Kirjoittaja Aihe: california 1400 kulutus  (Luettu 10015 kertaa)

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
california 1400 kulutus
« : Helmikuu 11, 2014, 15:52:49 ip »
Moro, ehtikö uuden Californian omistaneilla tulla jo keskikulutustietoja uudesta Californiasta? Eli paljonko hötäsee satasella? Mitä on lueskellu ulkomaisia "Road testejä", niin pikkasen janoselta vaikuttaa. Testien mukaan kulutus olisi siinä 6,5 l sataselle. Mutta monesti nuissa testeissä kulutustiedot voivat olla kyllä yläkanttiin...
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 553
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #1 : Helmikuu 11, 2014, 17:20:29 ip »
Moi!
Mun calin kulutus on ollut 6,5-7,0l/100km.
Ihan riittävän janoinen!
t. Kimmo
Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #2 : Helmikuu 11, 2014, 21:11:32 ip »
Johan mulla vanha ykstoistanen Cali vie tuon verran.  ;D
Hyvä pyörä, parempi mieli.

aj@

  • Viestejä: 360
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #3 : Helmikuu 12, 2014, 00:35:03 ap »
Vitosella pitää kulkea. Stopit reissussa ovat muuten liian lyhkäsiä ja joskus tulee mentyä paikoissa, missä huoltsikoita ei ole, tai ovat kiinni ???

AET

  • Viestejä: 7
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #4 : Helmikuu 12, 2014, 03:25:43 ap »
Ajoa pelkästään taajamassa 12L/100KM

AET

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #5 : Helmikuu 12, 2014, 10:15:36 ap »
Hmm...joo... Kieltämättä aika iso kulutus kuitenki. Bensakustannuksiin ei niin väliä tämän harrastuksen yleiskonkurssissa mutta kulutuksen vaikutus ajosäteeseen on se puoli mikä kiinnostaa. Ajosäde seuraavalla pyörällä  pitäisi kyllä olla vähintään sama kuin nykyisellä Calilla (eli 300km turvallisesti) ja mieluummin enemmän. Nyt vaikuttais että uuden Calin ajosäde jää alle 300 km.
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic

NorgeGTL

  • Viestejä: 817
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #6 : Helmikuu 12, 2014, 10:30:23 ap »
Hmm...joo... Kieltämättä aika iso kulutus kuitenki. Bensakustannuksiin ei niin väliä tämän harrastuksen yleiskonkurssissa mutta kulutuksen vaikutus ajosäteeseen on se puoli mikä kiinnostaa. Ajosäde seuraavalla pyörällä  pitäisi kyllä olla vähintään sama kuin nykyisellä Calilla (eli 300km turvallisesti) ja mieluummin enemmän. Nyt vaikuttais että uuden Calin ajosäde jää alle 300 km.

Näin juuri. oma Calini menee keskimäärin alle viiden eli liki 350 km on normaali matka-ajossa mahdollista. Noin 100 kilometriä on jäljellä kun valo alkaa hehkua. Quotassa valo on rikki ja kulutus yli 6 litraa joten sewn kanssa pitää olla jo valppaampana. Naisen Titanium meni 370 km kunnes tavara loppui, kun kokeiltiin. Silkassa maantieajossa vie alle 4,5 litraa. Oman käsitykseni mukaan isokin pyörä saa viedä normi kotimaisessa maantieajossa pois lukien motarit enintään 5,5 - 6,0 l /100 km. Muussa tapauksessa se on rikki tai suunniteltu huonosti. Tuota Quotaa lukuunottamatta kaikki omani ovat jääneet keskimäärinkin alle 5,5:n. Yhtenä kesänä Norge vei 5,6 mutta siitä löytyikin vika.
Stelvio ´12 & 650 NTX ´87 ynnä Cali EV ´04 ja naisen Stelvio ´08.
Ex. Norge ´07, Calit ´06 ja ´03 sekä Quota ´99

