjaa maailman menoa, niin pojilla on aikaa harrastaa.
... katsellaan erityisesti USA:n ja Aasian suuntaan.
USA on hankala markkina vahvan autokulttuurinsa takia, mutta olisihan siellä ostovoimaa. Moottoripyöräkulttuuri vain on täysin kehittymätöntä. On se H-D hegemonia, jossa kotimaisuus ja kansallisylpeys menee tehon, tekniikan ja ajo-ominaisuuksien edelle. Kokoontumisiin viedään pyörä peräkärryllä ja keskitytään kaljoitteluun - kuulemma. Muut merkit on lokeroitu pieniin "vähemmistö reservaatteihin".  Guzzi tosin hyväksytään "oikealla moottorilla" jopa H-D piireissä, jossa "piece of crap" muuten kuvaa näkemystä ulkolaisista. Italialaisilla on hyvä maine designissa ja mahdollisuus löytää  "piece of art" ostajakuntaa joistain elämäntapa-, harrastaja- tai ammattiryhmistä.
Vaurastuvassa Aasiassa taasen kaksipyöräisillä voi olla myynnin kannalta menestyksellinen tulevaisuus edessä. Siellä on olemassa vahva kaksipyöräkulttuuri, kun autolla ei mahdu/pääse kulkemaan ja säilytys/parkkitila on kortilla. Varakkaat ovat ostovoimaisia ja haluavat ylellisyys tuotteita. BMW, Ducati ja MV Agusta ovat heille juuri tällaisia.

Hyvää Saksalaisomistuksessa on se, että heille halpamaihin siirtyminen ei ole toivottava vaihtoehto. Paikallisille markkinoille paikallista tuotetta ehkä, mutta tärkein tuotekehitys, osaaminen, suunnittelu ja design pidetään kotona "perheessä". Saksassa 90% yrityksistä on perheyrityksiä ja 60% työvoimasta on niiden palveluksessa. Jopa BMW:kin on lähes perhefirma, koska 46,7% siitä omistaa yksi suku (Quandt). Saksassa siis ymmärretään Italialaistenkin ylpeyttä omista moottoripyörämerkeistään, eikä heille ole "aivan sama" missä ja kuka niitä tekee (vrt Nokia/Microsoft).
Kuten aloitin, niin höpinä meni vähän politiikan puolelle, mutta on hyvä ymmärtää miksi ja miten eri maissa eletään ja toimitaan. Tavat ja tottumukset kun muuttuvat hitaasti. Ja jos hyvin menee, niin mitäpä sitä muuttamaankaan.
« Viimeksi muokattu: Lokakuu 22, 2014, 10:41:35 ap kirjoittanut ALi »
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #2 : Lokakuu 22, 2014, 10:14:53 ap »
Se on vaan tuolla Aasian markkinoilla vaikea myydä isoja pyöriä. Siellä menee säännösten takia kaupaksi pikkupyörät, 125-200cc:t. Isojen mopojen omistaminen on kallista ja jopa hankalaa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Ekku

  • Viestejä: 895
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #3 : Lokakuu 22, 2014, 18:01:49 ip »
Luulisi että Daimler olisi viisastunut tuosta muutaman vuoden takaisesta "ostetaan Chrysler"-fiaskosta.

Toki jos rahaa on heittää kaivoon, niin siiitä vaan...

Keskittyisivät tekemään sitä mitä osaavat tai joskus osasivat eli laadukkaita autoja.

Makestain

  • Viestejä: 184
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #4 : Lokakuu 22, 2014, 19:53:11 ip »
Entäs tämä - saksalaisitalialainenristeytys? Ja nyt sitten Mersu - jostako kohta nähdään vastaava konsepti? 

http://www.autoblog.com/2014/10/02/volkswagen-xl-sport-paris-2014/
Kasi vee ei vee kasi

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #5 : Lokakuu 22, 2014, 20:28:03 ip »
Tuo on ihan hauska konsepti. Tajuaisivat vaan Volkkarilla tehdä tuo toisinkin päin. Eli kehittelisivät napakan pikkudieselin sporttimopoon.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #6 : Lokakuu 23, 2014, 00:23:27 ap »
Tuo on ihan hauska konsepti. Tajuaisivat vaan Volkkarilla tehdä tuo toisinkin päin. Eli kehittelisivät napakan pikkudieselin sporttimopoon.

