Tarkennuksena tähän tällä keskustelupalstalla aiemmin esiin nousseeseen aiheeseen tässä lyhyt tarkennus siitä mitä laki ja sen tulkinta toteavat sen suhteen jos valokuvissa esiintyy taideteoksia. Tämähän on jokaisen valokuvaajan hyvä tietää.
- jos valokuvassasi siis näkyy julkisella paikalla (ulkona tai sisällä) oleva taideteos ja kuvaa ei levitetä kaupallisesti, ongelmaa ei ole
- jos valokuvaa levitetään kaupallisesti ja ko. taideteos on kuvan pääaiheena, tarvitaan lupa taideteoksen oikeuksien omistajalta
- jos harrastekuvaaja siis kuvaa julkisella paikalla pyöräänsä/kavereitaan ja ei-kaupallisesti julkaisee kuvia verkossa, ei taustalla olevien taideteosten oikeuksien omistajilta tarvita siis lupia (vaikka taideteokset, rakennukset yms. olisivat kuvasta tunnistettavissa)
Eli tässäkin pätee maalaisjärki siten että jos et pyri tekemään rahaa toisen luovalla työllä, ei ongelmia normaalisti synny. Copyright käsitteeseen liittyy ei-kaupallisessa mielessä myös se tärkeä perusperiaate että kuvan ottaja/lähde on aina kuvaa käytettäessä syytä mainita, eikä siten pyrkiä omimaan toiselta edes kuvan ottamisen kunniaa.
Eli jos ei kuppaa toisen tuotoksella rahaa ilman lupaa eikä pyri viemään häneltä myöskään kunniaa tulla mainituksi tuotoksen synnyttäjänä, ongelmia ei normaalisti synny

T: JuhaV
Tekijänoikeuslain 25 §:n 2 momenttiTekijänoikeuslain 25 §:n 2 momentin mukaan kun taideteoksen kappale on tekijän suostumuksella myyty tai muutoin pysyvästi luovutettu, taideteoksen saa sisällyttää valokuvaan, elokuvaan tai televisio-ohjelmaan, jos toisintamisella on valokuvassa, elokuvassa tai televisio-ohjelmassa toisarvoinen merkitys. Oikeuskirjallisuudessa Haarmann on esittänyt, että minkä tahansa taideteoksen – kuvanveistoksen, maalauksen tms. – käyttäminen elokuvan tai televisioesityksen lavasteen osana on säännöksen mukaan luvallista. Vapaan käyttämisen ainoa edellytys on, että toisintaminen tapahtuu toisarvoisessa merkityksessä elokuvassa tai esityksessä. (Haarmann: Tekijänoikeus ja lähioikeudet. 2005, s. 209) Tekijänoikeuden rajoituksia – kuten 25 §:ää – tulkitaan rajoitetusti. Tekijänoikeuslain 25 §:n 2 momentissa tai sen esitöissä ei ole todettu näytelmäteoksen (tai näyttämöteoksen) kuuluvan säännöksen piiriin. Tekijänoikeusneuvosto katsoo, että säännöksen sanamuotoa ei voi laajentaa koskemaan myös teatteriesitystä analogialla elokuvaan tai televisio-ohjelmaan. Lavasteen valmistamiseen tai käyttämiseen teatteriesityksessä ei siten tässä tapauksessa sovellu tekijänoikeuslain 25 §:n 2 momentti. Tekijänoikeuslain 25 a § Tekijänoikeuslain 25 a §:n 3 momentin mukaan taideteoksen kuvaaminen on sallittua, jos teos on pysyvästi sijoitettu julkiselle paikalle tai sen välittömään läheisyyteen.
Jos taideteos on kuvan pääaihe, kuvaa ei saa käyttää ansiotarkoituksessa.Tekijänoikeuslain 25 a §:n esitöiden mukaan kuvaamisella tarkoitetaan piirtämistä, valokuvaamista ja vastaavia kaksiulotteisia kappaleen valmistustapoja. Säännöksen nojalla valmistettuja kuvia ja niistä valmistettuja paino- ja muita tuotteita saa vapaasti levittää yleisölle. Säännöksen nojalla on sallittua kuvata taideteos esimerkiksi osana kaupunkikuvaa. Säännös koskee kaikkia julkisilla paikoilla olevia taideteoksia riippumatta siitä, onko teos sijoitettu sisätiloihin vai ulkosalle. (Hallituksen esitys eduskunnalle 287/1994 vp., s. 30–31) Jos taideteos on pysyvästi sijoitettu paikalle, johon yleisöllä on vapaa pääsy, kyseessä on julkinen paikka. (Harenko–Niiranen–Tarkela: Tekijänoikeus.Kommentaari ja käsikirja. 2006 s. 193–194).