Sibbobo

  • Viestejä: 15
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #7 : Helmikuu 12, 2014, 14:09:43 ip »
4200 kilometrin Skotlannin-matkan keskikulutus oli 5,95/100.  Takasitsi miehittämätön (po. naisettamaton…),
mutta mukana iso takalaukku. Ajotyylini on sellainen kaikenlaisen ajatustoiminnan ja mietiskelyn mahdollistava; ts. tuo lukema on helposti nostettavissa kovemmalla menolla.   Arkiajossa mennään Kimmon antamissa lukemissa.

Edellisellä sata kiloa painavammalla pyörälläni (jossa myös iso takalaukku ja muutenkin kookkaampi) oli vaikea
päästä 5,5 litraa suurempiin lukemiin.  Mies ja ajotyyli samat...

Kimmo, joko olet keksinyt ratkaisun etupään kuralingon "tehonalentamiseen"?   Vaihdoin ajokauden päätteeksi
(14000 km) renkaan, jossa on erilainen profiili.  Sen merkityksen havainnointi jäi kuitenkin tulevan kauden alkuun;
sikäli, mikäli ensi suvena ylipäänsä sataa…  Epäilen puolivahvasti, että ensiasennusrenkaan sivun terävällä profiililla
on asian kanssa tekemistä.

Jukka/94-HFS ;)

aj@

  • Viestejä: 360
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #8 : Helmikuu 12, 2014, 18:16:42 ip »
Tankkausväli + 300 km on se pääasia. Merkillinen juttu: kaikilla pyörilläni olen ajanut alle ilmoitetun lukeman. Onko tämä vain optista onaniaa ?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #9 : Helmikuu 12, 2014, 20:10:15 ip »
Järjestelmällinen laskuvirhe  ;)
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #10 : Helmikuu 12, 2014, 20:17:54 ip »
Oletteko huomanneet kulutuseroa normaalin kesäsään ja helllesään välillä?

gotler

  • Viestejä: 256
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #11 : Helmikuu 12, 2014, 20:29:57 ip »
Mitä kuumempi, sitä vähemmällä menee. Sillä edellytyksellä, että ajaa samalla tavalla. Tämä koskee siis Grisoa.

TimoEv

  • Viestejä: 2 159
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #12 : Helmikuu 13, 2014, 07:54:52 ap »
Cali vm. 2008 bensavalo syttyy n 220km. Tällöin menee tankkiin 12l.
Olen huoletta ajanut 270km ja tankannut rapiat 14l.
En oikein näe syytä, että tankkauksella PITÄÄ päästä +300km.
Ensinnäkin on jo hyvä pitää tauko ja vähän jaloitella siinä 200-250km vedon jälkeen.
Toisekseen tuo kulutus on kiinni niin monesta asiasta; H:ki - T:ku motaria pitkin 130 km/h => bensavalo syttyy 180km kohdilla.
Kolmanneksi, noita tankkauspaikkoja nyt on kuitenkin aikas tiheässä, jos ei nyt ihan Siperiassa ole. Ja ainahan voi ennakoida tankaamalla ns. viimeinen mahdollisuus - paikassa.
Toisaalta matkalla pienempiä teitä kaksi+tavarat päällä kulutus on sitten taas jotain muuta.

Kokonaan toinen asia on, että olen ostanut pyörän vailla mitään järjellistä syytä ihan pelkäksi iloksi, joten on aivan sama maksaako 100km ajo 1,5€ enemmän tai vähemmän. Golf maksaa kuulemma 60€ / kierros + vuosimaksut ja näyttää tuo laskettelukin olevan arvokasta vaikka bensaa ei kulukaan... :P

Kulutuksen seuraamisella on se hyvä puoli, että tulee mietittyä onkos kaikki hyvin, kun kulutus on äkkiä noussut / kovin korkealla.

aj@

  • Viestejä: 360
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #13 : Helmikuu 13, 2014, 09:58:14 ap »
Timo, ei se täällä, mutta on paikkoja, joissa se on edellytys. Ei niihin tietenkään ole pakko mennä ??