Kannatetaan! Volkkarin ahdettu pikkudiesel sopisi oikein hyvin moottoripyörään.  :D
Emeritus-guzzisti

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #7 : Lokakuu 23, 2014, 01:01:23 ap »
En kannata. Sain jälleen syysretkellä todeta että, kun tullaan alppisolasta alas, nykyaikainen pikkudieseli kärytää moottorijarrutuksessa samalla tavalla kun 50-luvulla. Käryllä ei ole mitään normeja tässä kohtaa :-\

Pekka
Sohc van Helmi.

Peki

  • Viestejä: 155
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #8 : Lokakuu 23, 2014, 11:20:59 ap »
Castiglionit pääsevät taas nauramaan koko matkan pankkiin? Ensin myivät tappiota tuottavan, MV Agustaksi ristityn Cagivan isosta rahasta HD:lle ja ostivat sen sitten muutaman vuoden kuluttua, miljoonatappioiden jälkeen, muodollisella summalla takaisin itselleen. Ja nyt ovat taas saamassa jonkun muun kattamaan kuluja, kun pyöräkauppa sukeltaa maailmanlaajuisesti. Taisi MV:n nimen ostaminen tosiaan aikoinaan kannattaa. Melkoisia veijareita...

Sitä en tosin usko, että saksalaisomistus erityisesti suojaisi halpatuotantoa vastaan. BMW:n rinnakkaistwinikoneet tehdään Kiinassa, samoin muistaakseni skootterit kokonaan. KTM:n pikkumallit taas tehdään Intiassa (samaa Teutoniaa se Itävaltakin on :)). Ja taitaa autopuolellakin olla saksalaisissa laatuautoissa ihan kiitettävästi kaukoidässä tehtyä osaa, vaikkei siitä ihan hirveästi mainoksissa huudellakaan. Ainoa, mikä pitää tuotantoa emämaassa, on brändi. Tietokoneissa ja puhelmissa valmistusmaa ei ole koskaan ollut merkittävä, mutta autot ja moottoripyörät identifioituvat ainakin toistaiseksi vielä merkin (alkuperäiseen) kotimaahan: BMW=Saksa, HD=USA, Volvo=Ruotsi. Ja kaipa joku vielä Husqvarnaakin ruotsalaisena pitää.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #9 : Lokakuu 23, 2014, 17:45:51 ip »
Castiglionit pääsevät taas nauramaan koko matkan pankkiin? ... nyt ovat taas saamassa jonkun muun kattamaan kuluja, kun pyöräkauppa sukeltaa ...   Melkoisia veijareita...
Samaa naurettiin Italiassa v.2000, kun Aprilian Ivano Beggio osti Guzzin*. Lehdet kirjoittivat, että "taas löytyi iso Herra, jolla on syvät taskut tyhjennettäväksi. Mandellossa juhlitaan ja päästään taas intohimolla rakentamaan hienoja moottoripyöriä."  
Jo keväällä 2004 tehdas oli hetken pysähdyksissä, kun rahat loppuivat ja syksyllä 2004 Piaggio osti Aprilian sekä sen mukana Guzzin *.
(* = ja Laverdan)
Sitä en tosin usko, että saksalaisomistus erityisesti suojaisi halpatuotantoa vastaan. BMW:n rinnakkaistwinikoneet tehdään Kiinassa, samoin muistaakseni skootterit kokonaan. KTM:n pikkumallit taas tehdään Intiassa (samaa Teutoniaa se Itävaltakin on :)).
Ei suojaa halpatuonnilta, mutta pitää omistuksen Saksassa ja yleensä tuotantoakin Euroopan omiin tarpeisiin.
(Ei kuten "Suomalainen" Nokia, jossa "kotimaa" on vain pääkonttorin paikka, mutta omistus enimmäkseen muualla.)
BMW twinit tehdään Berliinissä Saksassa, mutta yksipyttyinen F650 on "kiertolainen", jolla on sukulaisuutta Guzzillekin (Aprilian kautta). Kone tehtiin (v.1993) Itävältalaisen Rotaxin kanssa (BMWltä K100 mallinen sylinterikansi). F650 oli sama, kuin Aprilia Pegaso ("BMW" koneella) ja sitä valmistettiin Aprilian tehtaalla Italiassa vuodet 1994-2000, kunnes BMW siirsi valmistuksen takaisin Saksaan 2001 (=ruiskukoneet->-07 saakka). Vuonna 2008 "F650" oli twin (800cc). Yksipyttyinen palasi vuonna 2009 nimellä G650GS ja (musta) kone valmistetaan nyt kiinassa Loncin tehtaalla (Rotax lisenssillä). Pyörät kootaan edelleen Saksassa.

