Kirjoittaja Aihe: Kehut Huitsin Nevadasta  (Luettu 3650 kertaa)

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Kehut Huitsin Nevadasta
« : Huhtikuu 18, 2014, 19:40:09 ip »
Nevadaa pidetään vähän pliisuna?
Eri mieltä.
Kaikki huollettuna täydessä iskussa kirmaa taas nätisti kevätmutkia.
Hemmetin hyvä ajettava verrattuna muutamaan kokeilemaani ja samaa mieltä oli oman pyöränsä kokeeksi vaihtaneet.
70-luvun Honda 750, Virago, HD 885 ja BMW K tuli veslailtua.
Aika traktoreita. Tosin bemarista kyllä tykkäsin nopeat ja loivat menossa, hieno teho jättää suorilla muut vilkuttamaan, ihan fine ajettava muutenkin.
HD:ssä oli hyvät äänet ja vääntää nätisti.
Nevadan valtit on hieno moottori joka vääntää tasaisesti alhaalta ja ketterä ripustus.
Pyörä ei paina paljon ja kanttaa kepeesti siinä kun varsinkin HD ja Viragon kanssa joutui miettimään miten taivutaan.
Honda oli vähän kesken ja finaalissa iskareilla ei voinut kokeilla nopeeta ajoa.
Nevada on kai perinteisesti nähty keveille kuskeille ja totta on että ajoasento ei oikein taivu pitkille ja painaville konsepti on riitainen.
Oma 63kg/178cm hoikkuus jaksaa nostaa pyörän pystyyn jos mennään metsäpoluille.
Kaikkiaan hieno pyörä ajaa ja luonnetta pikkulohkossa.
Jossain vaiheita tulee Calin EV-Vintage tms, ne on oikeasti mukavampia nojatuoleja pitkässä reissussa ja kanttaa tarpeeksi näppärästi nekin.
Hyvin ollaan viihdytty Nevadan kanssa kaikki polut lappia myöden, kehut ratsulle.
Hieno pyörä.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #1 : Huhtikuu 18, 2014, 21:00:58 ip »
Joo, hyvät muistot jäi Nevadasta. Jos ei se #&%§$:n peura olisi tullut eteen, ehkä ajelisin sillä vieläkin.  :)
Emeritus-guzzisti

Prätkämies

  • Viestejä: 21
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #2 : Huhtikuu 20, 2014, 07:43:39 ap »
Nii´i, ei nevada ollenkaan paha pyörä ole, päinvastoin, sillä köröttelee ihan mielikseen. ;D

melissia

  • Viestejä: 50
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #3 : Huhtikuu 25, 2014, 13:00:28 ip »
Nyt on vuosi takana 2006:lla Nevadalla. Ja on se vaan mainio peli!
Käsiteltävyys & keveys.


TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #4 : Huhtikuu 25, 2014, 14:15:29 ip »
Eka Guzzini oli -99 Nevada. Jäi pelkästään hyviä muistoja. Kulkee ihan riittävästi, ns. helppo ajaa, mutkiin menee hyvin.
Ajaisin varmasti vieläkin Nevadalla, jos ajelisin yksin. Kahdelle ja viikon tavaroille Nevada on hieman ahdas. Suurin syy vaihtoon oli se, että toisen noustessa takapenkille ajo-ominaisuudet muuttuivat "liikaa". Ei huonoksi, mutta muuttuivat niin, että piti huomioida ja muistaa.
Nevada on hyvä!

Niin...ja onhan isolohko ihan eri pyörä...

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #5 : Huhtikuu 25, 2014, 18:39:43 ip »
Mulla on -99 Nevan kone Lariossa. On mainio setti, sopii moneen hommaan.
Olen ajanut Nevadallakin ja ei paljoa voi moittia. Lähinnä satulan ja jalkatappien aiheuttama tilanahtaus isolle miehelle (188cm/112kg). Tanko on kaikissa kustomeissa vähän hassu, lypsyote melkein  ;D
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #6 : Huhtikuu 25, 2014, 18:55:58 ip »
Minä taas himoitsisin Lariota Larion koneella ja Larion koneen sisäkaluilla. Olisi kiva ja kohtuutehokas kulmillapyörimispyörä. Mutta nyt ei auta enää lisäillä talouden laitteista jos en välillä luovu jostain härpäkkeestä.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #7 : Huhtikuu 25, 2014, 19:38:22 ip »
Vähän suotta Nevadaa kaupataan ensimmäiseksi isoksi tai aloittelijalle, kun se kyllä sopii kokeneemmalle ja varttuneemmallekin.
Tällaisen "DownShiftaajan" (ex. K100RS, R100GS, K1200RS) alla on Nevada i.e. nyt neljättä kesää ja Suomen tienopeuksille siinä on ihan kelvollinen teho-/painosuhde.
Meikäläisen 95kg/186cm:lle istuma-asento on vähän tiivis, mutta pyörä on ketterä niin kaupungissa, kuin mutkateilläkin.
Tavallaan Mandellon lippulaivana Nevada on pian jo 30 vuotta pysynyt samanlaisena.
(Alkaen 1985 vuodesta 350 ja 650 kuutioisista nykyiseen moderniin 750 ruiskukoneiseen)
Se on kestosuosikki, jonka pitkäaikainen myyntimenestys mahdollistaa kaikki muut Guzzi mallit.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Kehut Huitsin Nevadasta
« Vastaus #8 : Huhtikuu 25, 2014, 21:05:55 ip »
Minä taas himoitsisin Lariota Larion koneella ja Larion koneen sisäkaluilla. Olisi kiva ja kohtuutehokas kulmillapyörimispyörä. Mutta nyt ei auta enää lisäillä talouden laitteista jos en välillä luovu jostain härpäkkeestä.

Omalla kohdalla oli vähän pakkorako, jos siis mieli ajella ainoalla pyörälläni. Nyt siihen on jo niin tottunut. Suunnitelmat Larion koneen kehittämiselle on ja ne pitävät sisällään suht vähän tehdas-Larion osia..
Hyvä pyörä, parempi mieli.