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: california 1400 kulutus
« Vastaus #14 : Helmikuu 13, 2014, 10:43:28 ap »
Itse olen huomannut, erityisesti 1100 Brevan kohdalla, että kunnon helteellä kulutus on jopa lähes litraa alhaisempi sataa kilometriä kohden. Ensi keväänä olisi tarkoitus koemielessä laittaa katalysaattoriton äänenvaimennin ja muokata moottorinohjausta lämpötilariippuvuuden suhteen.

5AM-moottorinohjauksesta löytyvät sytytyksen lämpötilakorjauskartat joita on kaksi (Ilman ja moottorin lämpötila, alla numeraalitauluina) ja yksi käyrä ruiskutukselle. (pieni taulu numeraalina)

Noita sopivasti muokkaamalla (aloittaen tuosta pikkutaulusta) ja testaamalla siten että pyörän oma lambda on kytketty pois häiritsemästä suoritusta ja sen sijaan on kytketty laajakaistalambda millä selviää seoksen laatu ja voi tehdä dataloggausta ajon aikana. Eli kerätä ajonaikaista tietoa laitteen muistiin. Samalla saa visuaalista tietoa lambda-arvosta mittaristossa olevan näytön perusteella.

Kuten noista tauluista voi havaita ovat lämpöriippuvuuden raja-arvot varsin jyrkkiä: tietyllä lämpötila-alueella muutos on hyvin nopeaa. Liitteenä oleva 3D-kartta kuvaa sytytysennakon muutosta moottorin käyntilämpötilan ja kaasunasennon suhteen. Kuten tiedämme käy Guzzin moottori lähes aina liian kylmänä. Öljynlämpömittari on hyvä havaintoväline tässäkin asiassa.

Ruiskutus/lämpö-taulussa on korjausarvoja ainoastaan 60 asteeseen asti. Joten voimme olettaa että korjausta ei sen ylemmmillä lämpölukemilla tehdä. Taulukkoa on helppo muokata ja todennäköisesti sillä saa aikaiseksi merkittäviä muutoksia. Kun moottorin lämpötila on alle 60 astetta tapahtuu rikastusta ja omien kokemusteni osalta voin sanoa että tyypillinen sadepäivän sää + 15 ja tihkusade ei moottori lämpeä niin paljoa että ryyppy lähtisi pois päältä.

Kun seosta laihennetaan on palaminen kuumempaa. Tuo kaasunasennon noin 6 asteesta alkava ennakko kertoo siitä että samaan aikaan on myös polttoainetta tarjolla enemmän ja siksi on annettu pidempi paloaika. Näitä arvoja muokkaamalla uskoisin että moottorin käyntilämpötilaa saa korotettua normaali käyntialueella ei 5 - 20 astetta kaasuläpän avautumiskulmalla siten että kulutus olisi vähäisempää mutta kulkemisesta ei tarvitsisi pihistellä. Eli sovellus pohjoiseen ilmastoon.

Karttoja on helppo muokata ja tietojen siirto moottorinohjaukseen on noin viiden minuutin homma. Jos teette itsenäisesti niin koskaan ei saa muuttaa kuin yhtä taulua kerralla. Muutoin ei voi olla varma mikä muutos vaikuttaa mitenkäkin ja on alettava alusta. Kirjanpito ruutupaperille tehtyjen muutosten osalta on suotavaa. Niin ja alkuperäinen tiedosto kopioitava ja tallennettava ennen kuin alkaa muokkaamaan.

Esimerkit ovat 1200 8V Sportin moottorinohjauksesta. Vielä ei itselläni ole uudempaa 7SM-tiedostoa jolla 1400-malleja voisi rassata.