Euroopassa "kaikki" pyörämerkit käyttävät yhteisiä alihankkijoita, joilta tulevat valot, vilkut, peilit, kahvat, katkaisijat, ohjaustangot, sähköjohdotukset, jarrut, jousitukset, laakerit, renkaat jne, joten tehtaan "omaa" on enää lähinnä runko, tankki, vanteet, satula, mittaristo, moottori, voimansiirto sekä pakoputkisto. "Omaa" sikäli, että usein nekin ovat yhteisiä konsernin (mm.Piaggio) sisällä tai yhteisyritysten kesken.
Tuotantoa varmasti siirretään lähelle kasvavia markkinoita, mutta paikallista paikallisille (ja mahdollisesti eri tuotemerkillä). MP tehtaalle 750cc tai 1200cc valmistuskustannuksissa ei ole suurta eroa (esim.Breva 750/1200), mutta myyntihinnassa on, joten pienempien mallien kohdalla täytyy joko säästää kuluja tai sitten niitä pitää valmistaa suuria määriä. Mm. Piaggiolla on tehtaat Intiassa, Kiinassa ja Vietnamissa satojen tuhansien kapasiteetilla.
Videolla (linkki) vilahtelee Guzzejakin.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #10 : Lokakuu 23, 2014, 21:00:36 ip »
Tuo Rotaxin kone on erilainen Aprilian ja Bmw:n pyörissä. Aprillilla on yksi venttiili enemmän palotilassa.
Myös pyörät eroavat rungoiltaan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Peki

  • Viestejä: 155
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #11 : Lokakuu 23, 2014, 23:02:56 ip »
Samaa naurettiin Italiassa v.2000, kun Aprilian Ivano Beggio osti Guzzin*. Lehdet kirjoittivat, että "taas löytyi iso Herra, jolla on syvät taskut tyhjennettäväksi. Mandellossa juhlitaan ja päästään taas intohimolla rakentamaan hienoja moottoripyöriä."  
Jo keväällä 2004 tehdas oli hetken pysähdyksissä, kun rahat loppuivat ja syksyllä 2004 Piaggio osti Aprilian sekä sen mukana Guzzin *.
(* = ja Laverdan)
Eipä tuo Aprilian ostos silloin akoinaan kovin paljoa ihmetyttänyt, italialaiset moottoripyörämerkit kun nyt ovat vähän jokainen tomineet milloin minkäkin mesenaatin (usein Italian valtion) varassa. Castiglionien kuprun erikoisuus on siinä, että ne saivat kalliilla myymänsä firman käytännössä ilmaiseksi takaisin. Ja nyt ovat taas löytämässä ostajan.

Ei suojaa halpatuonnilta, mutta pitää omistuksen Saksassa ja yleensä tuotantoakin Euroopan omiin tarpeisiin.
(Ei kuten "Suomalainen" Nokia, jossa "kotimaa" on vain pääkonttorin paikka, mutta omistus enimmäkseen muualla.)
BMW twinit tehdään Berliinissä Saksassa, mutta yksipyttyinen F650 on "kiertolainen", jolla on sukulaisuutta Guzzillekin (Aprilian kautta). Kone tehtiin (v.1993) Itävältalaisen Rotaxin kanssa (BMWltä K100 mallinen sylinterikansi). F650 oli sama, kuin Aprilia Pegaso ("BMW" koneella) ja sitä valmistettiin Aprilian tehtaalla Italiassa vuodet 1994-2000, kunnes BMW siirsi valmistuksen takaisin Saksaan 2001 (=ruiskukoneet->-07 saakka). Vuonna 2008 "F650" oli twin (800cc). Yksipyttyinen palasi vuonna 2009 nimellä G650GS ja (musta) kone valmistetaan nyt kiinassa Loncin tehtaalla (Rotax lisenssillä). Pyörät kootaan edelleen Saksassa.

Sorry, muistin väärin. Muistin, että se Loncinin kone oli twini, ei yksipyttyinen. Joka tapauksessa pysyn väitteessäni, että niissä Saksassa kootuissa Bemareissa on koko lailla enemmän Kiinalaista tuotantoa kuin mitä kylillä huudellaan. Enkä nyt tarkoita noita kaikkien valmistajien (ei vain eurooppalaisten) alihankkijoilta hommaamia osia, vaan ihan niitä moottoreita, runkoja ja vaihteistoja. Tuotantoa pysyy Euroopassa vain siinä mitassa kuin katsotaan, että kuluttajat sitä vaativat. Vrt. vaikka Harleyn uusi Street, joka tehdään Intiassa ja kootaan CKD-periaatteella USA:ssa, jotta jenkeissä myytäviin yksilöihin saadaan USA:n VIN-koodi. Ja HD sentään tukeutuu amerikkalaisuuteen tiukemmin kuin BMW saksalaisuuteensa. HD:n lisäksi KTM on jo avoimesti ulkoistanut halvimmat mallinsa Intiaan, Piaggio puolestaan teettää käytännössä kaikki alle 125 kuution skootterit, Vespaa lukuun ottamatta, Kiinassa tai Taiwanissa. Ihan ne Euroopassakin myytävät mallit. Volkswageneita tehdään varmaan muualla enemmän kuin Saksassa. Miksi BMW olisi poikkeus, kai senkin omistajille raha kelpaa?

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #12 : Lokakuu 23, 2014, 23:32:23 ip »
Tuo Rotaxin kone on erilainen Aprilian ja Bmw:n pyörissä. Aprillilla on yksi venttiili enemmän palotilassa.
Myös pyörät eroavat rungoiltaan.
Pegasossa Aprilian kone ja BMWssä omansa (Rotax, jossa puolipallonmuotoisin "K100" palotiloin 4-ventt. kannet). Sitä tarkoitin tuolla aiemmin.
Oli joskus kesän tai pari tuollainen -95 F650 Funduro. Siisti tuontipyörä, mutta ei hyvä maantiellä, eikä maastossa. Enemmän sellainen seikkailupyörä kaupunkiajoon.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #13 : Lokakuu 24, 2014, 07:03:41 ap »
Veljellä on tuollainen -99 Funduro. Ihan kiva huristin. Hiekkatiepyöränä ehdoton.
Ja kaverin vaimolla on tuollainen Aprilia. Tekee yllättävän paljon eroa se yksi venttiili palotilassa lisää.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Daimler ostamassa MV Agustaa
« Vastaus #14 : Lokakuu 24, 2014, 10:45:08 ap »
Ei noissa kokoonpanomaitten valinnoissa sen kummempaa patriotismiä ole kuin että täytetään kotimaisuus tai kauppa-alueaste suojatullien ym. viranomaismaksujen välttämiseksi.
Forza Moto Guzzi!